فروش کدام خوراکی ها در ایام کرونا در ایران بیشتر شده است

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران : به دلیل شیوع کرونا ذائقه مردم در خرید مواد غذایی تغییر نموده و این تغییرات در آمارهای رسمی خرده فروشی منعکس شده است.

فروش کدام خوراکی ها در ایام کرونا در ایران بیشتر شده است

به گزارش خبرنگاران بررسی آمارهای رسمی نشان می دهد در بازه یک ماهه خاتمه سال 98، مرکباتی مانند پرتقال با افزایش قیمت 4/ 19 درصدی و گوجه فرنگی با کاهش قیمت 30 درصدی همراه بوده است. به نظر می رسد با شیوع ویروس کرونا مردم به خرید مرکبات و پیاز روی آورده اند. اما از سوی دیگر بعضی کالاها مانند صیفی جات با کاهش تقاضا روبرو بوده اند.

براساس گزارش خرده فروشی مرکز آمار در اسفند 98، خوراکی های پرهوادار و کم هوادار در دوران کرونا بررسی شده است. بررسی آمارهای رسمی نشان می دهد در بازه یک ماهه، مرکباتی مانند پرتقال با بیشترین افزایش قیمت و گوجه فرنگی با کاهش قیمت 30 درصدی همراه بوده است. از سوی دیگر لبنیات نیز که از کالاهای کم هوادار بازار بوده و تقریبا در مدت یک ماه تغییر قابل توجهی را تجربه ننموده است. بررسی آمارهای سال های گذشته نیز شاهد دیگری برای تغییرات در تقاضای بعضی از کالاها است. به نظر می رسد شیوع کرونا سبد خانوارها را تغییر داده است.

افزایش قیمت در گروه مرکبات

اعلام رسمی ورود ویروس کرونا به کشور از ابتدای اسفند ماه سبب تغییر در سبد خرید مردم شده است. از ابتدای اسفند ماه افزایش قیمت بعضی خوراکی ها مانند مرکبات و سیر و زنجبیل خبرساز شد. آمارهای رسمی از سبد خوراکی های خانوارها نیز نشان می دهد بعضی کالاها با افزایش و بعضی دیگر با کاهش تقاضا روبرو بوده اند. بررسی متوسط قیمت اقلام خوراکی در اسفند 98، نشان می دهد پرتقال با تورم ماهانه 4/ 19 درصد بیشترین افزایش قیمت را تجربه نموده است. در مقابل سبزیجات و صیفی جات با اقبال کمتری همراه بوده به طوری که تورم ماهانه منفی را ثبت نموده اند. مرکبات و پیاز به دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن با تقاضای بیشتری روبرو شده اند در حالی که به نظر می رسد کاهش تقاضا در لبنیات به دلیل طبع سرد آن بوده که در طب سنتی گفته شده برای مقابله با کرونا مناسب نیست.

مرکز آمار متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در اسفند ماه 98 را منتشر کرد. بررسی آمارها نشان می دهد سه کالای پرتقال، پیاز و سیب زمینی تورم ماهانه دورقمی، 12 کالا تورم مثبت بالای یک درصد و 6 کالا تورم مثبت زیر یک درصد را ثبت نموده اند.

براساس آمار منتشر شده، قیمت پرتقال محصول داخل به نسبت بهمن با رشد 8/ 19 درصدی همراه بوده است. به نظر می رسد شیوع کرونا سبب افزایش تقاضای این محصول در کشور شده است. به طوری که قیمت هر کیلو پرتقال حدود 6 هزار و 800 تومان شده که به نسبت بهمن ماه رشد 3 هزار و 800 تومانی را تجربه نموده است. این افزایش قیمت درحالی اتفاق افتاده که به طور سنتی در خاتمه سال به دلیل تعطیلات عید تقاضای مردم برای میوه ها با افزایش روبرو می گردد و اصولا بازار میوه وتره بار آمادگی عرضه محصولات را دارد. اما به نظر می رسد کرونا روی عرضه محصولات باغ ها نیز اثرگذار بوده است.

از دیگر محصولاتی که با رشد ماهانه قیمت روبرو بوده اند، پیاز است که قیمت آن در مدت یک ماه حدود 1300 تومان افزایش پیدا نموده است. این افزایش معادل 3/ 17 درصد است. سومین کالای با تورم دورقمی مثبت، سیب زمینی بوده که در مدت یک ماه تورم قیمتی 7/ 10 درصد را تجربه نموده است. گروه لبنیات مانند شیر، ماست و کره پاستوریزه نیز در مدت یک ماه خاتمهی سال گذشته، کمترین افزایش قیمت را داشته اند. آمار منتشر شده نشان می دهد قیمت یک لیتر شیر در اسفند ماه 6100 تومان بوده که به نسبت ماه گذشته یک دهم قیمت افزایش داشته است. قیمت هر کیلو ماست پاستوریزه به طور میانگین در اسفند ماه 7 هزار و 700 تومان بوده که نسبت به بهمن 3/ 0 درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه کره نیز حدود 3/ 0 درصد بوده است.

آمارها نشان می دهد سیب و موز نیز تورم ماهانه 9 درصد را تجربه نموده است. براساس آمار منتشر شده قیمت هر کیلو موز در اسفند ماه حدود 16 هزار و 600 تومان بوده که به نسبت بهمن ماه 4/ 9 درصد افزایش داشته است. قیمت موز به دلیل وارداتی بودن آن از تغییرات قیمت دلار متاثر می گردد. هر کیلو سیب درختی زرد نیز به طور میانگین به قیمت 7 هزار و 600 تومان به فروش رسیده که تورم ماهانه 2/ 9 درصدی را تجربه نموده است.

در گروه قند و شکر نیز قیمت هر کیلو شکر در اسفند ماه به نسبت بهمن رشد 4/ 9 درصدی داشته و قند نیز با افزایش قیمت 4/ 5 درصدی همراه بوده است.

کاهش قیمت صیفی جات با حمله کرونا

با اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور، میادین میوه وتره بار کشور از اولین بازارهایی بودند که با تلاطم روبرو شدند. افزایش تقاضا برای مرکبات سبب رشد قیمت در آنها و کاهش تقاضا برای سبزیجات و صیفی جات، قیمت آنها را با کاهش روبرو کرد. به دلیل شرایط ضدعفونی کردن سبزیجات مردم اقبال کمتری برای خرید آنها نشان دادند در نتیجه، گفته می شد در بسیاری از میادین میوه وتره بار سبزیجات و صیفی جات تلنبار شده و از بین رفته اند. آمارهای منتشر شده نیز نشان می دهد قیمت گوجه فرنگی در اسفند ماه به نسبت بهمن 8/ 29 درصد کاهش داشته است. قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در بهمن ماه حدود 6 هزار و 700 تومان بوده که در اسفند با کاهش 2 هزار تومانی همراه شده است. براساس آمار رسمی، خیار نیز تورم ماهانه منفی 1/ 4 درصد را تجربه نموده است.

کاهش قیمت گوجه فرنگی در اسفند ماه بر قیمت رب گوجه فرنگی نیز موثر بوده است و آن را با کاهش قیمت جزئی (منفی 4/ 0 درصد) روبرو نموده است.

بررسی سالانه اقلام خوراکی

بررسی آمارهای منتشر شده نشان می دهد در اسفند ماه سال 98 به نسبت مدت مشابه سال 97 از میان کالاهای منتخب، 15 کالا تورم مثبت دورقمی و دو کالا تورم مثبت تک رقمی داشته اند. در مقابل پنج کالای خوراکی نیز تورم منفی دورقمی و دو کالا تورم منفی یک رقمی داشته اند. آمارهای رسمی نشان می دهد بیشترین تورم نقطه به نقطه در خاتمه سال گذشته به پیاز با تورم 9/ 86 درصد تعلق داشته است. دومین کالای با بیشترین تورم، چای خارجی است. آمار و ارقام منتشر شده نشان می دهد که در اسفند ماه امسال هر بسته نیم کیلویی چای خارجی به قیمت 58 هزار و 700 تومان عرضه شده که به نسبت مدت مشابه سال گذشته افزایش قیمت 1/ 83 درصدی داشته است.

سومین کالای با تورم سالانه بالا، برنج ایرانی درجه یک است که قیمت هر کیلوی آن در مدت یک سال حدود 8/ 42 درصد افزایش داشته است. به گواه آمار رسمی، هر کیلو برنج ایرانی به طور متوسط به قیمت 23 هزار و 700 به فروش رسیده که به نسبت مدت مشابه سال گذشته 7 هزار و 100 تومان افزایش قیمت داشته است. برنج خارجی که از کالاهای پرهوادار است نیز در سال گذشته تورم 10 درصدی داشته است. در گروه لبنیات، ماست و شیر و پنیر پاستوریزه به ترتیب تورم سالانه 4/ 30 درصد، 9/ 27 درصد و 5/ 23 درصد را ثبت نموده اند. این درحالی است که این اقلام در آخرین ماه سال با تقاضای بالایی روبرو نبوده اند.

علاوه براین، پرتقال و کره پاستوریزه دو کالایی بوده که تورم سالانه آن کمترین رشد مثبت را تجربه نموده اند. قیمت هر کیلو پرتقال محصول داخلی در اسفند 98 نسبت به مدت مشابه 97 تورم 8 درصدی را تجربه نموده است. کره پاستوریزه نیز در مدت مشابه تورم نقطه به نقطه 5/ 2 درصدی را تجربه نموده است. در مقابل قیمت خیار بیشترین کاهش قیمت سالانه را ثبت نموده به طوری که آمارها نشان می دهد تورم نقطه به نقطه خیار در اسفند ماه سال گذشته منفی 6/ 16 درصد بوده است. گروه گوشت قرمز و گوشت مرغ نیز با تورم منفی سالانه روبه رو بوده است. آمارها نشان می دهد در اسفند ماه سال گذشته قیمت هر کیلو مرغ حدود 12 هزار و 900 تومان بوده که به نسبت سال قبل آن حدود 2 هزار تومان کاهش قیمت داشته است. این کاهش قیمت معادل تورم منفی 4/ 13 درصد بوده است. از سوی دیگر در گروه گوشت قرمز، گوشت گاو یا گوساله تورم منفی 7/ 5 درصد و گوشت گوسفند تورم منفی 5/ 1 درصد را ثبت نموده اند.

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18700

به "فروش کدام خوراکی ها در ایام کرونا در ایران بیشتر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش کدام خوراکی ها در ایام کرونا در ایران بیشتر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید