فلسفه در ایران بی ارج و عافیت سوز گردیده است، درد بی فلسفگی

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، متن زیر یادداشتی از رضا بابایی پژوهشگر فرهنگی است که در ادامه می خوانید؛

فلسفه در ایران بی ارج و عافیت سوز گردیده است، درد بی فلسفگی

ما چون همیشه گمان می کردیم که فلسفه داریم و فلسفۀ ما هم اشراقی و متعالی است، فلسفه ورزی جدید را نیاموختیم و به آن روی خوش نشان ندادیم. فلسفه به معنای امروزین در اروپا، با فرانسیس بیکن(قرن شانزدهم میلادی) و رنه دکارت(قرن هفدهم) شروع شد و با کانت(قرن نوزدهم) به نتایجی درخشان و بسیار راهگشا رسید؛ نتایجی که هرگز در دسترس فلسفه های کلاسیک قرار نمی گرفت.

فلسفۀ جدید، با عرشیان وداع کرد و از آسمان به زمین آمد تا کارخانۀ ذهن را از خیال بافی، و دنیا عین را از یتیمی برهاند. عین بدون روشن بینی های ذهن، یتیم است و سرنوشتی جز سکندری های بی خاتمه در میان صداهای دل فریب ندارد. ما به خود می نازیم که در هزار سال گذشته، چندان دچار تحولات فکری و پذیرای فلسفه های گوناگون نبوده ایم. هنوز همان را می گوییم که کندی و فارابی و ابن سینا و ملاصدرا گفته اند؛ با تغییراتی اندک. اما وقتی مثلا نسبت بیکن را با ارسطو می سنجیم، یکی را ادامۀ دیگری می یابیم، نه پیرو. فرق است میان پیشروی و پیروی. ما پیروی را برگزیدیم و دیگران استمرار سنت فلسفی را.

فلسفه ورزی هزار برابر مهم تر از مکاتب فلسفی است. ما به فلسفه ورزی بیش از فلسفه احتیاج داریم. اگر در هر علمی، نتیجه مهم تر از مقدمات آن باشد، در فلسفه، مقدمات(فلسفه ورزی) مهم تر از نتیجه است و آنچه فلسفه ورزی را از خیال بافی جدا می نماید، روش است. ما تا این روش را نیاموزیم، همچنان در آسمان خیال پرواز می کنیم و روی زمین واقعیت ها فرود نمی آییم.

فلسفه در دنیا اسلام، بیش از چند قرن، کرّ و فرّ نداشت. سپس اندک اندک به استخدام علم کلام درآمد و مستأجر حوزه های علمیه شد. اکنون نیز صاحب خانه، حاضر به تمدید قرارداد نیست. ایرانیان برای آب و خاک خود جنگیدند ولی فرصت نیافتند که مهم تر از آب و خاک، یعنی فلسفه ورزی را در میان خود احیا نمایند. آلمان، پیش از آنکه کشور گردد، صاحب سنت فلسفی بود و اگر شانزده ایالت پراکنده در زیر یک پرچم(آلمان بیسمارکی) گرد آمدند، به دلیلی برخورداری از حوزۀ فرهنگی مشترک با محوریت تفکر فلسفی بود.

ایران کشور بی فلسفه است. فلسفه در دانشگاه ها طفیلی و انتخاب ناگزیر است و در حوزه، مزاحم. گروهی که در ایران به پیروان مکتب تفکیک و مکتب معارفی خراسان شهره اند، می کوشند بقایای همان فلسفۀ سه هزار سال پیش را در پای علم منقول ذبح شرعی نمایند. گروهی هشدار می دهند که ایران در آستانۀ محرومیت از دریای خزر است و گروهی دیگر به حق می نالند که خشک سالی، ایران را درنوردیده است. در این میان گروهی هم باید غیبت فلسفه را در تفکر ایرانی مویه نمایند. خطر بی فلسفگی کمتر از بی آبی نیست.

فلسفه در ایران، چندان بی ارج و عافیت سوز گردیده است که کمتر کسی به آن رغبت می نماید. بنابراین جز عاشقان فلسفه که شماری انبوه ندارند، به آن روی نمی آورند. فلسفه بدون عشق، اگر شروع هم بگردد، راه به جایی نمی برد. روزی کسی که نمی شناختمش از من پرسید: من فلسفه را دوست دارم ولی پدرم اصرار دارد که شغل او را ادامه بدهم. پدرم صاحب و مدیر تالار عروسی است. به نظر شما چه کنم؟

من داستان زیر را برای او نقل کردم:

سال ها پیش، زنده یاد عزت الله انتظامی را در جایی دعوت نموده بودند که دربارۀ سینما سخنرانی کند. پس از سخنرانی، دختری جوان از او پرسید: من، هم در رشتۀ سینما قبول گردیده ام و هم در رشتۀ شیمی. به نظر شما کدام را انتخاب کنم؟ انتظامی بی درنگ گفت: شما حتما شیمی بخوان؛ چون هنر بدون عشق نتیجه نمی دهد و شما عاشق سینما نیستی؛ وگرنه تردید نمی کردی.

فلسفه بیش از هنر گروگان عشق است.

kurdeblog.ir: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 354

به "فلسفه در ایران بی ارج و عافیت سوز گردیده است، درد بی فلسفگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلسفه در ایران بی ارج و عافیت سوز گردیده است، درد بی فلسفگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید