فیلم دختر ساکت؛ غزلی دربارۀ محبت و سکوت

به گزارش شیوا مارکت، فیلم دختر ساکت اولین اثر بلند فیلمساز ایرلندی کالم بیرد است که بر اساس رمان فاستر از کلر کیگان ساخته شده است؛ اثری درخشان و تاثیرگذار با داستانی که خلوص عاطفی اش تا عمق قلب مخاطب نفوذ می نماید.

فیلم دختر ساکت؛ غزلی دربارۀ محبت و سکوت

به گزارش خبرنگاران؛ این فیلم همانطور که از نامش می گردد حدس زد ساکت و کم حرف است و همان مقدار دیالوگی هم که دارد به گویش ایرلندی است. داستان فیلم دربارۀ دختری به نام کایت (با بازی کاترین کلینچ) است؛ دخترکی خجالتی و گوشه گیر که خانواده اش به خاطر مشغله های کاری و اوضاع درونی آشفته ای که دارند او را پیش دخترعموی مادرش می فرستند تا سه ماه تابستان را پیش او و همسرش در روستا زندگی کند.

کایت در این محیط روستایی با مهربانی ای غیرمنتظره و محبتی بی نهایت خالص و گرم رو به رو می گردد؛ محبتی که او هرگز پیش از این تجربه ننموده است. ایبلین (کری کراولی) و شوهر کشاورزش (اندرو بنت) خودشان فرزندی ندارند و به نظر می رسد که کایت برای آن ها جای خالی فرزند نداشته شان را پر نموده است. اما این همۀ ماجرا نیست. کایت با زبان خاموش و چشمان تیزبین و هوشیارش کم کم متوجه می گردد که این خانوادۀ مهربان رازی دارند که در گذشتۀ آن ها پنهان است؛ رازی که آشکار شدنش درد و اندوه را وارد این داستان می نماید.

دیالوگ های این فیلم مثل غزل هایی روح نواز و عاشقانه اند. حتی کسانی که هیچ آشنایی با گویش ایرلندی ندارند هم می توانند لطافت این کلمات و عبارات را احساس نمایند. اما این فیلم بیش از آن که دربارۀ گفتار باشد دربارۀ سکوت است. کایت تنها شخصیت این داستان نیست که کم حرف می زند؛ انگار شخصیت های دیگر این فیلم هم نمی توانند احساسات و رنج های درونی خودشان را ابراز نمایند.

بازی های فیلم کاملا درخشان و تاثیرگذار هستند و بدون تکیه بر گفتار، احساسات شخصیت ها را به برترین شکل به مخاطب منتقل می نمایند. فیلمبرداری هنرمندانۀ فیلم هم از نقاط قوت مهم آن است. ما در تمام طول فیلم از منظر کایت به این دنیای تازه نگاه می کنیم؛ دنیایی که چشم انداز های چشم نواز و شاعرانه اش، گرما و عمق عاطفی فیلم را بیشتر می نمایند. موسیقی فیلم هم مثل دیالوگ های آن حداقلی اما تاثیرگذار است.

در مجموع فیلم دختر ساکت مثل یک قطعه شعر منسجم و عمیق دربارۀ سکوت و محبت و اندوه است؛ فیلمی که از هر چیزی درست به همان مقدار که ضروری است استفاده می نماید و نه بیشتر؛ فیلمی که کم حرف می زند اما چیزهای زیادی برای گفتن دارد.

  • کارگردان و فیلمنامه نویس: کالم بیرد (Colm Bairéad)
  • بازیگران: کاترین کلینچ (Catherine Clinch)، کری کراولی (Carrie Crowley)، اندرو بنت (Andrew Bennett)
  • امتیاز: 8.5/10
منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29903

به "فیلم دختر ساکت؛ غزلی دربارۀ محبت و سکوت" امتیاز دهید

4 کاربر به "فیلم دختر ساکت؛ غزلی دربارۀ محبت و سکوت" امتیاز داده اند | 4.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم دختر ساکت؛ غزلی دربارۀ محبت و سکوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید