متوسط قیمت مسکن در تهران 15 میلیون تومان! ، این ادعا چقدر صحت دارد؟

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، براساس آمارهای بانک مرکزی، متوسط قیمت خریدوفروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران 26.7 میلیون تومان بود که نسبت به شهریور ماه 10 درصد و نسبت به مهر ماه سال قبل بیش از 110 درصد افزایش یافته است.

متوسط قیمت مسکن در تهران 15 میلیون تومان! ، این ادعا چقدر صحت دارد؟

همچنین تعداد معاملات اجرا شده در ماه گذشته در حدود 8.7 هزار فقره بوده است.

اما وزیر وزارتخانه ای که ماه هاست آمار حوزه مسکن را منتشر نمی کند، مدعی است که متوسط قیمت مسکن در تهران 15 میلیون تومان است.

محمد اسلامی، وزیر راه وشهرسازی به این سوال که با توجه به متوسط قیمت مسکن در تهران برنامه وزارتخانه چیست؟ اینطور پاسخ داده است: نباید مناطق یک و سه را در سبد آماری حساب کنید به این دلیل که تعداد معاملات در این مناطق بسیار کم است و خانه های این بخش ها جزو کالاهای لوکس به حساب می آید و متوسط قیمت مسکن در تهران زیر 15 میلیون تومان است.(جام جم)

پیش از این نیز محمود محمودزاده، معاون وزیر گفته بود: اگر آمار منطقه یک را از متوسط قیمت مسکن شهر تهران حذف کنیم میانگین قیمت در پایتخت به کمتر از متری 20 میلیون تومان می رسد.

اما گزارش بانک مرکزی ادعای وزارت راه را اثبات می کند؟ در میان مناطق 22 گانه تهران، منطقه یک با 483 معامله در مهر ماه در رتبه هفتم بیشترین تعداد معامله قرار گرفته است که سهم آن در مجموع کل با 5.6 درصد از 15 منطقه دیگر بیشتر است. حتی در منطقه سه نیز 376 معامله اجرا شده که این منطقه نیز در رتبه 11 بیشترین تعداد معامله قرار گرفته است.

ادعای معاون وزیر نیز در خصوص متوسط قیمت 20 میلیون تومانی در تهران سوال برانگیر است، چرا که بدون محاسبه منطقه یک میانگین قیمت مسکن در تهران حدود 23 میلیون تومان برآورد می شود. این نرخ بدون احتساب ضریب وزنی معاملات در هر منطقه است.

وزارت راه متوسط قیمت مسکن را در اسفند ماه سال گذشته 15.5 میلیون تومان اعلام کرد و به نظر می رسد این وزارتخانه در سال جاری اطلاعات معاملات مسکن را به روزرسانی نکرده است.

بانو هما: مجله کدبانوی خانه و خانواده

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24706

به "متوسط قیمت مسکن در تهران 15 میلیون تومان! ، این ادعا چقدر صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متوسط قیمت مسکن در تهران 15 میلیون تومان! ، این ادعا چقدر صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید