مجمع الجزایر لوفوتن

به گزارش شیوا مارکت، مجمع الجزایر لوفوتن (Lofoten) ناحیه ای سنتی واقع در شهرستان نوردلند در کشور نروژ می باشد. این مجمع الجزایر در حلقه قطبی واقع شده و بدلیل عرض جغرافیایی بالا، تفاوت های دمایی بسیار نامنظمی دارد. شهر واگان (Vågan) اولین شهر شمالی نروژ می باشد. این شهر از دوران وایکینگ ها و یا قبل از آن به جای مانده و در ساحل جنوبی از لوفوتن شرقی در نزدیکی دهکده Kabelvåg در شهر واگان واقع شده است. موزه وایکینگ لوفوتن ساختمانی باریک و 83 متری دارد و بازسازی شده است. این خانه در نزدیکی Borg ساخته شده، جایی که آثار باستانی بسیاری از دوران آهن و وایکینگ ها کشف شده است.

مجمع الجزایر لوفوتن

این جزایر برای بیش از هزار سال مرکز اصلی صید ماهی های روغن بوده؛ مخصوصا در زمستان ها که این نوع ماهی از دریای بارن به سمت جنوب مهاجرت می نماید و برای تخم ریزی در لوفوتن متمرکز می شوند. شهر بزرگ برگن در جنوب غربی نروژ برای مدت های طولانی مرکز صادرات کالا به سمت جنوب و کشورهای اروپایی بوده است خصوصا در قرون وسطی که تجارت این منطقه توسط اتحادیه Hanseatic کنترل می شده است. در زمین های فراخ و هموار نظیر وستواگ، کشاورزی نقش عمده ای دارد و از عصر برنز تا کنون به همین منوال بوده است.

لوفوتن زمانی تنها نام جزیره وستواگ بود اما بعدها نام تمام این مجمع الجزایر شد. لو یعنی گربه سیاه گوش و فوتن یعنی پا. از درون سرزمین اصلی نروژ، این مجمع الجزایر با قلل تیزش، مانند پای گربه به نظر می رسد. اما شاید در نظر دیگران نام دیوار لوفوتن مناسب تر باشد. چراکه وقتی از زوایای معین و یا از درون دریا دیده می شوند، مانند دیواری حائل به نظر می رسند که حدود 100 کیلومتر طول و 800 تا 1000 کیلومتر ارتفاع دارند. این جزایر در 1941 توسط کماندوهای بریتانیایی در طی عملیات رسته های مرکب مورد هجوم قرار گرفتند. عملیات مین های جهنده در مارچ صورت گرفت و حمله انحرافی در ماه دسامبر انجام شد.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: لست سکند
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13758

به "مجمع الجزایر لوفوتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجمع الجزایر لوفوتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید