مرغ داران بیماری آنفلوانزای مرغی را به موقع اعلام نمایند

به گزارش شیوا مارکت، تهران (پانا) - رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت با توجه شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پردگان، انتطار می رود تولیدنمایندگان مورد ابتلا را به موقع، اعلام نمایند.

مرغ داران بیماری آنفلوانزای مرغی را به موقع اعلام نمایند

به گزارش ایرنا، در چهار نوامبر 2020 میلادی مصادف با 14 آبان ماه سالجاری، اداره محلی دامپزشکی استان کاگاوا کشور ژاپن از بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 در یک مزرعه مرغ گوشتی و افزایش تعداد پرندگان تلف شده خبرداد.

نمونه های استاندارد اخذ و به آزمایشگاه اداره دامپزشکی محلی (مرکز خدمات بهداشتی دام Seibu؛ LHSC) ارسال شدند و نمونه های جمع آوری شده از پرندگان مرده از نظر کیت های جذب آنتی ژن از نظر ویروس آنفلوانزا A مثبت بود و این اداره محلی دامپزشکی در پنج نوامبر LHSC آزمایش های RT-PCR و RRT-PCR را انجام داد و تایید کرد که نوع H5 است. پس از این واقعه، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به سرعت در سایر کشورها شیوع یافت.

سرایت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان توسط پرندگان مهاجر از کشوری به کشور دیگری انجام می گردد.

سالانه بیش از چهار میلیون قطعه پرنده به 620 نقطه آبگیر ایران مهاجرت می نمایند، بنابراین با تمام اقدام های کنترلی و پیشگیرانه در مناطق روستایی، ویروس وجود دارد و تالاب ها و محل برخواستن پرندگان مهاجر می تواند عامل بروز و تشدید بیماری آنفلوانزای پرندگان باشد.

به همین منظور در اواسط آبان ماه امسال، رییس سازمان دامپزشکی کشور از بروز و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از معدوم سازی همه پرندگان حساس در فارم های آلوده و محدودیت های جابجایی و حمل و نقل به ترتیب در شعاع سه کیلومتری مزرعه آلوده هشدار داد.

سازمان دامپزشکی در دو سال گذشته در زمینه طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله واکسیناسیون، رصد و پایش بیماری در مناطق روستایی و صنعتی اقدامات خوبی انجام داده است به طوری که سالانه برای مقابله با این بیماری بیش از 120 میلیون دوز واکسن تزریقی تامین می گردد.

طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که از اواخر سال گذشته شروع و طی یک برنامه سه ساله ادامه دارد.

تولیدنمایندگان بیماری انفلوانزای پرندگان را پنهان ننمایند

براساس گزارش اخیر سایت سازمان دامپزشکی کشور، علی صفر ماکنعلی رییس سازمان دامپزشکی با اشاره به ابتلای 5 واحد مرغداری گوشتی در خراسان جنوبی به آنفلوآنزای پرندگان، گفت: مفهوم این اتفاق آن است که به دلیل پنهان کاری یک انفجار ویروسی وحشتناک اتفاق افتاده است!

وی اضافه نمود: سازمان دامپزشکی کشور از مرداد ماه امسال برای ارتقا سطح هوشیاری بارها به وسیله رسانه ها و مکاتبات رسمی اعلام و پیش بینی نموده بود که موج 1400 - 1399 بیماری وسیع ترین و شدیدترین امواج بیماری آنفلوآنزای فوق حاد در دو دهه اخیر خواهد بود.

ماکنعلی با بیان این که پیرو این هشدارها آمادگی لازم جهت پیشگیری از شیوع این بیماری با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت در کشور نیز به وجود آمده بود، اضافه نمود: برنامه ملی ما در 4 نسخه مختلف شامل استان های شمالی، استان های متراکم و پرخطر، مناطق خاص واقع در اطراف تالاب ها و برکه ها و سدها و سایر قسمت های کشور تدوین و عملیاتی شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: کانون های بیماری مذکور در استان خراسان جنوبی برای ما حاوی درس های فراوانی است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در همین ارتباط از مدیران کل دامپزشکی استان هایی چون مازندران و مرکزی به دلیل هماهنگی عالی بین محیط زیست و دامپزشکی در رصد و پایش بیماری تشکر کرد و اضافه نمود: در این میان جا دارد به طور ویژه از مدیریت استاندار استان مرکزی در کنترل و مهار بیماری در استان مرکزی که می تواند به عنوان یک نسخه پیروز در برنامه ها کنترل بیماری ذکر گردد، تقدیر کرد.

ماکنعلی با گوشزد کردن اهمیت اجرای محدودیت های تردد افراد، وسایل درون محدوده درگیری با بیماری توضیح داد: معنا و مفهوم ابتلای 5 واحد مرغداری گوشتی در استان خراسان جنوبی به آنفلوآنزای پرندگان (با توجه به نسبت احتمال یک شصت و پنجم تا یک صدم درگیری واحد گوشتی به بیماری نسبت به واحدهای تخمگذار) این است که به دلیل پنهان کاری یک انفجار ویروسی وحشتناک اتفاق افتاده است.

وی با بیان این که در استان خراسان جنوبی براساس اطلاعات موجود تأخیر در فاصله گزارش دهی و مداخله واحد مرغ تخمگذار واقع در این استان موجب بروز مشکل در فرآیند مداخله سریع و تأثیرگذار شد، اضافه نمود: هرچه فاصله بین گزارش دهی و مداخله بیشتر باشد، کارآیی سیستم رصد و پایش پایین تر خواهد آمد و هرچه این فاصله کوتاه تر باشد، این کارآیی بیشتر خواهد شد.

ماکنعلی با اشاره به اهمیت بحث گزارش گیری و گزارش دهی و تشخیص عالی سازمان دامپزشکی کشور اضافه نمود: در نمونه استان مرکزی در کمتر از 6 ساعت در روز آدینه نمونه ها آزمایش و بیماری تأیید شد.

این مسئول با تاکید بر این که بحث رصد و پایش بر مبنای تلفن که از 31 مرداد به ادارات کل دامپزشکی اعلام شده است، باید جدی گرفته گردد، توضیح داد: این یک اصل است که هنگام ورود به یک مزرعه مرغ مادر یا تخمگذار از 14 روز قبل از آن نباید از هیچ فارمی بازدید شده باشد، همچنانکه با وجود دریافت دوش و تعویض لباس و رعایت موازین امنیت زیستی، در صورت جابجایی از یک مزرعه آلوده به یک فارم پاک، احتمال انتقال ویروس وجود خواهد داشت.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید دوباره بر اینکه افراد شرکت نماینده در عملیات مهار تحت هیچ شرایطی نباید در عملیات رصد و پایش سایر فارم ها فعالیت داشته باشند، اظهار امیدواری کرد: موج بیماری 1400 - 1399 در کشور با هماهنگی همه دستگاه ها و استانداری ها به خوبی مدیریت و پشت سر گذاشته گردد. وی همچنین کرد این هفته رخداد خراسان جنوبی مهار خواهد شد.

اجرای تمهیدات لازم برای پیشگیری از گسترش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

سید بهمن نقیبی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور نیز در حاشیه این وبینار که اداره آن را نیز به عهده داشت، اظهارداشت: اکنون به دنبال وقوع مواردی از رخدادهای آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از 28 آبان 99 به بعد که دوره جدید بیماری در کشور محسوب می گردد، هستیم.

وی با بیان این که تا به امروز 26 کانون در 6 استان کشور شامل مرکزی، مازندران، اردبیل، تهران، خراسان جنوبی و کرمانشاه گزارش شده است، توضیح داد: خوشبختانه در 5 استان از این استان ها کانون ها فقط محدود به حیات وحش و طیور بومی بوده و فقط در خراسان جنوبی مواردی از ابتلای واحدهای صنعتی مشاهده شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 27384

به "مرغ داران بیماری آنفلوانزای مرغی را به موقع اعلام نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرغ داران بیماری آنفلوانزای مرغی را به موقع اعلام نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید