مرمت آب انبار منحصربفرد و زیبای فاطمه خان عقدا

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران/یزد شهردار عقدا در شهرستان اردکان از مرمت آب انبار منحصربه فرد فاطمه خان با اعتباری بالغ بر 160 میلیون تومان اطلاع داد.

مرمت آب انبار منحصربفرد و زیبای فاطمه خان عقدا

حسین سعیدی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، محل تأمین اعتبار این طرح را از اعتبارات داخلی شهرداری عقدا برشمرد و اضافه نمود: عملیات بازسازی این طرح قریب به یک سال طول کشید که شامل دو مناره با مخزن گنبدی شکل، پله های محوطه آب انبار و نورپردازی آن است.

وی با بیان این که مقرر است از این آب انبار برای ذخیره آب جهت آبیاری فضای سبز عقدا استفاده گردد، اعلام کرد: اجرای این طرح با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردکان اجرا شده است.

محسن میرجانی ارجنان رئیس پایگاه پژوهشی اردکان نیز در این رابطه به خبرنگار خبرنگاران گفت: این بنای تاریخی متعلق به دوران صفویه است و در حدود 400 سال قدمت دارد.

وی این بنا را از جمله آثار خاص شهرستان اردکان خواند و در باب اهمیت این بنا به عکسی قدیمی مربوط به گروه مطالعاتی شرق شناسان اروپایی اشاره نمود.

میرجانی با اشاره به قرار داشتن این بنا در داخل حصار تاریخی عقدا، اعلام کرد: این مجموعه با توجه به نام منسوب به آن، از بناهایی موقوفه ای است که گویا جزیی از مجموعه ای مثل بازار یا حمام به شمار می رفته و به نام فاطمه خان شهرت دارد.

این مسئول کیفیت اجرای بادگیرهای این آب انبار را با توجه به چهار طرفه بودن آن، قالبی منحصر به فرد در بادگیرهای اردکان خواند و اضافه نمود: مرمت این بنا با طرح مطالعاتی تعیین از مرحله نجات بخشی و حفاظت اضطراری تا مرحله مرمت و باززنده سازی مجموعه به صورت علمی انجام پذیرفته و از نمونه های شاخص طرح هایی است که بر مبنای طرح و برنامه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری در منطقه به اجرا در آمده است.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16562

به "مرمت آب انبار منحصربفرد و زیبای فاطمه خان عقدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت آب انبار منحصربفرد و زیبای فاطمه خان عقدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید