مرگ واقعی جلوی دوریبن فیلمبرداری

به گزارش شیوا مارکت، طراح صحنه سریال خواب زده بر اثر آتش سوزی در لوکیشن این سریال دچار سوختگی شدید شده و به کما رفته است؛ خبری تلخ که با خبر های تکمیلی تلخ تر نیز شد و در نهایت با اعلام درگذشت وحید جعفری این پرونده نیز مختومه شد.

مرگ واقعی جلوی دوریبن فیلمبرداری

پولاد امین| آتش سوزی تلخی که در نهایت منجر به مرگ طراح صحنه جوان سریال خواب زده به کارگردانی سیروس مقدم شد، یک بار دیگر موضوع ایمنی در گروه های فیلمسازی را رسانه ای کرد؛ موضوعی که در سال های اخیر منجر به حوادث پرشماری شده و به سینماگران پرتعدادی آسیب رسانده که بعضی از آن ها غیر قابل جبران بوده است.

ماجرا از آن جا شروع شد که خبر رسید طراح صحنه سریال خواب زده بر اثر آتش سوزی در لوکیشن این سریال دچار سوختگی شدید شده و به کما رفته است؛ خبری تلخ که با خبر های تکمیلی تلخ تر نیز شد و در نهایت با اعلام درگذشت وحید جعفری این پرونده نیز مختومه شد. پرونده قربانیان سینما و تلویزیون -که اغلب هم به دلیل سهل انگاری قربانی شده اند-، اما همچنان گگردده است.

داستان سیروس

الهام غفوری، تهیه نماینده درباره این حادثه می گوید: [بعد از آتش سوزی]همه گروه بیرون آمده بودند و نمی دانم چطور شده که وحید جعفری دوباره به لوکیشن بازگشته، اما احتمال می دهیم در آن لوکیشن گاز پیچیده و او دچار سوختگی شده است. وحید جعفری جوانی خوب و همکار درجه یکی بود و حال همه ما از این اتفاق ناگوار بسیار بد است.

در حال حاضر سریال خواب زده متوقف شده است، اما صحبت ها در این باره همچنان ادامه دارد و بسیاری از کاربران فضای مجازی به یاد اتفاقات مشابهی افتاده اند که سرِ کار های سیروس مقدم اتفاق افتاده و به چند نفر آسیب رسیده است؛ ازجمله مورد عجیب پایتخت 2 که یکی از عوامل سریال پای خود را از دست داد و دیگری نیز تحت عمل های جراحی متعدد نهاده شد.

اما مهمتر از این که دنبال فیلمسازانی بگردیم که چنین اتفاقاتی سر کارهاشان اتفاق افتاده، پاسخ به این پرسش است که چرا این اتفاقات تا این حد در سینمای ایران رخ می دهد؟

حادثه سرِ فیلمبرداری

کافی است جمله حادثه سرِ فیلمبرداری را در گوگل جست وجو کنیم؛ نتایج حیرت انگیز است: حادثه سر صحنه فیلمبرداری فصل فراموشی فریبا، حادثه ای مرگ آفرین برای مریم خدارحمی، حادثه برای پوریا پورسرخ سرِ صحنه فیلمبرداری، آسیب دیدگی الناز شاکردوست از ناحیه کمر سرِ صحنه فیلمبرداری، حادثه برای هلیا امامی سرِ صحنه از یاد ها رفته، حادثه برای مهدی هاشمی سرِ صحنه تگزاس 2 و البته حوادث و آسیب دیدگی های دیگر برای بازیگرانی مانند گوهر خیراندیش، مریلا زارعی، مهران مدیری، پولاد کیمیایی، باران کوثری، پگاه آهنگرانی، امین حیایی و بی شمار بازیگر دیگر.

جالب این که سینمای دیگر نقاط دنیا نیز در این زمینه چندان از ما جلو نیست و در همین مدت زمانی که این اتفاقات در ایران اتفاق افتاده، اخبار و تیتر های مشابهی نیز از آسیب دیدگی بازیگران خارجی منتشر شده است: حادثه برای تام کروز سر صحنه فیلمبرداری، 70 بخیه روی صورت خانم بازیگر، بازیگر کهنه کار هالیوود تا چند قدمی مرگ رفت، مچ پای نیکلاس کیج شکست، آرنج دست راست و مچ دست چپ جرمی رنر شکست، حادثه وحشتناک سوختن 31 بازیگر سر صحنه فیلمبرداری و...

شلیک به کارگردان

شاید قدیمی ترین نمونه حوادث سرِ صحنه فیلمبرداری در سینمای ایران -که به یاد داریم- ماجرایی باشد که به درگذشت مرحوم علی سجادی حسینی انجامید؛ حادثه ای که به دلیل کنترل نشدن اسلحه یکی از بازیگران فیلم خط آتش رخ داد و او که فکر می کرد تفنگش با گلوله مشقی پر شده است، (غافل از این که سرباز مسئول این کار آن روز به اشتباه یکی از خشاب ها را با گلوله جنگی پر نموده بود) هنگام تمرین، گلوله را به پیشانی کارگردان شلیک کرد.

مرگ با درشکه

شاهرخ غیاثی هم سرِ صحنه درگذشت؛ سرِ صحنه فیلم فصل پنجم رفیع پیتز. در صحنه ای که غیاثی سوار بر درشکه باید مسیری را می پیمود، اسب درشکه رم کرد و غیاثی را با سرعت به بیرون پرت کرد و باعث مرگ این بازیگر مستعد شد.

مرگ در آب

این اتفاق سرِ صحنه فیلم خداحافظ رفیق رخ داد. در سکانسی که قرار بود چهار هنرور با تجهیزات نظامی کامل در دریاچه مصنوعی شهرک سینمایی دفاع مقدس اجرا نمایند، آن ها درون دریاچه افتادند و به دلیل سنگینی تجهیزات نظامی متصل به لباس هایشان، به قعر دریاچه فرو رفتند و تمام!

مرگ ابدی

یکی دیگر از مشهورترین رخداد های منجر به مرگ در سینمای ایران مربوط به پیمان ابدی است؛ بدلکاری که با رزومه ای قابل احترام به ایران آمده بود، اما خیلی زود، در تله فیلم چشم های نامحسوس در اتوبوسی که قرار بود از دره پرت گردد گیر افتاد و سینمای ایران را از یکی از مجریان مستعد صحنه های اکشن محروم کرد.

مرگ بر اثر انفجار

این سانحه تلخ و ناراحت نماینده سرِ فیلم معراجی های مسعود ده نمکی رخ داد و در آن چهار نفر از عوامل این فیلم جان خود را از دست دادند. چهار نفر به نام های جواد شریفی راد، رضا فرجی، علی اکبر رنجبر و بدلکار گروه که به دلیل نبود امکانات مربوط به صحنه های انفجاری رخ داد.

سوانح دیگر

علاوه بر حوادث منجر به فوت، شاهد سوانح دیگری نیز بوده ایم که آسیب های زیادی را متوجه دست اندرکاران سینمای ایران نموده است. ازجمله معروف ترین آن ها می توان به قطع نخاع اصغر شاهوردی اشاره نمود. این صدابردار تحسین شده هنگام بازگشت از لوکیشن چراغی در مه در سانحه تصادف قطع نخاع شد.

اتفاقی که البته در خصوص سینماگرانی، چون پیمان سنندجی زاده، بازیگر فیلم سفر به چزابه و عباس امیری بازیگر سریال صبح بخیر سرکار به مرگ منتهی شد.

علاوه بر این ها می توان به سوانحی، چون مصدومیت سر و شکستن استخوان ترقوه گوهر خیراندیش در فیلم آذر، شهدخت، پرویز و دیگران، آسیب دیدگی شدید پولاد کیمیایی در فیلم متروپل، غرق شدن نابازیگر فیلم شب واقعه در بهمنشیر، قطع دست و انگشتان پای مصطفی کرمی و مرگ قاسم دهقان سنگستانی، طراح صحنه و مشاور نظامی فیلم قطعه ای از بهشت اشاره نمود.

سوانحی که این پرسش را مکرر پیش می آورد که تا چه زمانی سینما و سینماگران باید تاوان بی تدبیری و سهل انگاری و البته کمبود امکانات را بدهند؟

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: فرادید
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12123

به "مرگ واقعی جلوی دوریبن فیلمبرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ واقعی جلوی دوریبن فیلمبرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید