مسائل داخلی بیش از تحریم ها اقتصاد ایران را اذیت می نماید

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، مسعود خوانساری در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به اجرای طرح پویش موانع کسب و کار گفت: یک میلیون نفر در شبکه های مجازی این موضوع را پیگیری نموده اند و ارتباط میان اعضاء با اتاق به خوبی برقرار شده است؛ علت اجرای چنین طرحی، این بود که هر روز شکایت های زیادی به اتاق بازرگانی می رسد که موانع پیش روی فراوری و کسب و کار را اعلام می نماید؛ به خصوص اینکه این موانع، اقتصاد ایران را مختل نموده است.

مسائل داخلی بیش از تحریم ها اقتصاد ایران را اذیت می نماید

رئیس اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: اگرچه مشکل تحریم بر هیچ کس پوشیده نیست؛ ولی مسائل داخلی بیش از تحریم ها، اقتصاد ایران را اذیت می نماید که اگر مدیریت نگردد، اقتصاد ایران به شدت متاثر خواهد شد؛ این در حالی است که این مسائل را در وزارتخانه ها و دولت می توان حل کرد و حتی در جلسات سران سه قوه نیز مطرح نمود تا تصمیم گیری لازم در خصوص آن صورت گیرد.

وی از وزارتخانه ها از جمله صنعت درخواست کرد تا ثبت سفارش را سامان دهند و گفت: گردش ثبت سفارش، مسائل زیادی را ایجاد نموده که اکنون یکی از موانع اصلی پیش روی فراوری و تجارت کشور است، پس باید مهلت آن شش ماهه گردد؛ در حالیکه اکنون سه ماهه است. البته نباید موضوع مواد اولیه را نیز نادیده گرفت؛ این در حالی است که ماشین آلات نیز به گمرکات آمده است، اما مسائل ثبت سفارش، ترخیص آنها را با مشکل روبرو نموده است.

خوانساری با اشاره به ضرورت انجام واردات بدون انتقال ارز اظهار داشت: واحدهای فراوریی مسائل بسیاری را برای تامین مواد اولیه و واسطه ای خود دارند، پس اگر قرار باشد که ثبت سفارش و مراحل طولانی آن در سامانه نیما نیز طی گردد، مسائل زیادی را ایجاد خواهد نمود و بنابراین پیشنهاد می گردد واردات بدون انتقال ارز برای مواد اولیه انجام گردد.

وی خواهان آزادسازی ورود موقت برای حمایت از فراوری شد و گفت: در رابطه با مناطق آزاد مجوزی صادر شده است که 3200 قلم کالا به مناطق آزاد بیاید، این موضوع را تسریع نموده است ولی احتیاج به متممی دارد تا این کالاهای مرتبط با واحدهای فراوریی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی وارد گردد.

خوانساری با اشاره به نامه نگاری های اتاق تهران با وزیر صنعت گفت: از این وزارتخانه درخواست می گردد که مسائل و بحران های پیش روی صنعت و فراوری کشور را حل نماید؛ چراکه اگر نجنبیم، به دست خود گرهی به گره های موجود اضافه خواهیم کرد؛ چراکه اکنون بسیاری از صنایع و فراورینمایندگان دچار مشکل هستند و روز به روز واحدهای فراوریی تعدیل نیرو می نمایند و با مشکل روبرو شده اند.

وی اضافه کرد: انجمن نظارت بر فعالیت اتاق های بازرگانی موعد انتخابات اتاقهای بازرگانی را 11 اسفندماه اعلام شده است که باید تشویق کرد تا همه اعضا در انتخابات حضور یابند. هر چقدر رای بیشتری به صندوق ریخته گردد، اقتدار اتاق ها بیشتر خواهد شد. هر چقدر اعضا بیشتر حضور یابند، مطالبه گری اتاق بازرگانی به نفع فراوری و کسب و کار از دولت بیشتر خواهد بود.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2730

به "مسائل داخلی بیش از تحریم ها اقتصاد ایران را اذیت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل داخلی بیش از تحریم ها اقتصاد ایران را اذیت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید