مفاد سند جی 7 منتشر شد، 6 موضوع مهم دغدغه رهبران دنیا

به گزارش شیوا مارکت، ایرنا نوشت: سند جمع بندی و در عین حال کوتاه گروه 7 روز دوشنبه با اشاره به مسایل و موضوعات کلیدی نظیر تجارت جهانی، ایران، اوکراین، لیبی و هنگ کنگ از سوی میزبان منتشر شد.

مفاد سند جی 7 منتشر شد، 6 موضوع مهم دغدغه رهبران دنیا

دولت فرانسه به عنوان میزبان نشست سران گروه هفت، سند جمع بندی این نشست را به نمایندگی از رهبران هفت کشورحاضر در این نشست منتشر نموده است.در این سند که بخش هایی از آن از سوی شبکه سی ان ان منتشر شد، به موضوعات کلیدی نظیر تجارت دنیای، ایران، اوکراین، لیبی و نیز مقابله با بحران آتش سوزی در جنگل های آمازون و تغییرات آب وهوایی اشاره شده است.

از بندهای این سند تاکید رهبران گروه هفت بر داشتن وحدتی عالی و نیز برخورداری از روحیه مثبت در قبال موارد بحث شده در این نشست است.

تجارت دنیای

در مورد تجارت دنیای، گروه هفت در قبال تجارت دنیای آزاد و عادلانه و ثبات اقتصاد دنیای متعهد است.

گروه هفت از وزیران دارایی کشورهای این گروه می خواهد که وضعیت اقتصاد دنیای را رصد نمایند. بر این اساس، گروه هفت خواستار تغییر عمیق سازمان تجارت دنیای به منظور اثرگذاری بیشتر در حفاظت از دارایی های فکری، حل سریع تر اختلافات و مقابله با اقدامات تجاری ناعادلانه است.

این گروه متعهد است که در سال 2020 به توافقی دست یابد که موانع مقرراتی را تسهیل کند و نظام مالیاتی بین المللی را در چارچوب سازمان همکاری مالی و توسعه (OECD) به روز سازد.

ایران

در این سند آمده است: ما به طور کامل در مورد دو هدف کاملا دیدگاه مشترک داریم؛ اطمینان از این که ایران هرگز به سلاح هسته ای دست نیابد و نیز صلح و ثبات در منطقه تقویت گردد.

اوکراین

به منظور دست یافتن به نتایج ملموس در مورد بحران اوکراین، قرار است فرانسه و آلمان نشستی را در چارچوب نرماندی در هفته های پیش رو برگزار نمایند.

گروه تماس اوکراین (نرماندی فرمت) شامل نمایندگان 4 کشور آلمان، روسیه، اوکراین و فرانسه است که با هدف حل جنگ در شرق اوکراین در ششم ژوئن 2014 پایه گذاری شد.

بحران لیبی

ما در لیبی از متارکه در جنگ حمایت می کنیم که می تواند به یک آتش بس پایدار منتهی گردد.

ما معتقدیم که تنها راه چاره سیاسی می تواند تضمین نماینده ثبات در لیبی باشد.

ما به دنبال کنفرانسی بین المللی هستیم که تمامی ذی نفعان و بازیگران منطقه ای دخیل در این مناقشه در آن شرکت نمایند. در این زمینه ما از اقدامات سازمان ملل و اتحادیه آفریقا در زمینه ایجاد امکان برگزاری کنفرانس میان جناح های مختلف لیبی حمایت می کنیم.

هنگ کنگ

گروه هفت بر اهمیت و موجودیت اعلامیه سال 1984چین و انگلیس، در مورد هنگ کنگ تأکید می نماید و خواستار اجتناب از خشونت است.

چهل و پنجمین اجلاس سران کشورهای گروه 7 با حضور رهبران ایالات متحد آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلستان، ایتالیا، ژاپن و کانادا روز دوشنبه پس از سه روز دیدار مذاکره در شهر ساحلی بیاریتز در جنوب غربی فرانسه ، به کار خود خاتمه داد.

در این نشست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس،جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا و امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه حضور یافتند. نمایندگانی از اتحادیه اروپا و سازمان های مهم بین المللی مانند سازمان ملل متحد، صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت دنیای و رهبران بعضی از کشورهای دنیا نیز در آن شرکت داشتند.

رویترز در گزارشی با اشاره به سند جمع بندی گروه هفت بیان کرد: بیانیه کوتاهی که امروز فرانسه پس از خاتمه نشست سران گروه هفت در بیاریتز صادر کرد به بیانیه های رسمی که معمولا در خاتمه نشست های سالانه این گروه صادر می شد، شباهت نداشت و منعکس نماینده اختلافات میان اعضای آن بود.

پیشتر رئیس جمهوری فرانسه درباره اجلاس جی 7 گفته بود که رهبران هفت کشور صنعتی دنیا ممکن است به موضع مشترکی دست پیدا ننمایند و این اجلاس بیانیه نهایی نداشته باشد.

منابع ژاپنی نیز گزارش داده بودند که انتظار می رود که نشست سران گروه هفت در فرانسه به دلیل اختلاف نظر گسترده کشورهای شرکت نماینده بر سر مسایل مهم دنیای فاقد بیانیه مشترک نهایی باشد.

این برای اولین از سال 1975 (نخستین نشست سران گروه هفت در رامبوئیه فرانسه) است که رهبران حاضر در این نشست نتوانسته اند بر روی بیانیه نهایی مشترک به توافق برسند.

23 310

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10310

به "مفاد سند جی 7 منتشر شد، 6 موضوع مهم دغدغه رهبران دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مفاد سند جی 7 منتشر شد، 6 موضوع مهم دغدغه رهبران دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید