من و زمستان وتاج السلطنه!

به گزارش شیوا مارکت، نفیسه مجیدی زاده:ماجرا از یک میهمانی آغاز شد! الیزایت مک نیل، همسر فرستاده بریتانیا در سال 1827 میلادی به میهمانی همسر اول فتحعلی شاه، دومین شاه قاجار آمد؛ درحالی که لباس ساتن سفید با چین های توری همراه با یک ردای قرمز ابریشمی پوشیده بود. سادگی لباسش با لباس ها و جواهرات پر زرق و برق خانم های درباری در تضاد بود؛ اما سـادگی لباس او چشم بانو

من و زمستان وتاج السلطنه!

شاید خوب باشد بدانی سلطان مد و اولین طراح لباس در ایران، همان تاج السلطنه است. او را که می شناسید؟ آن قدر عکس های گوناگون او را در فضای مجازی دیده ام که انگار سال هاست می شناسمش! اصلا ً به نظرم جایش در آلبوم خانوادگی مان خالی است! فقط در عکس، لباس هایش کمی با لباس های ما متفاوت است.

* * *

برای امیرعلی، ماجرا از یک روز زمستانی آغاز شد؛ آن ها تصمیم گرفتند برای عکس یادگاری در مدرسه یک سوئیشرت ساده پاییزی بپوشند؛ صبح زود، شرایط هوا را دیدند و برای این که زیر قولشان نزنند، کاپشن و پالتو نپوشیدند و در آن روز سرد بارانی، سرما خوردند و دیگر برای همواره دور تصمیم های گروهی را خط کشیدند!

* * *

برای سها از یک انتخاب عجیب آغاز شده است؛ او چکمه ای پارچه ای خریده که خیلی گرم است، اما کم ترین باران به آن نفوذ می نماید و جوراب هایش خیس می شوند در روزهای آفتابی هم آن قدر پایش گرم می گردد که نمی تواند بپوشد.

* * *

برای من که فکرم درگیر تاج السلطنه بود از همان روز برفی آغاز شد؛ در خیابان مردمی را دیدم که لباس مناسب زمستانی نپوشیده بودند. فکر کردم چه طور می گردد در زمستان، لباس مناسب، زیبا و کم هزینه پوشید؟

با الهه خان محمدی، کارشناس ارشد طراحی لباس که در همین حوزه فعال است گفت وگو کردیم.

  • لباس زمستانی، چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در درجه اول باید بدن را گرم نگه دارد و جنس آن هم زمستانی باشد. پارچه های پشمی، فاستونی، بافت ها، برخی از پارچه های کتان، پنبه و پارچه های تریکو برای این فصل مناسب هستند.

  • رنگ های مناسب زمستان کدامند؟

در فصل زمستان از رنگ های خنثی بیش تر بهره ببرید؛ رنگ هایی مثل طوسی، قهوه ای و سرمه ای. اگر هم کل لباس رنگ خنثی است، اضافه کردن لباس دیگری با رنگ گرم، باعث خوش پوشی فرد می گردد؛ مثل کلاه، شال گردن و...

مثلاً اگر سرتا پا آبی یا طوسی بپوشید، شاید آن قدر خوشایند نباشد، اما اگر بخشی از لباس، رنگ دیگری باشد، مثلاً طوسی با سرمه ای یا بنفش با طوسی، می تواند زیبا گردد.

  • لباس های زمستانی گاهی بسیار کهنه اند. می توان این لباس های کهنه را دوباره پوشید، طوری که زیبا باشد؟

البته الآن پارچه های کهنه یک جور مد به حساب می آیند و یک سری لباس در برندهای مهم فراوری و توزیع شده که حالت کهنگی دارد؛ مثلاً زانوی شلوار افتاده است.

اما اگر نوجوانی بخواهد شکل مناسب تری داشته باشد، باید به ترکیب بندی لباس توجه داشته باشد و از رنگ های مناسب، کنار هم استفاده کند. در این صورت دیگر کهنگی لباسش به چشم نمی آید.

از طرفی یک سری هنرهای دستی هم هست که این روزها در فضای مجازی انواع آن پیدا می گردد و می توانند برای ترمیم لباس از آن ها استفاده نمایند و لباس کهنه را به شکل جدید تبدیل نمایند و بپوشند.

  • پوشیدن لایه لایه چه طور؟

لایه لایه پوشیدن، سبکی است که چندلایه را به خاطر زیبایی روی هم می پوشند و فقط برای یک سری فضاها مناسب است؛ مثلاً برای کلاس درس یا رستوران رفتن و بیرون از خانه، لایه لایه مناسب است.

اما وقتی قرار است از خانه بیرون برویم، یادمان باشد گول سرمای هوا را نخوریم و تمام لباس هایمان را گرم انتخاب نکنیم.

  • توصیه ای زمستانی به نوجوانان؟

بهتر است همواره به هوا توجه نمایند، بعد لباس بپوشند. خیلی از نوجوان ها در هوای بسیار سرد، بافت معمولی پاییزی می پوشند، فقط برای این که استایلشان به هم نریزد! برای این که جذاب باشند لباس نازک می پوشند، اما خودشان را سرما می دهند و در نهایت به چشم هم نمی آیند. در زمستان، پوشیدن لباس ضخیم و گرم و یا حتی لایه لایه خیلی زیباتر است تا این که استایل مناسب فصل را نداشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14117

به "من و زمستان وتاج السلطنه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "من و زمستان وتاج السلطنه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید