موافقان و مخالفان طرحی برای تغییر در نحوه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان چه گفتند

به گزارش شیوا مارکت، کلیات طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای تغییر در نحوه انتخاب حقوق دانان شورای نگهبان در شرایطی تصویب شد که موافقان آن معتقد بودند این طرح برای حفظ اقتدار مجلس شورای اسلامی است و مخالفان تاکید داشتند که در شرایط فعلی اولویت های مهم تری وجود دارد.

موافقان و مخالفان طرحی برای تغییر در نحوه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان چه گفتند

به گزارش خبرنگاران، علیرضا محجوب نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) به عنوان اولین مخالف کلیات طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس اظهار کرد: ما در روزهای آخر مجلس دهم هستیم و قطعا باید به اولویت های مهم کشور در عرصه های مختلف مالی، سیاسی و اجتماعی پرداخت و یادگاری از خود به جای گذاشت.

وی ادامه داد: امروز اولویت کشور موضوعات مهم تری است؛ در حال حاضر حقوقدانان هم به تعداد دو برابر احتیاج معرفی می شوند و مجلس شورای اسلامی از بین آنها انتخاب می نماید؛ پس نباید با این موضوعات وقت مجلس را گرفت.

محمدرضا صباغیان نماینده بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی به عنوان اولین موافق کلیات این طرح گفت: ما در این طرح به دنبال آن هستیم که رییس قوه قضاییه دو برابر افراد مورد احتیاج برای حقوقدانی شورای نگهبان را به مجلس شورای اسلامی جهت انتخاب معرفی کند طرحی که باعث اقتدار بیشتر مجلس می گردد، اقتداری که نتیجه آن پررنگ تر شدن نقش مجلس خواهد بود البته که مجلس شورای اسلامی آنقدر ضعیف شده که در مسائل کشور نقش چندانی ندارد.

نادر قاضی پور به عنوان دومین مخالف کلیات این طرح گفت: در وهله اول از رییس قوه قضاییه می خواهم حقوقدانانی را به مجلس شورای اسلامی معرفی نمایند که حداقل فارغ التحصیل دانشگاه های ایران و نه خارج از کشور همچون انگلیس روباره پیر نباشند.

وی ادامه داد: ما با این طرح دست رییس قوه قضاییه را می بندیم حال این که باید اختیارات روسای قوا را بیشتر کرد تا به موقع تصمیم گیری نمایند. ممکن است در وسط جلسه رییس قوه قضاییه بخواهد یک نفر از کاندیدای حقوقدان انصراف دهد تا از او در جای دیگری استفاده کند نباید این آزادی را سلب کرد. نمی گردد کسی را با زور نگه داشت مجلس که بازداشتگاه نیست.

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان این که نظام بر دو پایه اصلی استقلال و آزادی پایه ریزی شده، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی میلیون ها تومان هزینه دارد ما نباید دست قوه قضاییه را ببندیم و حق انصراف را از حقوقدانان سلب کنیم.

مصطفی کواکبیان نماینده تهران نیز به عنوان دومین موافق کلیات این طرح گفت: آقای قاضی پور می گوید اختیار را باید به رییس قوه قضاییه داد و دستش را باز کرد ما نماینده مجلس شورای اسلامی هستیم چرا دست مجلس بازتر نباشد بحث ما آقای رییسی نیست ما می خواهیم قانون وضع کنیم طبیعی است که نمایندگان حق انتخاب داشته باشند نه این که سه نفر را معرفی نموده و بعد با صلوات به همان سه نفر رای دهیم.

وی ادامه داد: سال گذشته در جریان رای گیری حقوقدانان شورای نگهبان به یکباره آقای غلامی انصراف داد بعدها از خودشان شنیدم که راضی به انصراف هم نبودند بعد نهایت چهار کاندیدا باقی ماند این یعنی عملا وجاهت انتخاب دیگر معنا نداشت. ما می گوییم حق انتخاب را برای نمایندگان محفوظ بگذارید و حقوقدانان با اکثریت مطلق انتخاب شوند.

علیرضا سلیمی به عنوان سومین و آخرین مخالف کلیات گفت: در وهله اول باید اولویت های کشور را آنالیز کرد ما برای تغییر این موضوع وقت داریم الان اولویت موضوع قیمت سرسام آور ماشین است که مجلس شورای اسلامی به جای نظارت، نظارت می نماید قیمت مسکن سرسام آور بالا رفت و مستاجران به خاک سیاه نشستند کارخانجات به خاطر مسائل کرونا یکی پس از دیگری در حال تعطیلی است سال جاری سال جهش فراوری است و ما حتی یک جلسه برای آن نگذاشتیم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر مواردی بوده که فقط یک کاندیدا معرفی گردید و مجلس شورای اسلامی هیچ اعتراضی نکرد و نمونه شاخص آن کاندیدای ریاست کمیسیون اصل 90، ریاست مجلس شورای اسلامی و حتی رای اعتماد وزرا است. چه طور در آن موارد هیچ کسی گریه و زاری و یقه پاره نکرد و نخواست قانون عوض گردد.

محمد کاظمی نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی به عنوان سومین و آخرین موافق کلیات اظهار کرد: اصل 91 قانون اساسی اختیار رییس قوه قضاییه داده تا حقوقدانان شورای نگهبان را معرفی نمایند و نمایندگان براساس سوابق رای دهند. وقتی که یک نفر انصراف می دهد اختیار از نمایندگان سلب می گردد. معنایی ندارد که یکی از کاندیداها در زمان رای گیری انصراف دهد همان اتفاقی که پارسال برای آقای غلامی از حقوقدانان شورای نگهبان افتاد و اختیار از نمایندگان سلب شد.

غلامرضا کاتب رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نیز در دفاع از این طرح گفت: آقای کدخدایی پیام داده که این طرح را رد می نمایند اشکالی ندارد ما تکلیف شرعی و قانونی خود را را انجام می دهیم چون این برای اقتدار مجلس شورای اسلامی ضروری است.

در نهایت کلیایت این طرح تصویب شد و جزییات آن در جلسه بعدی مورد رسیدگی قرار می گیرد.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19859

به "موافقان و مخالفان طرحی برای تغییر در نحوه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان چه گفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقان و مخالفان طرحی برای تغییر در نحوه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان چه گفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید