سرگردانی برای خرید داروی تامی فلو

به گزارش شیوا مارکت، روزنامه شهروند - زهرا جعفرزاده: وزارت بهداشت تجویز داروی تامی فلو برای درمان مبتلایان به کرونا را از روز یکشنبه ممنوع اعلام نمود، اما روز گذشته مردم برای خرید این دارو مقابل تنها داروخانه های عرضه کننده آن یعنی شهید کاظمی در خیابان ولیعصر (عج) و 29فروردین در میدان حر تهران صف بسته بودند، وقتی قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در داخل ساختمان سفید این وزارتخانه نامه ابلاغ ممنوعیت مصرف دارو برای مبتلایان به کرونا را امضا می کرد، پزشکان در بیمارستان ها دفترچه بیمه و نسخه های بیماران را مهر و آن ها را برای تهیه تامی فلو روانه صف های طولانی خرید این داروی کمیاب می کردند.

سرگردانی برای خرید داروی تامی فلو

در نامه معاون درمان وزارت بهداشت به روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی آمده بود که این دارو تنها در موارد درمان بستری و سرپایی عفونت آنفلوآنزا باید تجویز گردد و با توجه به فرایند کاهش موارد ابتلا به آنفلوآنزا، درحال حاضر مصرف این دارو در سایر موارد اندیکاسیونی ندارد و مجاز نیست.

داروی تامی فلو یا اوسلتامی ویر به عنوان یک داروی ضدویروس در کنار هیدروکسی کلروکین سولفات و در مواردی کلترا به عنوان دارو هایی شناخته می گردد که با شیوع ویروس کرونا در ایران برای مبتلایان به این بیماری یا افراد مشکوک تجویز می شد و با شدت دریافت موارد ابتلا در کشور تامی فلو که بیش از سایر دارو ها تجویز می شد، کمیاب شد و تنها در دو داروخانه شهید کاظمی در خیابان ولیعصر (عج) و داروخانه 29 فروردین در میدان حر پیدا می شد.

در روز های گذشته صف های طولانی افرادی که خود یا یکی از اعضای خانواده شان به کرونا مبتلا شدند، در مقابل این دو داروخانه دیده می شد که شلوغی جمعیت و قرار دریافت افراد در فاصله بسیار کم از هم در این صف ها، نگرانی از شیوع کرونا این بار در داروخانه ها را تشدید می کرد. دو روز پیش که وزارت بهداشت تجویز تامی فلو را ممنوع نمود، این گونه برداشت می شد که صف ها هم کوتاه گردد، اما صبح روز گذشته همچنان مردم در انتظار خرید دارو در مقابل این دو داروخانه صف بسته بودند.

پیش از این اعلام می شد دو داروخانه 13 آبان و داروخانه هلال احمر شعبه طالقانی هم دارو های کرونا را می فروشند، اما روز گذشته از این چهار داروخانه، تنها شهید کاظمی و 29 فروردین دارو داشتند و به گفته مسئول پاسخگویی به مراجعه نمایندگان در داروخانه هلال احمر طالقانی دو سه روزی است که موجودی تامی فلو در این داروخانه تمام شده، اما هیدروکسی کلروکین سولفات موجود است. داروخانه 13 آبان هم خاطرنشان کرد که هیچ کدام از دارو های این بیماری را ندارد و هر دو داروخانه مراجعه نماینده ها را به داروخانه 29 فروردین و شهید کاظمی ارجاع می دادند.

قیمت آزاد تامی فلو؛ یک میلیون تومان برای هر ورق

صف خرید دارو های کرونا از طبقه دوم داروخانه 29 فروردین نیروی زمینی ارتش آغاز و به خیابان کشیده شده، بیشتر آن ها که در صف ایستاده اند، دارو را برای یک عضو خانواده شان می خواهند، اغلب ماسک زده و دفترچه به دست منتظر نوبت شان اند. یکی از آن ها آقای امیری است. پدر شصت وهفت ساله او مبتلا به کروناست و در خانه بستری شده است: دکتر همین دیروز برای پدرم این دارو را نوشت، صد جا هم رفتم، اما پیدانکردم، به ما گفتند بروید داروخانه هلال. رفتیم. آنجا هم نبود. آخر سر پرس وجو کردیم و رسیدیم به این داروخانه.

ریه های پدرش درگیر شده و تشخیص پزشکان ابتلای خفیف به کرونا بوده است: گفتند احتیاج به بستری در بیمارستان نیست. ما در خانه قرنطینه اش کردیم. نخستین دارویی که در دفترچه تجویز شده، تامی فلو است. زنی ماسک زده هم با سر تأیید می نماید که برای پدر شصت وپنج ساله اش تامی فلو تجویز شده است: پدرم بستری نشده، در خانه است، به ما گفتند باید تامی فلو بخرید، خیلی گشتیم پیدا نکردیم، در نهایت به یک آقایی زنگ زدم، برایمان به صورت آزاد تهیه کرد، یک ورقش شد یک میلیون تومان. درحالی که اگر در داروخانه پیدا گردد، یک ورق آن 35 تا 40 هزار تومان است.

او می گوید که در روز های گذشته تامی فلو به سختی پیدا می شد، حالا حداقل این داروخانه دارد: پدرم از هفدهم اسفند در خانه بستری است. دارو برای آن هایی که در بیمارستان بستری می شوند، از طرف خود بیمارستان داده می گردد، اما کسانی که در خانه بستری می شوند، باید خودشان دارو را تهیه نمایند. بهتر بود این دارو ها در خود بیمارستان توزیع می شد، نه اینکه مردم دربه در پیدا کردن دارو باشند، آن هم در این شرایط که می گویند در خانه بمانید. اشاره او به صف های طولانی و تنگ هم برای خرید دارو است که منجر به شیوع بیشتر کرونا می گردد. براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت تا به امروز 14 هزار و 991 نفر به این بیماری مبتلا شده و 853 نفر هم جان شان را از دست داده اند. تنها در 24 ساعت اخیر، یک هزار و 53 نفر به تعداد مبتلایان و 129 نفر هم به آمار فوتی ها اضافه شده است.

دلال ها از داروخانه می خرند، بازار آزاد می فروشند

آن هایی که در صف خرید دارو ایستاده اند، می گویند بسیاری از دلالان در همین صف ها می ایستند و با نسخه های تقلبی، دارو را به قیمت دولتی می خرند و در بازار آزاد با نرخ های میلیونی می فروشند: بعضی از داروخانه ها دارو دارند، اما می گویند مجوز توزیع نداریم. آن یکی برای مادر همسرش دارو می خواهد و تنها چند نفر مانده تا نوبت به او برسد: سه روز دنبال دارو بودیم، همه جا رفتیم، داروخانه های تهران و اطراف تهران را زیر پا گذاشتیم، بیمارستان امام خمینی (ره)، داروخانه های دماوند و ... حتی گفتیم از دلال بخریم، اما آخرش اینجا پیدا کردیم.

او می گوید دوره درمانی که برای مادر همسرش تجویز شده یک ورق برای پنج روز است که هر 12ساعت باید مصرف گردد. با اینکه تنها یک روز از ابلاغ معاون درمان وزارت بهداشت مبنی بر ممنوعیت تجویز تامی فلو می گذرد، اما هیچ کدام از آن ها که صبح دیروز در صف خرید دارو ایستاده بودند، حتی به گوش شان هم این موضوع نخورده بود.

مسئول مراجعه مردمی داروخانه29فروردین از ابلاغ وزارت بهداشت خبر دارد، اما می گوید که پزشکان این دارو را تجویز می نمایند و آن ها هم می آورند. داروخانه شهید کاظمی هم شرایط مشابهی دارد. تا چند روز پیش دارو در خود داروخانه فروخته می شد، اما حالا چند قدم بالاتر در محوطه پارکینگ داروخانه، صف دارو دیده می گردد که از پارکینگ آغاز شده و به کیوسک قهوه ای رنگی که چندین پله بالاتر است می رسد. جلوی در ورودی پارکینگ خودروی پلیس ایستاده و ورود و خروج افراد کنترل می گردد. مسئولان حضور خبرنگار را در محل برنمی تابند و به دلیل اخباری که در روز های گذشته منتشر شده، با هر گونه مصاحبه درباره شرایط توزیع دارو، مخالفت می نمایند.

تقاضا برای تامی فلو بالاست؛ وارد می کنیم

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت بهداشت در حساب توییترش نوشته که این دارو تأثیری در پیشگیری یا درمان کرونا ندارد: تامی فلو یا Oseltamivir مهارنماینده رقابتی آنزیم نورآمینیداز ویروسی است و مطابق آنالیز های صورت گرفته، در پیشگیری یا درمان کرونا تأثیری ندارد.

این تصمیم را یکی از مصوبات جلسه ستاد مقابله با کرونا خاطرنشان کرد، اما حسن صفاریه که سرپرست سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر است و از ابلاغیه وزارت بهداشت هم خبر دارد، به شهفرایند می گوید که این دارو همچنان از سوی پزشکان تجویز می گردد و حتی اگر هم حالا استفاده نگردد، به دلیل تاریخ مصرفی که دارد، برای سال آینده و شیوع آنفلوآنزا قابل مصرف است یعنی با واردات آن، اتلاف سرمایه نشده است: داروی تامی فلو از پروتکل درمانی وزارت بهداشت خارج شده، اما درخواست های مردم هنوز زیاد است، حالا هم شاهد التهاب و صف های طولانی برای دریافت دارو هستیم، بنابراین به دلیل حساسیت ایجاد شده در افکار عمومی و سودجویی عده ای، این دارو وارد می گردد.

او درباره تمام شدن موجودی دارو در داروخانه های هلال احمر شرح می دهد که از بعدازظهر روز گذشته دوباره دارو در اختیار دو داروخانه هلال احمر مرکز، یعنی جشنواره و طالقانی قرار گرفته است: محموله 2میلیونی که قرار است وارد گردد فقط مربوط به داروخانه های هلال احمر نمی گردد، این دارو ها به سازمان غذا و دارو داده می گردد و آن ها توزیع می نمایند. به گفته او در کنار واردات داروی تامی فلو، داروی کلترا که ترکیبی از دو داروست هم وارد می گردد.

این دارو ها هندی است و فراوری داخل ندارد: تامی فلو، از قبل هم وارداتی بود و داروی کم مصرفی است. تا پیش از این برای درمان آنفلوآنزا مورد استفاده قرار می گرفت، چرا که به عنوان ضدویروس شناخته می گردد، حتی اگر هم تجویز آن ممنوع گردد، سال آینده می تواند برای درمان آنفلوآنزا استفاده گردد. به گفته او، ممنوعیت مصرف این دارو، از سوی مراجع علمی آنالیز و اعلام شده و به تصویب کمیته کشوری مبارزه با کرونا رسیده است.

مردم آشفته شده اند

داروی تامی فلو چندین هفته است که به عنوان درمان موثر کرونا تجویز می گردد و حالا خبر از ممنوعیت تجویز و بی تأثیر بودن آن در درمان کرونا منتشر می گردد. اتفاقی که به گفته علی فاطمی، عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران، با تجویز های انفجاری پزشکان، منجر به آشفتگی بیماران شده است. او به شهفرایند می گوید که از چند هفته قبل، چون تشخیص بین آنفلوآنزا و کرونا سخت بود، داروی تامی فلو که ضدویروس است تجویز می شد، به همین دلیل هم تقاضا برای این دارو بالا رفت.

تصور می کردند این دارو برای کرونا هم مفید است این اقدام هم به صورت تجربی رخ داد، درحالی که الزاما این دارو برای کرونا مفید نیست. برخلاف این دارو، هیدروکسی کلروکین سولفات تأثیر بهتری بر درمان کرونا دارد. این دارو برای درمان مالاریا فراوری شد، اما برای سایر بیماری ها هم کاربرد دارد. به گفته این داروساز، تامی فلو در ایران منع مصرف ندارد، اما تأکید بر تجویز برای درمان آنفلوآنزاست: به هرحال این دارو تنها با نسخه فروخته می گردد و مردم مستقیما نمی توانند دارو را تهیه نمایند، اینکه یک دارو تا الان تجویز می شد حالا ممنوعیت تجویزش ابلاغ می گردد مردم را آشفته می نماید.

حالا براساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت در کنار داروخانه شهید کاظمی و 29 فروردین، داروخانه های هلال احمر در خیابان طالقانی، شهر ری، جشنواره و سوم خرداد و داروخانه دکتر علی هوشمند در میدان ولیعصر (عج) دارو های بیماران مبتلا به کرونا را عرضه می نمایند.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21530

به "سرگردانی برای خرید داروی تامی فلو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگردانی برای خرید داروی تامی فلو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید