مکتب سقاخانه؛ از شکل گیری تا حال ، به بهانه درگذشت مسعود عربشاهی

به گزارش شیوا مارکت، سقاخانه نامی است که کریم امامی در سال 1341 بر آثار افرادی چون پرویز تناولی و حسین زنده رودی گذاشت. در کنار حسین زنده رودی، هنرمندانی چون مسعود عربشاهی با این مکتب درآمیختند؛ جریانی که در دهه 40 در ایران شکل گرفت و آغازگر حرکتی بود که پیشتر شاهد آن نبودیم.

مکتب سقاخانه؛ از شکل گیری تا حال ، به بهانه درگذشت مسعود عربشاهی

به گزارش ایسنا، بهار ابراهیمی در یادداشتی که به بهانه درگذشت مسعود عربشاهی درباره مکتب سقاخانه نوشته، آورده است:

هنگامی که در ایران از بازارچه ای می گذرید و یا از کوچۀ محله ای قدیمی رد می شوید، به یک جور تو رفتگی برمی خورید که در دیواری تعبیه شده است و پنجرۀ مشبک آهنی قسمتی از آن را می پوشاند. داخل این تورفتگی، شیرهای متصل به مخزنی پشت دیوار، با مخزن آب بزرگِ استوانه ای از مس می بینید. مخزن مس گاهی به تزئیناتی آراسته است. بالایش سه قبه دارد. از روی قبۀ میانی که از دو قبۀ دیگر بزرگتر است، دست پهن مسنی برافراشته شده است که رویش با خط خوش کلماتی را به صورت مشبک نوشته اند. چند پیالۀ آبخوری سنگین مسی با زنجیر به مخزن وصلند. از دیوار عقب تورفتگی شمایل هایی به رنگ های درخشان آویزانند، و دور و بر مخزن آب، شمع هایی گذاشته اند که بعضی روشنند و بعضی سوخته اند. تکه پارچه ها و کهنه هایی رنگین به میله های پنجرۀ مشک بسته اند. برچهار پایۀ پهلوی تو رفتگی، گاهی پیرمردی می نشیند. شب های جمعه کار وی آب دادن و شمع افروختن و شاید نوحه خوانی است. این مکان مقدس غریب که نامش سقاخانه است، کیفیت آیینی سحرآمیزی دارد، ولی به ظاهر، گونه ای کار هنری مقدس با تشریفاتی به نظرتان می کند ـ پیتر لامبورن ویلسون

که البته همین تشریفات مقدس است که پای جام چهل کلید، حرز، نگین انگشتری، ضریح، تعویذ و اسطرلاب را به نقاشی سقاخانه باز می کند و وسوسه تزیین و تکرار را به جان هنرمند میاندازد.

حروف از معنا خالی می گردد و جامه تصویر به تن می کند. روایت نیز. واقعیت فیزیکی اشیا نفی می گردد و فضا و زمان مفهومی انتزاعی پیدا می کنند، تمام آن چیزی که بنا بود مکتب ملی در نقاشی ایران باشد اما عمری کوتاه و یارانی اندک داشت. و شاید قواره مکتب ملی بر پیکر آنچه در این جریان رخ داد اندکی بزرگ باشد. جریانی که البته مهم، قابل ستایش و تاثیرگذار بود.

سقاخانه نامی است که کریم امامی در سال 1341 بر آثار افرادی چون پرویز تناولی و حسین زنده رودی گذاشت. به گفته کریم امامی، تناولی و زنده رودی روزی سفری به شهرری در نزدیکی تهران می کنند و در آنجا توجهشان به پوسترهای مذهبی که برای فروش گذاشته شده بودند جلب می گردد. آن ها به دنبال الهام محلی برای کارهای جدیدشان بودند و این پوسترها را گویی خدا در جلوی راهشان گذاشته بود. آن ها تعدادی از پوسترها را خریدند و شیفته سادگی طرح ها، تکرار نقش مایه ها و به کارگیری رنگ های روشن و گاه پر زرق و برق شدند. نخستین طرح هایی که زنده رودی پس از این سفر کشید، نخستین کارهای مکتب سقاخانه بودند.

مسعود عربشاهی

در کنار حسین زنده رودی هنرمندان دیگری چون، رضا مافی، منصور قندریز، مسعود عربشاهی، فرامرز پیلارام، صادق تبریزی، پرویز تناولی، ژازه طباطبایی و ناصر اویسی با این مکتب درآمیختند؛ جریانی که در دهه 40 در ایران شکل گرفت و مکتبی که آغازگر حرکتی بود که پیشتر شاهد آن نبودیم؛ بازتولید زیبایی بومی به زبانی جهانی، که بسترش حضور ایران در معرض برخورد عقاید و ایدئولوژی های رنگارنگ و الگوهای اروپایی در دهه 20 بود آنچه سرچشمه پیدایش هنر نوگرای ایران است. اما آنچه بیش از رویدادهای دهه بیست در پیدایش مکتب سقاخانه تاثیر گذاشت هم زمانی آن با پست مدرنیسم و اندیشه های این جنبش در غرب بود.

مکتب سقاخانه تیغی است دو لبه، یک سویش گذشته استمراری و سوی دیگرش ضرورت حال است، که سوی گذشته نماد و تمثیل را نشانه رفته و سوی ضرورتش انتزاع را نشانه می گیرد. گذشته استمراری از این روی که دیرینه است و سینه به سینه نقل شده است و ریشه دوانده است و ضرورت حال از این جهت که هنرمند هوشمند این مکتب جایگاه تاریخی و جغرافیایی خود را شناخته و به درستی می داند کجا ایستاده است و زمین دور چه می گردد؛ 1960. در آغاز دهه ای که تمام تلقی گذشته از هنر در حال دگرگونی است.

دگرگونی برای هنرمند مکتب سقاخانه یک ضرورت بود و شاید در نهایت همین ضرورت دگرگونی، همین پاشنه آشیل بود که به مجرد آن که تبدیل به تکرار شد و دم دستی، از اقبال این مکتب کاست.

باری مکتب سقاخانه تنها به عمر هنرمندانش قد داد و مانند کاسه های زنگ زده سقاخانه ای که سال هاست روی آب و نور به خود ندیده، به موزه ها رفت و تبدیل به تاریخ شد. مکتبی که بیانگر وضعیتی است که این بار نه در موزه و سربخاری یک هنردوست، که در کوچه و خیابان با آن مواجهیم. وضعیتی بینامتنی که کمی دیرتر از هنر به خیابان رفت. گذاری سخت در جامعه ای که سراسر تزیینی است.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10805

به "مکتب سقاخانه؛ از شکل گیری تا حال ، به بهانه درگذشت مسعود عربشاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکتب سقاخانه؛ از شکل گیری تا حال ، به بهانه درگذشت مسعود عربشاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید