میراث فرهنگی از نفت و همه داشته های مادی، با ارزش تر است

به گزارش شیوا مارکت، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: میراث فرهنگی مهمترین ثروت ما است و از نفت و همه داشته های مادی با ارزش تر است و صیانت از آثار فرهنگی و تاریخی یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید به طور جدی دنبال گردد.

میراث فرهنگی از نفت و همه داشته های مادی، با ارزش تر است

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، در مراسم اختتامیه کارگاه آموزشی تخصصی ارتقای دانش حقوقی کارکنان یگان حفاظت میراث فرهنگی که در محل دانشکده علوم انتظامی امین برگزار گردید توضیح داد: سرزمین ما جزو معدود سرزمین هایی است که سابقه طولانی در حوزه مدنیت دارد و این اهمیت کار شما را به عنوان نیروهای یگان حفاظت تشدید می نماید.

او اضافه کرد: تعداد بسیار زیادی آثار تاریخی داریم، محوطه ها و بافت های تاریخی بسیار زیادی داریم و آثار فرهنگی تاریخی متعددی در کشور وجود دارد و خوشبختانه جامعه در حوزه میراث فرهنگی هوشیار شده و هر فرد به عنوان یک رسانه در حوزه میراث فرهنگی فعالیت می نماید و این موضوع را با حساسیت دنبال می نمایند و این مسائل مسئولیت های ما را دو چندان می نماید.

طالبیان گفت: یکی از راه های مهم در صیانت هرچه بهتر از آثار فرهنگی و تاریخی برگزاری دوره های آموزشی است و سازماندهی مناسب نیروهای یگان حفاظت را به دنبال دارد و به عنوان مثال برگزاری همین کارگاه ارتقای دانش حقوقی، کارگاه هایی بسیار با اهمیت است و می تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه گفت: میراث فرهنگی هویت فرهنگی و تاریخی ما است و یگان حفاظت میراث فرهنگی در حقیقت صیانت از هویت تاریخی کشور را برعهده دارد که در این میان به طور حتم تأمین تجهیزات و وسایل یگان حفاظت میراث فرهنگی یکی از مسائلی است که ما دنبال می کنیم و بر اساس تفاهم نامه ای که چند روز پیش با یکی از دستگاه ها امضا شد، بخشی از وسایل نقلیه یگان حفاظت میراث فرهنگی تأمین خواهد شد.

طالبیان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اهمیت رصد و پایش آثار فرهنگی و تاریخی گفت: نیازمند دستیابی به دانش روز و تجهیزات جدید برای صیانت هرچه بهتر از آثار فرهنگی و تاریخی هستیم و پایش های ماهواره ای یکی از مسائلی است که می تواند به رصد هرچه بهتر آثار فرهنگی تاریخی در نقاط مختلف کشور یاری کند.

او اضافه کرد: برای این که آینده پایداری داشته باشیم هیچ راهی نداریم جز این که به درخت تاریخ وصل باشیم و راستا تاریخ را بشناسیم. نمی گویم در تاریخ بمانیم بلکه می گویم تاریخ درس بزرگی است که به ما می آموزد چگونه زندگی کنیم؟، صیانت از تاریخ و آثار فرهنگی و تاریخی و هویت تاریخی در حقیقت صیانت از هویت فرهنگی و صیانت از دانشی است که قرار است به نسل آینده و فرزندان ما منتقل گردد.

طالبیان گفت: وظیفه ما بسیار سنگین است، باید آثار گذشته را حفظ کنیم چرا که حفظ این آثار و شواهد فرهنگی و تاریخی می تواند امنیت فرهنگی را برای ما به ارمغان بیاورد.

میراث فرهنگی، ارزشمندترین سرمایه فرهنگی کشور

سردار سرتیپ دوم پاسدار امیر رحمت الهی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور نیز در این مراسم در سخنانی گفت: همه ما باور داریم که میراث فرهنگی ارزشمند ترین سرمایه فرهنگی کشور است و معرف هویت و پیشنیه تاریخی و هویت فرهنگی ما است.

او اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مأموریت های مختلفی را در هر سه حوزه برعهده دارد اما، حفظ و صیانت از میراث فرهنگی به عنوان یکی از اولویت های این سازمان مطرح است و توسعه گردشگری نیز در گروی صیانت هرچه بهتر از آثار فرهنگی و تاریخی است.

سردار رحمت الهی اضافه کرد: یک سازمان پویا و سازمانی که در راستا رشد و تعالی قرار می گیرد دارای یک چشم انداز است و در راستای چشم انداز اهداف خود را تبیین می نماید و سپس برای رسیدن به این اهداف برنامه ریزی و کوشش می نماید، در مدت سه سال خدمت در سازمان میراث فرهنگی، اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را تببین کردیم اما از ابتدای کار یک موضوع مهم را در دستور کار قرار دادیم و آن هم برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی تخصصی با هدف سازماندهی یک یگان حرفه ای آموزش دیده است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور ادامه داد: در این دوره نیز از 150 شرکت نماینده در این کارگاه آموزشی، اکثریت دانش آموختگان حقوق هستند و علتی که این موضوع را انتخاب کردیم اهمیت موضوعات حقوقی در حوزه میراث فرهنگی و صیانت از آثار فرهنگی تاریخی است.

در خاتمه این مراسم، از برترین های این دوره آموزشی با حضور معاون میراث فرهنگی کشور تجلیل به عمل آمد.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: سازمان میراث فرهنگی
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9332

به "میراث فرهنگی از نفت و همه داشته های مادی، با ارزش تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث فرهنگی از نفت و همه داشته های مادی، با ارزش تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید