نخست وزیر تونس احتمالا خارج از النهضه انتخاب می شود

به گزارش شیوا مارکت، با وجود دستیابی حزب النهضه در تونس به اکثریت کرسی های مجلس، احتمالا نخست وزیر بعدی این کشور از خارج از این حزب انتخاب می شود.

نخست وزیر تونس احتمالا خارج از النهضه انتخاب می شود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رسانه های خبری روز جمعه گفتند که حزب النهضه در تونس احتمالا نامزد تصدی پست نخست وزیری را از خارج از این حزب انتخاب کند.

به همین دلیل، خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع در جنبش النهضه تونس، گزارش داد که این حزب به دنبال دستیابی به یک توافق با احزاب اصلی برای تشکیل دولت ائتلافی است.

در انتخابات مجلسی اخیر که در تاریخ 6 اکتبر گذشته برگزار گشت، حزب اسلام گرای النهضه با کسب 52 کرسی توانست اکثریت کرسی های مجلسی را از آن خود کند. مجلس تونس 217 کرسی دارد.

النهضه اخیرا گفت که می خواهد نخست وزیر از میان رهبران این حزب انتخاب شود؛ چرا که مردم تونس به النهضه مسئولیت انجام برنامه انتخاباتی اش را داده اند.

ولی این پیشنهاد با مخالفت قوی دیگر احزاب اصلی تونس از جمله جریان دموکراتیک (22 کرسی)، جنبش خلق (16 کرسی) و تحیا تونس (14 کرسی) روبرو شده است. در این میان، ائتلاف الکرامه، که 21 کرسی مجلس را تصاحب کرده، تنها حزبی است که با پیشنهاد النهضه موافقت کرده است.

یکی از رهبران النهضه در گفت وگو با رویترز، شرح داد: این احتمال که نامزد تصدی پست نخست وزیر دولت آینده از خارج النهضه انتخاب شود، وجود دارد. همچنین احتمال پذیرش ریاست مجلس از سوی حزب النهضه و موافقت با شخصیت مستقلی که بتواند اعتماد تمامی احزاب عضو ائتلاف را جلب کند، وجود دارد.

به گفته وی، این موضوع طی روزهای شنبه و یکشنبه در نشست شورای حزب النهضه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

یک منبع دیگر نیز به خبرگزاری رویترز گفت: فهرست مختصری از نامزدهای احتمالی وجود ندارد و پیشنهاد تقسیم قدرت مجلسی و اجرایی به شورای مشورتی النهضه ارائه می شود.

وی در عین حال اضافه نمود، اگر حزب النهضه با شریکانش به توافق برسد مصطفی بن جعفر رئیس سابق مجلس و الیاس فخفاخ به همراه فاضل عبدالکافی وزرای دارایی پیشین نامزدهای احتمالی برای تصدی پست نخست وزیری هستند.

در صورتی که حزب النهضه در مدت دو ماه پیروز به تشکیل دولت نشود قیس سعید رئیس جمهوری می تواند فرد دیگری را مکلف به تشکیل دولت طی دو ماه کند. وی همچنین می تواند در صورت عدم پیروزیت النهضه در تشکیل فراکسیون اکثریت در مجلس، برگزاری انتخابات جدید را پیشنهاد دهد.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13365

به "نخست وزیر تونس احتمالا خارج از النهضه انتخاب می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر تونس احتمالا خارج از النهضه انتخاب می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید