نمایش حیوانات در سیرک با فناوری هولوگرام

به گزارش شیوا مارکت، سیرک رونوکالی(Circus Roncalli) آلمان اخیراً دست از استفاده از حیوانات برداشته است و به جای حیوانات از فناوری هولوگرام استفاده نموده است.

نمایش حیوانات در سیرک با فناوری هولوگرام

سیرک رونوکالی پروژکتورهای سه بعدی را جایگزین حیوانات نموده است. این سیرک باسابقه گفته است استفاده از حیوانات بسیار ظالمانه است و در این صنعت به آنها بسیار ظلم می گردد و به همین منظور ما از فناوری هولوگرام استفاده کردیم.

تمام نگاری یا هولوگرافی(Holography) روشی از تصویربرداری و فراوری تصاویر سه بعدی است. حیوانات هولوگرافیک عظیم هستند و عرض بدنشان حدود 32 متر از صحنه را پر می نماید.

تصاویر هولوگرافیک حیوانات از هر جایگاه در سیرک قابل مشاهده هستند. سیرک مذکور با همکاری بلوباکس(Bluebox) پیروز به ایجاد تصاویر گرافیکی خیره کننده شد. بلوباکس پروژکتورهای شرکت اوپتوما(Optoma) را برای ایجاد تصاویر 3 بعدی انتخاب کرد. یازده پروژکتور ZU 850 لیزری برای ساخت هولوگرافیک حیواناتی مانند اسب و شیر استفاده شد.

فناوری هولوگرام توسط یوری دنیسیوک(Yuri Denisyuk) از اتحاد جماهیر شوروی و امت لیث(Emmett Leith) و جوریس یوپاتنیکس(Juris Upatnieks) از دانشگاه میشیگان توسعه داده شد.

هولوگرام

هولوگرام یا تمام نگاری از نظر ثبت اطلاعات بر روی فیلم، به عکاسی شباهت دارد، اما شیوه ها و وسایل کار برای ایجاد این تصویر کاملاً متفاوتند. در هولوگرام یا تمام نگاری اطلاعات مربوط به هر سه بُعد در تصویر ثبت شده است و ناظر از دیدن تمام نگاشت احساس برجستگی در تصویر می نماید. حتی بیش از آنچه در برجسته بینی معمول است، بُعد در برجسته نمایی را به تعبیری می گردد بعد کاذب نامید، چون فقط از یک زاویه (همان زاویه ای که دوربین ها موقع عکسبرداری مستقر بوده اند) می گردد تصویر را مشاهده کرد، در حالیکه در تمام نگاری، منظرهٔ بازسازی شده را از زوایای متعدد می توان دید و ناظر با حرکت دادن سر خود، تأثیر ناشی از اختلاف منظر را حس خواهد نمود. تهیه تمام نگاشت (هولوگرام) و ثبت تصویر روی فیلم عکاسی انجام می گیرد، اما برای درک تفاوت میان دو شیوه ضروری است طبیعت نور آنالیز گردد.

نور مرئی شکلی از تابش الکترومغناطیسی است. فاصلهٔ دو قله در حرکت موجی را طول موج و تعداد نوسان ها را در هر ثانیه فرکانس یا بسامد حرکت موج می نامند. حاصل ضرب بسامد در طول موج نیز سرعت انتشار خوانده می گردد و چون سرعت انتشار نور ثابت است، در بسامد بالا طول موج ها کوتاه ترند. منابع نوری که در عکاسی متعارف از آن ها استفاده می گردد نور خورشید یا روشنایی حاصل از چراغ های برق است. فرکانس این نوع منابع نور بسیار گسترده است و نورهای فرابنفش تا فروسرخ را در بر می گیرد. به دلیل ماهیت نامنظم نور سفید از این نوع نور نمی توان برای ثبت اطلاعات مربوط به عمق منظره در هولوگرام استفاده کرد.،ایسنا

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6617

به "نمایش حیوانات در سیرک با فناوری هولوگرام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش حیوانات در سیرک با فناوری هولوگرام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید