نماینده مجلس: وزیر ورزش باید درباره عملکرد ویلموتس پاسخگو باشد

به گزارش شیوا مارکت، قرارداد سه میلیون دلاری با این مربی و دستیارانش برای سال اول، نه تنها رقمی بزرگ برای فوتبال ایران، بلکه در سطح تیم های آسیایی نیز رقمی سنگین به شمار می رود.

نماینده مجلس: وزیر ورزش باید درباره عملکرد ویلموتس پاسخگو باشد

رییس کمیته ورزش و زنان کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به رقم سه میلیون دلاری قرارداد ویلموتس سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: این مبالغ سنگین، عدم تلاش برای بهبود شرایط زیرساخت ها و حتی عدم نتیجه گرایی ازجمله در جام ملت های آسیا، کلکسیونی از بدترین نمودهای مدیریتی فدراسیون فوتبال است که وزارت ورزش باید در این باره جوابگوی مجلس باشد.

به گزارش ایسنا، طیبه سیاوشی شاه عنایتی در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد، نوشت: قریب 12 سال است که فوتبال ایران با همکاری یک باند مشخص اداره می شود. اولین بار و در سال 1386، زمانی که دولت نهم نتوانست مستقیماً اداره فدراسیون فوتبال را در دست گیرد، با برکناری یکی از بهترین مدیران فوتبالی، سرنوشت فوتبال در دستان این باند قرار گرفت.

در تمام این مدت، هر روز خبرهایی از شکست های حقوقی متعدد فوتبال در عرصه های بین المللی شنیده شده و اتفاقات و قراردادهای مالی عجیب و غریب، موجبات حیرت همگان را فراهم آورده است. این در کنار تمام تخلفات ریز و درشتی است که در این مدت روی داده است.

یکی از تخلفات چندباره فدراسیون فوتبال در زمان مدیریت این باند، نقض مکرر بندهای مختلف اساسنامه فدراسیون فوتبال است. ازجمله هم پوشانی مسئولیت های دبیرکل با بخش های دیگر فدراسیون، پذیرش استعفا و انتخاب سرپرست دبیر کل بدون تأیید هیئت رئیسه، وابستگی برخی از اعضای کمیته داوران به تشکیلات دیگر فوتبال، همکاری مستقیم برخی از اعضای کمیته های مختلف با باشگاه ها و... .

اما مهم ترین این تخلفات که بحث های زیادی را در داخل و خارج در پی داشت، بحث تمرد این فدراسیون از قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب مجلس دهم است. هرچند بر اساس بند 1 ماده 1 اساسنامه فدراسیون فوتبال، تأکید روی غیردولتی بودن فدراسیون است، اما در همین ماده، به لزوم فعالیت بر اساس هماهنگی وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک و رعایت قوانین و مقررات مربوطه اشاره شده است. بنابراین بر اساس همین بند، قانون ممنوعیت از به کارگیری بازنشستگان برای فدراسیون لازم الاجرا است؛ خصوصاً که طبق قانون مذکور، به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در کلیه دستگاه هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می کنند، ممنوع می باشد و فدراسیون فوتبال، به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می کنند و در ردیف بودجه وزارت ورزش و جوانان، به فدراسیون فوتبال تحت عنوان کمک دریافت اختصاص یافته است.

این فدراسیون در ابتدا به قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان تمکین کرد و 43 مدیر رده پایین خود را برکنار نمود اما با دادن این امتیاز کوچک به وزارت ورزش، صندلی برخی از اعضای هیئت رئیسه و رئیس فدراسیون برقرار ماند!

نهایتاً مقصر و مسبب اصلی بی قانونی و قدرت دریافت این باند از دولت نهم تاکنون، فقط و فقط وزارت ورزش و جوانان است.

ما به عنوان کننده خواهیم پذیرفت که حق دخالت در فدراسیون فوتبال را نداشته باشیم و آن را یک نهاد کاملاً غیردولتی بدانیم به نحوی که هیچ گونه کمک هزینه ای چه در بودجه وزارت ورزش و چه به صورت کمک های بلاعوض و ثبت نشده، در اختیار این فدراسیون قرار نگیرد. اگر قرار است بودجه های کلانی به این فدراسیون داده شود و در مقابل قانون گردنکشی صورت گیرد، وزارت ورزش باید جوابگو باشد.

اخیراً در رابطه با قرارداد مارک ویلموتس، رقم شوکه کننده ای افشا شده است و با اطلاعات به دست آمده، تنها وزیر و رئیس فدراسیون از این مبلغ فوق العاده سنگین اطلاع داشته اند. قرارداد سه میلیون دلاری با این مربی و دستیارانش برای سال اول، نه تنها رقمی بزرگ برای فوتبال ایران، بلکه در سطح تیم های آسیایی نیز رقمی سنگین به شمار می رود.

این مبالغ سنگین، شکست های حقوقی و متعدد فدراسیون فوتبال در عرصه های مختلف، خلأهای زیرساختی و عدم تلاش برای بهبود شرایط زیرساخت ها و حتی عدم نتیجه گرایی ازجمله در جام ملت های آسیا، کلکسیونی از بدترین نمودهای مدیریتی فدراسیون فوتبال است که وزارت ورزش نقش اصلی را در آن بر عهده داشته است. با این شرایط، وزیر ورزش و جوانان به طورجدی باید جوابگوی مجلس باشد.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14158

به "نماینده مجلس: وزیر ورزش باید درباره عملکرد ویلموتس پاسخگو باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده مجلس: وزیر ورزش باید درباره عملکرد ویلموتس پاسخگو باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید