نویدی بر درمان دیابت نوع 1 با پیوند سلول های لوزالمعده

به گزارش شیوا مارکت، تهران- خبرنگاران- محققان اسپانیایی روش جدیدی برای پیوند سلول های لوزالمعده (لانگرهانس) ابداع نموده اند که خطر پس زده شدن آن ها را توسط سیستم ایمنی فرد گیرنده به اندازه زیادی کاهش می دهد. این روش جدید نوید تازه ای برای درمان افراد مبتلا به دیابت نوع 1 است.

نویدی بر درمان دیابت نوع 1 با پیوند سلول های لوزالمعده

جزایر لانگرهانس (Islets of Langerhans) سلول هایی درون لوزالمعده هستند که به ترتیب هورمون های گلوکاگون، انسولین و سوماتواستاتین را از سلول های آلفا، بتا و دلتای خود ترشح می نمایند.

به طورمعمول برای درمان دیابت نوع 1، از پیوند سلول های جزیره ای لوزالمعده (لانگرهانس) استفاده می گردد اما مشکل بزرگ این روش درمانی آن است که سیستم ایمنی فردِ گیرنده، سلول های جزیره ای فردِ اهدانماینده را پس می زند.

یک روش برای غلبه بر این مشکل، قرار دادن سلول های لوزالمعده در میکروکپسول های ساخته شده از ماده ای است که کمتر سیستم ایمنی بدن فرد گیرنده را تحریک کند.

اما در رویه میکروکپسوله کردن نیز کپسول های خالی زیادی فراوری می گردد به این معنی که برای حصول نتیجه دلخواه باید از حجم زیادی از این ایمپلنت ها استفاده کرد که این کار نیز به نوبه خود خطر واکنش سیستم ایمنی بدن فردِ گیرنده را به دنبال دارد.

اکنون محققان دانشگاه باسک در اسپانیا با ابداع یک سیستم مغناطیسی برای تصفیه میکروکپسول ها پیروز شدند که میکروکپسول های خالی را از میکروکپسول های پُر جدا نمایند.

روش کار این سیستم تصفیه به این صورت است که ابتدا قبل از میکروکپسوله شدن، به سلول های جزیره ای لوزالمعده، نانوذرات مغناطیسی اضافه می گردد.

سپس این سلول ها میکروکپسوله می شوند و از یک تصفیه نماینده مغناطیسی عبور می نمایند؛ این تصفیه نماینده میکروکپسول های حاوی سلول های جزیره ای مغناطیسی را از میکروکپسول های خالی یعنی میکروکپسول های غیر مغناطیسی جدا می نماید.

این جداسازی در یک تراشه میکروفلوئیدیک (microfluidic) که به صورت سه بعدی چاپ شده است صورت می گیرد؛ این تراشه دارای کانال های کوچک حاوی آهن رباست.

وجود آهن رباها در این کانال ها باعث می شوند تا در زمان جریان یافتن میکروکپسول ها در کانال ها، میکروکپسول های مغناطیسی از یک راستا و میکروکپسول های غیر مغناطیسی از راستا دیگری خارج شوند.

به گفته محققان، کارایی این سیستم تصفیه آن قدر بالاست که حجم پیوند سلول های جزیره ای لوزالمعده را تا حدود 80 درصد کاهش می دهد.

این کاهش باعث می گردد که عوارض ناشی از پیوند حجم زیاد میکروکپسول ها به اندازه زیادی کم گردد.

گزارش کامل این سیستم تصفیه در مقاله ای در مجله International Journal of Pharmaceutics منتشر شده است.

علمی**2038** 1055

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: ایرنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6071

به "نویدی بر درمان دیابت نوع 1 با پیوند سلول های لوزالمعده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نویدی بر درمان دیابت نوع 1 با پیوند سلول های لوزالمعده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید