نکات اصولی در شستشوی لباس کتان و خشک کردن آن

به گزارش شیوا مارکت، لباس های کتان از جمله پوشاک پرطرفدار و محبوب در میان مردم هستند. اما یکی از نکات مهم در استفاده از لباس های جنس کتان و همچنین نگهداری آ ن ها، نحوه شستشوی این لباس هاست. به عبارت بهتر، برای حفظ کیفیت، رنگ و تازگی لباس های کتان احتیاج است تا در شستشوی آن ها دقت کافی به خرج داد. به همین دلیل، در این مطلب به آموزش نحوه شستشوی لباس های کتان پرداخته و دمای مناسب برای شستن آن ها را آنالیز می کنیم. همچنین روش مناسب برای خشک کردن و در نهایت اتو کشیدن آن ها را شرح خواهیم داد.

نکات اصولی در شستشوی لباس کتان و خشک کردن آن

مراحل شستشوی لباس های کتان به روش صحیح

همان طور که اشاره شد، به طور معمول، شستشوی لباس های کتان به دلیل ضخامت و نوع جنس آن ها تا حدودی سخت بوده و احتیاج به دقت فراوان دارد. در ادامه مراحل مورد احتیاج برای این منظور را ارائه می کنیم.

1. از بین بردن لکه های لباس پیش از شستشو

لباس های کتان به دلیل جنس پارچه آن ها پیش از شستشو احتیاج به لکه بری دارند. به عبارتی، برای شستشو هر چه بهتر آن ها احتیاج است تا قبل از شستشو با مواد شوینده لکه بر لکه های آن ها را پاک کنید؛ چرا که این لکه ها با شستشوی معمولی تمیز نمی شوند.

برای این منظور پیش از اقدام به شستشو بهتر است لباس مورد نظرتان را آنالیز کنید و قسمت های لک شده آن را شناسایی کنید. سپس از مواد شوینده لکه بر آماده برای از بین بردن لکه ها بهره ببرید. به همین دلیل کافی است تا کمی ماده لکه بر روی سطح مورد نظر بریزید و با دستتان مواد شوینده را روی سطح پخش کنید. به علاوه، توجه داشته باشید که برای اثرگذاری هر چه بهتر لکه برها بهتر است پیش از استفاده، دستور نوشته شده روی آن ها را مطالعه کنید.

2. استفاده از پودرهای شوینده برای شستشو

برای شستشوی لباس های کتان استفاده از پودرهای شوینده معمولی انتخاب مناسبی هستند. به علاوه، در هنگام شستشوی لباس های سفید برای کسب نتیجه بهتر می توانید از مایع های سفید کننده نیز بهره ببرید. البته پیش از استفاده از هر گونه مایع سفید کننده بهتر است که تگ ها یا مارک های روی لباس را آنالیز کنید تا اطمینان حاصل کنید که امکان استفاده از مایع سفید کننده را برای شستشوی لباس مورد نظر دارید.

همچنین برای حفظ نرمی و لطافت لباس های خود می توانید از نرم کننده ها نیز بهره ببرید. با این حال استفاده از شوینده های طبیعی به منظور حفظ دوام و کیفیت لباس ها بهترین گزینه برای شستشو به نظر می رسند.

3. مرحله شستشوی لباس های کتان

همان طور که احتمالاً می دانید، بهترین روش شستشوی پارچه هایی از جنس کتان شستشوی آن ها در ماشین لباسشویی است. برای این منظور و برای تمیزتر شدن لباس های سفید و روشن، بهتر است دمای آب را بین 20 تا 30 درجه و کمتر از 50 درجه تنظیم کنید. همچنین در خصوص لباس های تیره تر نیز به منظور حفظ رنگ لباس ها بهتر است دمای آب را روی درجه های پایین تر قرار دهید. توجه داشته باشید که برای حفظ کیفیت لباس های ظریف و نازک تر می توانید از پودرهای شستشوی دستی نیز بهره ببرید.

4. خشک کردن اصولی لباس های کتان

پس از شستشوی لباس ها نوبت به خشک کردن آن ها می رسد. برای این منظور بهتر است دستورالعمل خشک کردن آن ها را از روی برچسب یا مارک پشت لباس مطالعه کنید. سپس دستور مورد نظر را روی ماشین لباسشویی خودتان اعمال کنید تا لباس ها پس از شستشو و بر اساس روش مناسب درج شده روی لباس خشک شوند.

دقت کنید که استفاده از دور کُند ماشین لباسشویی برای خشک کردن لباس ها می تواند در جلوگیری از آب رفتن یا کوچک شدن آن ها مؤثر واقع گردد.

همچنین دقت داشته باشید که از خشک کردن لباس های کتان در زیر نور آفتاب خودداری کنید؛ چرا که نور خورشید منجر به بور شدن لباس های کتان و از بین رفتن رنگ آن ها می گردد. برای این منظور می توانید از روش هایی مانند خشک کردن لباس در محیط بسته و گرم یا خشک کردن لباس از طریق گرمای اجسامی مانند اتو بهره بگیرید.

5. اتو کردن لباس های کتان

در مرحله آخر و پس از خشک شدن لباس ها می توانید نسبت به اتو کردن آن ها اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که دمای زیاد به لباس های کتان آسیب می زند. بنابراین تا حد امکان از اتو کشیدن چنین لباس هایی خودداری کنید. با این حال اگر لباس مورد نظرتان چروک شده است، می توانید روش هایی مانند قرار دادن لباس در زیر اجسام سنگین به منظور باز شدن چروک آن ها، اتو کشیدن با دمای بسیار پایین یا قرار دادن لباس در زیر یک پارچه تمیز و سپس اتو کردن آن ها را به کار بگیرید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم تا روش صحیح شستشوی لباس های کتان و دمای مناسب برای آن ها را توضیح داده و به آنالیز نحوه خشک کردن و اتو کشیدن آن ها پرداختیم. بنابراین با مطالعه این مطلب می توانید استفاده بهتری از لباس های کتان مورد علاقه خودتان داشته باشید. شما از چه روشی برای شستن لباس های کتان خودتان استفاده می کنید؟ اگر نکات کاربردی دیگری به منظور حفظ کیفیت و رنگ پارچه های نوع کتان مد نظر دارید، آن ها را با ما و دیگر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

در سرانجام، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه لکه گیری لباس می توانید به مطالبی مانند پاک کردن لکه روغن از روی لباس با راه هایی ساده یا پاک کردن لکه رنگ از روی لباس مراجعه کنید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23052

به "نکات اصولی در شستشوی لباس کتان و خشک کردن آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات اصولی در شستشوی لباس کتان و خشک کردن آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید