نیازمندی ها و ظرفیت های اقتصادی استان های مازندران و ایسیکول قرقیزستان بررسی شد

به گزارش شیوا مارکت، نشست ویدئو کنفرانس مدیران اقتصادی استان های مازندران و ایسیکول جمهوری قرقیزستان با حضور حسن خیریان پور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران، عبداله مهاجر دارابی رئیس اتاق ساری و مدیران اقتصادی استان مازندران با همتایان استان ایسیکول جمهوری قرقیزستان برگزار شد.

نیازمندی ها و ظرفیت های اقتصادی استان های مازندران و ایسیکول قرقیزستان بررسی شد

ژان تایف، معاون اول تام الاختیار استاندار ایسیکول قرقیزستان در این نشست،با اشاره به نشست های دوجانبه دو استان در سال های 93 و 95 در سفر به مازندران، گفت: در این نشست ها علاوه بر اعلام خواهرخواندگی، قراردادهای فی مابین در زمینه های کشاورزی و صنعت، گردشگری و دانش بنیان به امضا رسیده است.

تایف با اشاره به تولید 25 هزار تن گوشت قرمز در ایسیکول و آمادگی جهت صادرات به ایران، گفت: کارخانه کشتار دام حلال جهت صادرات به کشورهای مسلمان و سایر کشورها در ایسیکول دایر بوده که البته فضای آن نیازمند توسعه و تکمیل است به این خاطر که غیر از گوشت گاو، بتوانند تولیدات و صادرات گوشت گوسفند را هم افزایش دهند.

او با اشاره به وجود فرودگاه تامچی در ایسیکول، آن را فرصتی برای صادرات گوشت و سایر کالاها به مازندران دانست.

تقاضای واردات جوجه یک روزه و تجهیزات انرژی الکتریکی از مازندران

این مقام قرقیز، همچنین نیاز به واردات جوجه یک روزه و صنایع انرژی بادی جهت تبدیل به انرژی الکتریکی را برای استان خود درخواست کرد و گفت: سرعت باد در منطقه ایسیکول 25 متر بر ثانیه است و نیاز دارند که تجهیزات و دانش کافی را برای تولید انرژی از طرف مازندرانی داشته باشند.

معاون اول استاندار ایسیکول اظهار کرد: سرمایه گذاران مازندران و ایران می توانند جهت ساخت کارخانه تولید پوره زردآلو و سیب که بین 200 تا 300 هزار دلار سرمایه می خواهد با این استان همکاری کنند، همچنین شرکت تولید ماهیان را دارند که نیاز به سرمایه گذاری 500 هزار دلاری برای توسعه است و در حال حاضر به روسیه و چند کشور دیگر صادرات دارد، اگر طرف ایرانی آمادگی دارد می تواند از این فرصت استفاده کند.

او ادامه داد: فرصت سرمایه گذاری دیگری نیز برای تولید آهک و مصالح ساختمانی وجود دارد که نیازمند 2 میلیون دلار سرمایه است و اگر طرف ایرانی مایل باشد می تواند از این فرصت استفاده کند.

تایف با اشاره به اینکه محصولات خوب و سالمی در این استان وجود دارد، گفت: سالانه هزار تن عسل تنها در منطقه ایسیکول تولید می شود و به طور میانگین از هر مزرعه زنبورعسل، حدود 40 تن عسل برداشت می شود؛ ازاین رو آمادگی صادرات عسل به مازندران وجود دارد.

نیازمندی ها و ظرفیت های مازندران در ارتباط تجاری با قزاقستان

در ادامه این نشست، حسن خیریانپور، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران نیز گفت: مازندران در بخش های مختلف ظرفیت های بالایی دارد، سالانه بیش از 7 میلیون تن بهترین محصولات کشاورزی را تولید و به کشورهای هدف به ویژه حاشیه خزر صادر می کنیم.

او با اشاره به عضویت ایران و قرقیزستان در اوراسیا، آن را فرصت مناسبی برای تعاملات دو طرف به طور خاص برای صادرات و واردات و استفاده از تعرفه ترجیحی عنوان و گفت: مازندران بستر مناسبی برای این منظور دارد، سه بندر و سه فرودگاه مهم در شرق، غرب و مرکز استان داریم و مزیت دیگر آن نیز قرار داشتن این استان در کریدور شمال - جنوب است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران پیشنهاد داد: با توجه به نزدیک شدن به فصل برداشت مرکبات و کیوی و اعلام اینکه سالانه 2 میلیون و 500 هزار تن مرکبات و 180 هزار تن کیوی در مازندران تولید می شود؛ آمادگی صادرات به قرقیزستان از طریق ایسیکول وجود دارد و از سوی دیگر نیز استان ما نیازمندی هایی در بخش غلات و نهاده های کشاورزی داریم که ایسیکول می تواند حتی با شرایط تهاتر در اختیارمان بگذارد.

او ادامه داد: در زمینه لبنی و شیلاتی نیز مازندران غنی است و شرایط و آمادگی صادرات به قرقیزستان را دارد.

خیریانپور پیشنهاد داد: پس از عادی شدن شرایط، مذاکرات رودررو بین صادرکنندگان، تجار و مسئولان صورت بگیرد، فیلمی از ظرفیت های دو استان تهیه و در سیمای دو استان منتشر شود، همچنین فرصتی برای بازدید دوطرفه و شناساندن ظرفیت ها از طریق اعزام کنندگان رسانه ها صورت بگیرد.

تعیین کننده ویژه جهت پیگیری تفاهمات استان های ایسیکول و مازندران

رئیس اتاق ساری نیز با اشاره به عقد خواهرخواندگی مازندران و ایسیکول گفت: حدود 4 سال است که پروتکل همکاری را دو طرف امضا کردیم اما آمارها نشان می دهد که دستاورد خوبی نداشتیم.

عبداله مهاجر دارابی با اشاره به شرایط موجود و رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در جهان، گفت: سال گذشته 165 هزار و 200 دلار میزان صادرات ما به قرقیزستان بوده اما در سال جاری صفر است.

او ادامه داد: هر دو کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستیم و این شرایط قطعاً برای دو طرف خوب نیست، باید ببینیم ایراد کار از کجاست و مسائل را رفع کنیم، همچنان که شما در استان خود به دنبال توسعه تجارت هستید ما نیز در مازندران همین را دنبال می کنیم.

رئیس اتاق ساری پیشنهاد داد: جهت توسعه و تحکیم و همچنین پیگیری و نتیجه بخش بودن مذاکرات دو طرف، فردی متخصص و قابل اعتماد از هر دو استان به عنوان کننده دو استان، پیگیر مسائل و تفاهم نامه ها باشد.

مهاجر دارابی با اشاره به پیشنهاد طرف قرقیز برای صادر کردن گوشت قرمز، گفت: در این حوزه ما نیاز به واردات داریم و از کشورهای دیگر وارد می کنیم، بهتر است که به دلیل مناسبات و تفاهم نامه همکاری که با قرقیزستان داریم، از این کشور گوشت مورجهانز استان خود را هم به صورت لاشه و هم به صورت دام زنده تأمین کنیم.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22672

به "نیازمندی ها و ظرفیت های اقتصادی استان های مازندران و ایسیکول قرقیزستان بررسی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیازمندی ها و ظرفیت های اقتصادی استان های مازندران و ایسیکول قرقیزستان بررسی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید