هفت خوان خداحافظی بازار ایران با پژو 405

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران : در شرایطی که شرکت خودروسازی سایپا برنامه خود را به طور معین برای خروج پراید از خطوط فراوری و محصولات جایگزین اعلام نموده، شرکت رقیب سایپا هنوز از برنامه خود برای حذف پژو 405 خبری نداده است.

هفت خوان خداحافظی بازار ایران با پژو 405

به گزارش خبرنگاران بحث خروج پراید و پژو 405 به دلیل پاس نکردن استانداردهای مرتبط با محصولات شرکت های خودروساز با اظهارات رضا رحمانی وزیر صمت در اوایل آبان ماه سال جاری وارد فاز جدیدی شد. خروج دو خودروی پرتیراژ از سبد محصولات دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور قرار بود سال گذشته شروع گردد، اما بازگشت تحریم های صنعت خودرو، شرکت های خودروساز را با چالش های گوناگونی روبه رو کرد. بی تردید چالش افت فراوری سبب شد تا مسوولان ارشد وزارت صمت پروسه خروج دو خودروی پرتیراژ از خطوط فراوری را به تعویق بیندازند. حال بعد از گذشت نزدیک به 15 ماه از بازگشت تحریم های این صنعت و فروکش کردن شوک حاصل از آن، بار دیگر سیاست گذار کلان خودرو به دنبال اجرایی کردن استانداردهای 85 گانه ای است که توسط سازمان ملی استاندارد معین و برای اجرا به آن وزارتخانه تکلیف شده است. بازخوانی اظهارات رضا رحمانی در ارتباط با روند حذف این دو خودروی پرتیراژ به خوبی گویای این نکته است که به هر میزان روند خروج پراید از خطوط فراوری سایپا روشن و معین است، روند خروج پژو 405 از سبد محصولات ایران خودرو مه آلود و نامعین است. آنچه معین است تاکنون فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو هیچ اظهار نظری در ارتباط با حذف پژو 405 از خطوط فراوری این خودروساز نکرده است. این در حالی است که جواد سلیمانی بلافاصله بعد از اظهارات وزیر صمت اطلاعیه ای در باب خروج محصول پرتیراژ این شرکت منتشر کرد. سلیمانی ضمن تایید برنامه اعلامی وزیر برای توقف فراوری پراید، جایگزین های مدنظر سایپا برای این خودرو را نیز گفت. بنابراین در شرایط حاضر به نظر می رسد حذف پراید برای سایپا راحت تر از حذف پژو 405 برای ایران خودرو است.

چالش پیش روی مدیران خودروساز در این ارتباط را می توان به دو بخش قیمتی و همچنین محصول جایگزین تقسیم کرد. به نظر می رسد چالش مدیران ایران خودرو را باید در معرفی جایگزین و جلوگیری از افت تیراژ بعد از حذف پژو 405 توسط این خودروساز جست و جو کرد. نگاهی به فاصله قیمتی محصولات اعلامی جایگزین پراید گویای این نکته است که قیمت گران ترین مدل پراید یعنی 111 در کارخانه 39 میلیون و 941 هزار تومان است در حالی که تیبا به عنوان محتمل ترین گزینه جایگزینی پراید در حال حاضر در کارخانه46 میلیون و 443 هزار تومان قیمت دارد، بنابراین فاصله قیمتی این دو خودرو 6 میلیون و 500 هزار تومان است. اما فاصله قیمتی میان پژو 405 مدل GLX به عنوان ارزان ترین محصول ایران خودرو با سمند LX به عنوان نزدیک ترین محصول این خودروساز به پژو 405 به لحاظ قیمتی تنها 3 میلیون و 612 هزار تومان است. بنابراین ایران خودرو به راحتی می تواند از پس چالش قیمتی برای جایگزینی پژو 405 برآید. حال به سراغ مساله تیراژ به عنوان دیگر چالش موجود در راه شرکت های خودروساز می رویم. نارنجی پوشان جاده مخصوص از پس چالش یاد شده به راحتی بر می آیند. دلیل این مساله شباهت زیاد میان قطعات مورد استفاده در خطوط فراوری پراید با خطوط فراوری محصولاتی است که به عنوان جایگزین این خودرو معرفی شده اند. این مساله مورد توجه فرهاد به نیا، سخنگوی انجمن قطعه سازان و مجموعه های خودرو نیز قرار گرفته است. این فعال قطعه ساز در گفت وگو با ایسنا تاکید می نماید سایپا به راحتی می تواند از فراوری پراید به فراوری تیبا شیفت کند. اما محصولات ایران خودرو از این ویژگی برخوردار نیستند. آن طور که به نیا می گوید قطعات مورد استفاده برای فراوری 206 با قطعات مورد استفاده در فراوری 207 متفاوت است. همین مساله در ارتباط با فراوری پژو 405 و دنا وجود دارد و قطعات این دو خودرو تفاوت زیادی با هم دارد. از صحبت های این فعال قطعه ساز این گونه می توان نتیجه گرفت که چنانچه ایران خودرو بخواهد پژو 405 را از خطوط فراوری خود به طور کامل حذف کند، برای تامین قطعات محصولات جایگزین با توجه به محدودیت هایی که در تامین قطعات این خودروها وجود دارد، راستا ناهمواری را پیش رو دارد. به این ترتیب این احتمال وجود دارد که خروج پژو 405 از خطوط فراوری همان راستای را که برای خروج پراید طراحی شده است، طی نکند و این خودرو به جز مدل GLX بنزینی که تا انتها سال از خطوط فراوری حذف خواهد شد، در سایر مدل ها (SLX و دوگانه سوز) همچنان میهمان خطوط فراوری ایران خودرو باشد تا زیرساخت های لازم برای تامین قطعات محصولات جایگزین در خطوط فراوری قطعه سازان مهیا گردد.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13403

به "هفت خوان خداحافظی بازار ایران با پژو 405" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت خوان خداحافظی بازار ایران با پژو 405"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید