واقعیت های جالب درباره ناف

به گزارش شیوا مارکت، الو دکتر/ آنچه در خصوص ناف ایجاد نگرانی می نماید: گروهی از محققان دانشگاه ایالت کارولینای شمالی از ماه فوریه درباره میکروب هایی که در ناف زندگی می نمایند، تحقیق نموده اند و به پروژه خود نام زندگی های گوناگون در ناف را اختصاص داده اند.

واقعیت های جالب درباره ناف

تحقیق عجیبی به نظر می آید، اما واقعیت این است که ناف مکان بسیار مناسبی برای تحقیق درباره انواع میکروب هاست. دکتر Jiri Hulcr سرپرست تحقیقات و معاون پژوهشی پروژه ، می گوید:

ما در کوشش برای ارتقاء دانش خود، در باره نقش باکتری ها ، در دنیا هستیم. باکتری ها همواره روی پوست و در بدن ما وجود دارند. در حقیقت تعداد باکتری های روی پوست و داخل بدن ما، از تعداد سلول های بدن ما ، بیشتر اند. هر فرد تقریباً حامل 100 تریلیون میکروب است؛ در حالی که بدن تنها حدود 10 تریلیون سلول دارد.

بر خلاف برخی قسمتهای بدن مانند بینی و زیر بغل ، چیزی در داخل ناف پنهان نمی شود. با وجود اینکه بیشتر مردم بطور کلی سعی در نادیده انگاشتن نقش ناف خود ، دارند و هیج وقت به ناف خود مانند صورتشان اهمیت نمی دهند و آن را تمیز نمی نمایند. به همین منظور باکتری های داخل ناف بدون هرگونه مزاحمتی، رشد می نمایند. باور می کنید یا نه اما ناف محل بسیار مناسبی برای رشد باکتری ، در بدن انسان هاست.

میکروب های خوب و میکروب های بد

دانشمندان نزدیک به 500 نمونه مختلف از انواع موجوداتی که درحفره ناف زندگی می نمایند را، شناسایی نموده اند-یک تصویر عجیب از حیات وحش و میکروب هایی که در بدن انسان ها زندگی می نمایند! گوناگونی این میکروب ها بر اساس نوع فرهنگ و روش زندگی افراد متفاوت است. لازم نیست یک میکروب شناس حرفه ای باشید تا وجود این گوناگونی را درک کنید.درباره ناف

اما چه نوعی از باکتریها حفره ناف را به عنوان زیستگاه خود انتخاب می نمایند؟

جواب این است:هر نوع باکتری که فکرش را می کنید. دکتر هالکر اظهار می دارد:تیم وی دو نوع عمده از باکتری را روی پوست پیدا نموده اند:به نامهای Streptococcus و .Staphylococcus اما بیشتر باکتری های موجود در بدن بی ضرر هستند. به زبان دیگر انسان ها برای بقاء ، به این نوع باکتری ها احتیاج دارند. مانند ارتباطی که حیوانات با جنگل و محیط زندگی خود دارند.

وجود باکتری ها به نوبه خود مضر نیست. فقط تحت شرایطی خاص، می توانند به بدن آسیب رسانده و سبب بیماری شوند. مانند زمانی که سیستم ایمنی فرد ، ضعیف شده و یا دچار زخم های پوستی شده باشد. از جمله آسیب هایی که تحت تاثیر آفتاب سوختگی ایجاد می شود. در نتیجه در شرایط عادی لزومی ندارد، نگران میکروب های داخل ناف خود باشید.

واقعیت های بیشتر در مورد ناف

از دکتر هاکلر و چند تن دیگر از متخصصات خواسته شد تا ما را با آنچه تا به امروز در مورد ناف خود نمی دانستیم، آشنا نمایند. 7 بخش زیر ، یافته های جالب آنها در این خصوص است.

1- داشتن ناف توخالی یا حفره ای

گروه تحقیقات هاکلر از شرکت نمایندگان در تحقیق خود، در مورد شکل ناف آنها، توخالی (حفره ای) یا توپر (بیرون زده) سئوال نموده بودند و نتایج نشان داده است تنها 4% از افراد ، دارای ناف بیرون زده هستند.

2- شما در مورد شکل ناف خود قدرت انتخاب ندارید

بر اساس نظریه علمی ، ناف نمایانگر ارتباط بند ناف مادر با جنین او در داخل رحم است. بند ناف راه ارتباطی جنین برای تغذیه از بدن مادر است. و تامین نماینده غذا ضروری زندگی، اکسیژن و راه دفع مواد زائد همچون دی اکسید کربن است. اینها گفته های دکتر کارن ماری جف پزشک بیماریهای زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی کلولند است. بند ناف بلافاصله پس از تولد نوزاد از بین می رود و جایی که باقی می گذارد، شکل ناف را تشکیل می شود.

شکل نهایی ناف وابسته به عوامل متعددی است. بنا بر اظهارات دکتر بری اپلی ، جراح پلاستیک ایندیاناپلیس، یکی از این عوامل ، نحوه اتصال ناف به ماهیچه های زیرین آن است. عامل دیگر شلی یا سفتی پوست اطراف ناف است و میزان چربی زیر پوست و اینکه ناف چقدر مسطح یا بیرون زده باشد. او در وبلاگ خود اعلام می نماید که اشکال و سایز ناف در افراد بسیار متفاوت و متغیر است.

3- شکل ناف شما تغییر خواهد نمود

در یک صورت خاص یعنی بارداری. بر اساس گفته دکتر جاف عظیم شدن شکم مادر بر اثر رشد جنین در ماههای آخر بارداری باعث می شود، مادرانی که دارای ناف توخالی و حفره ای هستند بر اثر رشد شکم ، ناف بالا آمده و به شکل نافهای بیرون زده و توپر درمی آید. اما در بیشتر مواقع تغییر زیادی در شکل ساختاری آن صورت نمی گیرید و بعد از زایمان به شکل اولیه خود بر می شود.

4- آیا از شکل ناف خود رضایت ندارید؟

امکان عمل جراحی برای تغییر شکل آن وجود دارد. بله بسیاری افراد برای تغییر ناف خود به شکل مورد نظرشان دست به عمل جراحی زیبایی می زنند. به این عمل جراحی umbilicoplasty می گویند. مدیر بخش جراحی دانشگاه سان دیاگو و رئیس بخش جراحی پلاستیک بیمارستان اسکریپس مموریال آقای ریچارد چافو اظهار می دارد:محبوبیت استفاده از شلوار های جین فاق کوتاه و بلوزهای کوتاه زیر سینه در جوانان باعث افزایش غیر عادی درخواستها برای جراحی های زیبایی ناف شده است.

بر اساس آخرین نتایج بدست آمده از انجمن جراحی پلاستیک آمریکا ، بیش از هشت هزار عمل جراحی زیبایی ناف بین سالهای 2002 تا 2005 انجام گرفته است. که 92% افراد را خانمها تشکیل می دادند. بیشتر جراحی ها برای تبدیل نافهای توپر به مدل ناف توخالی انجام گرفته است.

5- فرم ایده آل شکل ناف

بر اساس تحقیقات دانشمندان دانشگاه میسوری که اشکال مختلف ناف را در بین مردان و زمان آنالیز نموده اند،آنهایی که دارای ناف کوچک، عمودی و T شکل که با زائده کوچک پوست بودند از سایر افراد جذاب تر شناخته شدند. بر اساس سرانجام نامه آکی سینکون که فرضیه خود را در ژرنال فدراسیون انجمنهای بیولوژی تجربی آمریکا منتشر نموده است، داشتن ناف زیباتر می تواند شما را به همسری جذاب تر تبدیل کند

6- برخی افراد بیشتر از بقیه دچار پرز ناف می شوند

مخصوصاً آقایان، افراد مسن و پر مو و آنهایی که دارای ناف توخالی و حفره ای هستند. بر اساس تحقیقات Karl Kruszelnicki محقق استرالیایی، که تا به امروز نزدیک به 5000 نفر را با این مشکل آنالیز نموده است،

بیان می نماید که پرزهای موجود در ناف مخلوطی از تارهای لباس که در ناف گیر می نماید و عرق بدن و سلولهای مرده پوست و باکتریهاست. به عنوان مثال بوی نامطبوعی که گاهی اوقات از ناف ، استشمام می شود، به علت رشد مقدار فراوانی باکتری در فضایی محدود است. به گفته دکتر هلکر بویی مثل بوی بد جوراب کثیف.

7- بر اساس گزارشات تیم هالکر مردم اغلب ناف خود به طور اختصاصی نمی شویند

اما چه چیز آن را بهداشتی و تمیز نگه می دارد؟ او می افزاید لازم نیست ناف خود را بسابید. همان قدر که دوش بگیرید کافی است.

8- قبل از سوراخ کردن ناف خود تامل کنید

معمولاً زخم حاصل از سوراخ کردن ناف نسبت به سایر قسمتهای بدن زمان بیشتری برای بهبود لازم دارد. (حداقل تا 9 ماه) برای مثال زخم ناشی از سوراخ گوش یا ابرو 6 تا 8 ماه باقی می مانند. بر اساس تحقیقات مرکز سلامت خانواده آموزشگاه آمریکا هرچه زمان لازم برای بهبود کامل طولانی تر شود، احتمال ایجاد عفونت نیز بیشتر خواهد بود.

استفاده از لباسهای تنگ نیز احتمال ایجاد عفونت را زیاد می نماید. این مرکز استفاده از آویزهای سوزنی را توصیه نموده چرا که این نوع آویز ها نسبت به آویزهای حلقه ای التهاب و زخم کمتری ایجاد می نمایند. می توان آویز حلقه ای را پس از بهبود کامل زخم استفاده کرد.

مجله بهسان: مجله پزشکی و سلامت همراه با مقالات علمی

منبع: همگردی
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23693

به "واقعیت های جالب درباره ناف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعیت های جالب درباره ناف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید