کاربردهای جالب عروس دریایی

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران - الهام مظفری : عروس های دریایی موجودات ساده ای هستند و مغز، استخوان، ریه یا روده ندارند. آن ها بافت های سازمان یافته و یک سیستم عصبی دارند و قدیمی ترین موجود شناخته شده چند ارگانیسمی هستند. این شناگران ژلاتینی بیش از 500 میلیون سال است که وجود دارند و دایناسور ها در برابر آن ها موجودات جدیدی به حساب می آیند.

کاربردهای جالب عروس دریایی

عروس های دریایی در همه اقیانوس ها یافت می شوند و گاهی موجودات مهاجمی می شوند که با نیش هایشان می توانند ظرف چند دقیقه بعضی گونه ها را بکشند. هم چنین آن ها غذای محبوب مردم چین و ژاپن هستند. این موجودات باستانی کاربردهای دیگری هم دارند که شاید از شنیدنشان تعجب کنید.

حیوان خانگی

عروس دریایی ماه به گونه های مشابه چتردریایی گفته می گردد که تمییز آن ها از هم بدون نمونه گیری DNA سخت است. آن ها به خاطر بدن سفید و گردشان که شبیه یک ماه کامل است به این نام خوانده می شوند. عروس دریایی ماه محبوب ترین نوع عروس دریایی است که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می گردد.

عروس دریایی ماه در دمای 27 درجه زندگی و از میگوی آب شور، پاروپایان، فیتوپلانکتون ها و غذاهای دریایی له شده تغذیه می نماید. بعضی علاقمندان نه تنها آن ها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می نمایند بلکه آن ها را پرورش می دهند. عروس دریایی ماه در آکواریوم معمولی زنده نمی ماند. آن ها به جریان آب دائمی احتیاج دارند تا معلق بمانند و از شاخک هایشان برای دریافت غذا استفاده نمایند. عروس های دریایی ماه تا حدی شنماینده هستند، بنابراین فضای آن ها باید عاری از هرگونه لبه تیز باشد. حتی لبه های آکواریوم می توانند به آن ها آسیب بزند بنابراین آکواریوم های مخصوص با جریان دایره ای به این بی مهرگان اجازه می دهد بدون تماس با مخزن شناور بمانند.

کود

مزارع ارگانیک نه تنها به خاطر افزایش تقاضای مصرف نمایندگان برای محصولات ارگانیک بلکه به خاطر آسان تر بودن و روش های کشاورزی پایدار هواداران زیادی پیدا نموده اند. اما مزارع ارگانیک بدون کودهای شیمیایی و آفت کش برای کنترل علف های هرز و فراوری محصول بیشتر با چالش روبرو می شوند. کود عروس دریایی می تواند راه حلی برای هر دو مشکل باشد.

تراشه های عروس های دریایی خشک و نمک گیری شده یک کود ارگانیک است که موادمغذی خاک را را افزایش می دهد و در عین حال که مانع رشد علف های هرز می گردد. استفاده از کود عروس دریایی در مزارع برنج ژاپن ثابت کرد که این کود به اندازه کود شیمیایی موثر است. تراشه های عروس دریایی برای جوانسازی جنگل ها هم مورد استفاده قرار گرفته است. در کره جنوبی، آتش سوزی جنگل در سال 2012 درختان جنگل را از بین برد. قبل از کاشت دانه های جدید از کود عروس دریایی برای تقویت خاک، افزایش رطوبت و مواد مغذی استفاده شد. نتایج مثبتی که این کود در رشد گیاهان داشت باعث شد در پروژه های بعدی احیای جنگل هم از آن استفاده گردد.

تحقیقات پزشکی

پروتئین فلوئورسنت سبز (GFP) به طور طبیعی در عروس دریایی وجود دارد. دانشمندان با استفاده از خاصیت شب تابی این پروتئین می توانند حرکت سلول های خاص را در بدن پیگیری نمایند. به طور مثال از این پروتئین در سول های پانکراس استفاده شد که انسولین فراوری می نمایند تا چگونگی کارکرد آن ها بررسی گردد و به درمان های جدید دیابت یاری کند. هم چنین از این سلول برای ردیابی گسترش عفونت هایی مثل HIV هم استفاده می گردد.

پروتئین فلوئورسنت سبز چنان پیشرفت علمی مهمی بود که به محققان توسعه کاربرد آن در سال 2008 جایزه نوبل داده شد. این پروتئین در پیشبرد مطالعات سیستم عصبی بسیار کارآمد بوده است. این پروتئین را می توان تغییر داد تا 100 رنگ مختلف با سایه های مختلف ایجاد کند که هر یک به سلول های جداگانه در یک محدوده اختصاص دارد. این به دانشمندان اجازه می دهد بین میلیارد ها سلول تشکیل دهنده مغز تمایز قائل شوند و مسیرهای مجزای سلول های همسایه را مشاهده نمایند. سلول های مغز آنقدر به هم نزدیک و شبیه هستند که دنبال کردن روند سلول های مختلف قبل از این پروتئین غیرممکن به نظر می رسید. بررسی فعالیت سلولی خاص در مغز به دانشمندان یاری می نماید بیماری هایی مثل صرع و آلزایمر را بهتر درک و درمان نمایند.

فیلترهای میکروپلاستیک

قطعات میکروسکوپی پلاستیک یا میکروپلاستیک ها یک مسئله محیط زیستی نسبتا جدید هستند. یکی از منایع میکروپلاستیک، توپ های ریزی هستند که در بعضی ژل های شستشو یافت می شوند و اکنون در بعضی کشور ها از جمله آمریکا، کانادا و انگلستان ممنوع شده اند. هم چنین میکروپلاستیک ها از تفکیک الیاف مصنوعی در چرخش های ماشین لباسشویی و تجزیه پلاستیک های بزرگ به مرور زمان هم فراوری می شوند.

در واکنش به افزایش نگرانی ها درباره آلودگی میکروپلاستیک در اقیانوس، رودخانه و دریاچه ها، پروژه GoJelly به وجود آمد. این پروژه به دنبال حل مشکل با استفاده از عروس های دریایی و کاهش آلودگی میکروپلاستیک هاست. کارخانه های تصفیه فاضلاب قادر به جداکردن میکروپلاستیک ها نیستند، چون آن ها بیش از حد کوچکند. اما تحقیقات نشان داده که مخاط چتردریایی به میکروپلاستیک ها می چسبد بنابراین بیوفیلترهایی که با مخاط چتردریایی ساخته می شوند می توانند در کارخانه های تصفیه فاضلاب استفاده شوند. از این فیلتر ها می توان در کارخانجات فراوریی که ضایعات میکروپلاستیکی فراوری می نمایند هم استفاده کرد.

بستنی شب تاب

چارلی فرانسیس صاحب یک شرکت بستنی سازی است که با طعم های عجیب بستنی هایش مثل رست بیف یا چیلی شناخته می گردد. هم چنین اولین بستنی شب تاب را با استفاده از عروس دریایی فراوری نموده است. فرانسیس هنگام خواندن روزنامه با خاصیت شب تابی چترهای دریایی آشنا شد. او به آزمایشگاهی در چین رفت که روی سنتز این پروتئین کار می کردند. این پروتئین نسبت به حرارت واکنش نشان می دهد بنابراین وقتی یک زبان گرم با بستنی برخورد می نماید شروع به درخشیدن می نماید. به نظر می رسد بچه ها از این بستنی لذت ببرند، اما قیمت آن بسیار بالاست و هر اسکوپ از آن بیش از 200 دلار قیمت دارد.

اشک مصنوعی

شیمیدانان ژاپنی قسمت های داخلی عروس دریایی را بررسی کردند تا راه جدیدی برای استفاده از این موجودات فراوان پیدا نمایند. آن ها کشف کردند که بیشترین پروتئین موجود در عروس دریایی موسین است، یک زنجیره پروتئینی بلند که حاوی کربوهیدرات هایی است که رطوبت را حفظ می نماید. عروس دریایی از موسین برای تمیز کردن خودش و دفاع در برابر شکارچیان استفاده می نماید.

انسان ها هم به دلایل مشابه موسین فراوری می نمایند. موسین چشم ما را مرطوب نگه می دارد و پایه مخاط بینی ماست که دربرابر باکتری ها از ما محافظت می نماید. موسین ها اکنون در صنایع زیبایی و سلامتی استفاده می شوند. اما از بزاق گاو استخراج می شوند که باعث گرانی آن ها می گردد. برداشت موسین از عروس دریایی یک ماده ارزان تر را فراهم می نماید. موسین ها در اشک مصنوعی، افزودنی های خوراکی و محصولات آرایشی استفاده می شوند.

منبع انرژی

دانشمندان به یافتن کاربردهای جدید نیروگاه پروتئین فلوئورسنت سبز ادامه داده اند. تازه ترین یافته آن ها استفاده از آن به عنوان منبع انرژی است. تیمی از دانشمندان سوئدی سلولی ایجاد نموده اند که نور فرابنفش را به انرژی تبدیل می نماید. این سلول از دو الکترود آلومینیومی تشکیل شده که شکاف کوچکی بین آن هاست. وقتی یک قطره از این پروتئین در شکاف قرار داده می گردد، به شکل رشته ای درمی آید که دو الکترود را به هم متصل می نماید. وقتی سلول در مقابل نور فرابنش قرار بگیرد جریان الکتریکی فراوری می نماید. هنوز راه زیادی باقیست تا از این پروتئین برای تامین انرژی یک محله یا حتی یک چراغ قوه استفاده گردد، اما استفاده از ان به عنوان منبع انرژی فواید زیادی دارد. پروتئین فلوئورسنت سبز گران قیمت است و جمعیت زیاد عروس های دریایی منبع خوبی برای این ماده است.

تحقیقات فضایی

دانشمندان در سال 1991 فرستادن عروس دریایی به فضا را شروع کردند. آن ها می خواستند اثرات گرانش بسیار ناچیز فضا را بر رشد و تولد بررسی نمایند. پس از فراوری مثل عروس دریایی، موجوداتی که در فضا متولد شدند بعد از بازگشت به زمین اطلاعات ارزشمندی برای ما فراهم کردند. عروس دریایی از کریستال های کلسیم سولفات برای حس کردن گرانش استفاده می نماید. این کریستال ها دور بدنشان و در کیسه های کوچکی قرار دارند. وقتی عروس دریایی حرکت می نماید این کریستال ها هم حرکت می نمایند و در ته کیسه ها قرار می گیرند و باعث می شوند عروس دریایی پایین را از بالا تشخیص دهد.

عروس های دریایی که در فضا متولد شدند هم این کریستال ها را به شکل طبیعی داشتند. اما بعد از بازگشت به زمین، قادر به شنا کردن نبودند و حرکات آن ها غیرطبیعی بود. کریستال های گرانشی وجود داشتند، اما به نظر می رسید کار نمی نمایند. انسان ها هم با استفاده از کریستال های کلسیم گرانش را حس می نمایند. کریستال های ما در گوش میانی قرار دارند و هنگام حرکت به مغز ما جهت بالا و پایین را انتقال می دهند. این نشان می دهد انسان هایی که در فضا به دنیا بیایند هم هنگام بازگشت به زمین با مشکل روبرو می شوند.

کارامل

عروس دریایی نومورا یکی از بزرگترین گونه های عروس دریایی است. این موجودات غول پیکر تا 2.4 کیلوگرم وزن و 2 متر عرض دارند. عروس های دریایی نومورا از اوایل سال 2000 به دریای ژاپن هجوم آورده اند. آن ها صنعت ماهیگیری ژاپن و زندگی بسیاری از کسانی که در ساحل زندگی می نمایند را دچار مشکل نموده اند.

گروهی از دانش آموزان دبیرستانی تصمیم دریافتد این مشکل را با ساخت کارامل از آن ها حل نمایند. این دانش آموزان ژاپنی تصمیم دریافتد عروس های دریایی مزاحم را بپزند و به شکل خمیر درآورند. سپس پودر آن را با شکر ترکیب نموده و آبنبات های ترش و شیرین درست نمایند.

پوشک

فضاهای دفن زباله سراسر دنیا پر از پوشک هایی است که تجزیه شان صد ها سال طول می کشد؛ به همین دلیل پوشک های زیست تخریب پذیری با استفاده از عروس دریایی فراوری شده است. گوشت عروس دریایی می تواند مقادیر زیادی مایعات را بدون حل شدن یا از هم پاشیدن در خود نگه دارد. از این خاصیت جذب بالا برای ایجاد این محصول جدید استفاده شده است. فرآیند ساخت پوشک های جدید شامل تجزیه عروس دریایی و ترکیب آن با نانوذرات آنتی باکتریال است. محصول نهایی جاذب قوی و انعطاف پذیری است در عین حال که در کمتر از 30 روز تجزیه می گردد. از این محصول در فراوری باندهای پزشکی و محصولات بهداشتی زنان هم استفاده می گردد.

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: برترین ها
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6695

به "کاربردهای جالب عروس دریایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربردهای جالب عروس دریایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید