واکسن آنفلوآنزای بدست آمده از تنباکو در حال طی آزمایشات بالینی است

به گزارش شیوا مارکت، برای اولین بار در دنیا یک واکسن گیاهی آنفلوآنزا که از تنباکو به دست آمده است، در حال طی کردن آزمایشات بالینی است.

واکسن آنفلوآنزای بدست آمده از تنباکو در حال طی آزمایشات بالینی است

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، بیماری آنفلوآنزا قرن هاست که در سراسر دنیا مردن را مبتلا می نماید و ما هم اکنون در نیم کره شمالی زمین با پایین آمدن دما در میانه آنچه فصل آنفلوآنزا نامیده می گردد، هستیم.

بنابر مقاله منتشر شده در مجله Lancet، گروهی از دانشمندان یک واکسن آنفلوآنزا ایجاد نموده اند که از خانواده گیاهان توتون و تنباکو به دست آمده است و با موفقیت به مرحله آزمایشات بالینی رسیده است.

این اولین بار در تحقیقات واکسن است که آزمایشات بالینی یک واکسن گیاهی علیه آنفلوآنزا آغاز می گردد.

این واکسن جدید که توسط یک شرکت ریست فناوری کانادایی به نام مدیکاگو (Medicago) ساخته شده است، حاوی ذراتی شبیه ویروس آنفلوآنزا است که از خانواده گیاه تنباکوی بومی استرالیا استخراج شده و برای فراوری پروتئین های ویروسی، دستکاری ژنتیکی شده است.

دو آزمایش بالینی که این واکسن را آزمایش نموده است، شامل حدود 23 هزار بزرگسال بوده است که نشان داده استفاده از این واکسن بی خطر است و قابل مقایسه با واکسن های آنفلوآنزای تجاری فعلی موجود در بازار است.

محققان در این مطالعه که روز شنبه در مجله Lancet منتشر شده است، شرح دادند: این مطالعات و برنامه توسعه بالینی این واکسن، بزرگترین نمایشی است که تا به امروز در خصوص توانایی بالقوه یک بستر گیاهی برای فراوری یک واکسن انسانی دیده ایم که می تواند ایمن، ایمنی زا و موثر باشد.

با توجه به اینکه ویروس آنفلوآنزا در هر فصل آنفلوآنزا جهش می یابد و واکسن ها باید همگام با آن توسعه یابند تا ما را در برابر این بیماری محافظت نمایند، خبر فراوری این واکسن یک خبر عالی برای واکسن های آنفلوانزا است.

طبق تحقیقات صورت گرفته به طور معمول واکسن های رایج آنفلوآنزا از ذرات ویروسی ساخته شده و در تخم مرغ یا سلول های آزمایشگاهی رشد نموده و برداشت می شوند.

این روش ممکن است ماه ها طول بکشد، زیرا دانشمندان باید دریابند که کدام یک از انواع ویروس آنفلوآنزا را در این فصل آنفلوآنزا هدف قرار دهند.

استفاده از گیاهان می تواند یک گزینه جایگزین قوی باشد که به ایجاد واکسن آنفلوآنزای فصلی در هر سال یاری خواهد نمود.

گیاه مورد استفاده در این تحقیق جدید، یک گیاه تنباکوی استرالیایی به نام Nicotiana benthamiana است که با دستکاری ژنتیکی برای فراوری پوسته خارجی ویروس های آنفلوانزا آموزش داده شده است. سپس این ذرات پوسته خارجی استخراج و خالص می شوند.

جان ترگونینگ، محقق بیماری های عفونی از کالج سلطنتی لندن گفت: این اولین بار است که یک واکسن گیاهی در یک آزمایش بالینی (انسانی) آزمایش می گردد.

وی اضافه کرد: این یک نقطه عطف برای این فناوری است و بذرهای سایر واکسن ها و داروهای گیاهی را می کارد.

مصوبات نظارتی و همچنین توانایی فراوری آن در مقادیر زیاد، هنوز باید برای این واکسن در نظر گرفته گردد. با این حال، مطمئناً توسعه و ساخت این واکسن گامی در جهت مبارزه ما با آنفلوآنزای فصلی است.

مجله بهسان: مجله پزشکی و سلامت همراه با مقالات علمی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25192

به "واکسن آنفلوآنزای بدست آمده از تنباکو در حال طی آزمایشات بالینی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آنفلوآنزای بدست آمده از تنباکو در حال طی آزمایشات بالینی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید