ورود رسمی آمریکا به رکود مالی

به گزارش شیوا مارکت، قرار بود 2020 به زعم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا و حامیانش سال نمایش های تبلیغاتی پرزرق و برق و در آخر هم یک پیروزی شیرین در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر باشد اما همه گیری ویروس کرونا و عملکرد نامناسب دولت در مواجهه با این همه گیری، کشته شدن جورج فلوید سیاهپوست به دست پلیس سفیدپوست و ناآرام شدن تمام شهرها و ایالت های امریکا و دست آخر هم اعلام رسمی رکود مالی در امریکا همه چیز را آنچنان خراب کرد که ترامپ، حامیانش و جمهوریخواهان حتی تصورش را هم نمی کردند.

ورود رسمی آمریکا به رکود مالی

به گزارش ایران از واشنگتن پست، دفتر ملی پژوهش های مالی امریکا دوشنبه شب به وقت محلی اعلام نمود، ایالات متحده از ماه فوریه رسماً وارد رکود مالی شده و به این ترتیب 128 ماه توسعه مالی در این کشور خاتمه یافته است. این در حالی است که از ژوئن 2009 و خاتمه رکود مالی 2008، این کشور راستا توسعه مالی را در پیش گرفته بود و در این 11 سال تمام آمار و ارقام حکایت از ادامه دار بودن این راستا رشد بود به طوری که یک رکورد بی سابقه برای امریکا ثبت شد.

اگرچه بسیاری از ناظران و تحلیلگران و حتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا و حامیانش تقصیر رکود مالی 2020 را به گردن همه گیری ویروس کرونا و تعطیلی کسب و کارها برای جلوگیری از گسترش این همه گیری می اندازند اما طبق گزارش دفتر ملی پژوهش های مالی امریکا، این کشور در ماه فوریه رسماً وارد رکود شده که هنوز بسیاری از کسب و کارها فعال بودند و خبری از قرنطینه ها و تعطیلی های گسترده نبود.

جالب آنکه سال گذشته میلادی هم که در هیچ کجای دنیا ویروسی به نام کرونا وجود نداشت، بعضی تحلیلگران مالی پیش بینی نموده بودند، امریکا وارد رکود مالی می گردد. نشریه نیوزویک پیشتر در گزارشی هشدار داده بود، اقتصاددانان معتقدند در صورت تشدید جنگ تجاری رئیس جمهوری امریکا با چین، ممکن است بیش از 800 هزار فرصت شغلی از بین برود و امریکا وارد یک رکود مالی عمیق گردد. تاد بوبا هورویتز تحلیلگر مالی هم در پاییز گذشته گفته بود: اقتصاد امریکا کند شده و سرمایه گذاری بشدت افت نموده است.

در بخش اشتغال مسائل زیادی وجود دارد و حالا مسائلی در حوزه نقدینگی سیستم بانکداری نیز ایجاد شده است. این تحلیل ها بدین معناست که سیاست های مالی ترامپ و در رأس آنها جنگ های تجاری که با بسیاری از کشورها از جمله چین و متحدان اروپایی واشنگتن به راه انداخت، برخلاف آنچه ادعا می نماید، نه تنها موفقیت آمیز نبوده بلکه پس از 11 سال امریکا را گرفتار رکود عظیم نموده است. البته همه گیری ویروس کرونا هم مزید بر علت شد و در چند ماه اخیر بیش از 42 میلیون امریکایی بیکار شده اند.

هرچند که ترامپ این روزها می کوشد با خاتمه دادن به قرنطینه ها علی رغم ادامه داشتن خطر کووید 19، مانع از بیکاری های بیشتر گردد و آدینه گذشته هم رسانه های امریکایی اعلام نمودند، حدود 2.5 میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد شده است. رقمی که در مقایسه با 42 میلیون بیکار ناچیز است. این یعنی تمام شغل هایی که از سال 2011 به این سو و در دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق ایجاد شده بود، از بین رفته است و از 2017 تا به امروز تمام تبلیغاتی که ترامپ در خصوص دستاوردهای مالی خود نموده بود، در واقع دستاوردهای دولت سابق بود که در آخر و چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری 2020 به مدد سیاست های ترامپ از بین رفت.

این فاجعه مالی در کارنامه دولت ترامپ در حالی ثبت شد که بیش از دو هفته است تمام شهرهای ایالات متحده امریکا و حتی پایتخت بسیاری از کشورهای دنیا به خاطر قتل یک مرد سیاهپوست به دست پلیس سفیدپوست ناآرام و صحنه تظاهرات مردمی است و دیروز سه شنبه هم که مراسم تشییع جنازه جورج فلوید در کلیسایی در شهر هوستون بود و هزاران نفر در این مراسم شرکت نموده بودند، رسانه ها از صادر شدن قرار وثیقه یک تا 1.25 میلیون دلاری برای قاتل او خبر دادند. اتفاقی که می تواند خشم معترضان را بیش از پیش کند زیرا آنها معتقدند، در رسیدگی به تخلف پلیس قاتل تا حد بسیار زیادی اغماض می گردد.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: عصر ایران
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20649

به "ورود رسمی آمریکا به رکود مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود رسمی آمریکا به رکود مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید