وعده ولیعهد سعودی برای یاری به دولت فراری یمن

به گزارش شیوا مارکت، دولت عربستان که طی 6 ساله گذشته با به راه انداختن جنگ علیه مردم یمن بخش بزرگی از تاسیسات زیربنایی این کشور را ویران و دهها هزار نفر را کشته یا زخمی و جمعیت زیادی از این کشور را از دریافت سوخت محروم نموده است به دولت مستعفی و فراری این کشور وعده یاری اقتصادی برای تامین سوخت داد.

وعده ولیعهد سعودی برای یاری به دولت فراری یمن

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) گزارش داد که این یاری 422 میلیون دلاری برای سوخت نیروگاههای برق و پشتیبانی از خدمات عمومی در این کشور که با کمبود سوخت روبرو است، مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس این گزاش، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان طی تماس تلفنی با عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن، وی را از برنامه های ریاض برای توسعه و بازسازی یمن آگاه نموده است.

عربستان سعودی از سال 2015 پس از اخراج دولت منصور هادی از صنعا، با تجاوز به یمن، ائتلاف نظامی علیه انصارالله و مردم این کشور را رهبری می نماید.

بیشتر مناطق شمالی یمن در کنترل دولت نجات ملی وابسته به انصارالله است و مناطق جنوبی این کشور در سیطره دولت مستعفی و فراری یمن قرار گرفته است.

80 درصد مردم یمن به یاری احتیاج دارند و کمبود سوخت در این کشور باعث قطع پمپ های آب و ژنراتورهای برق بیمارستان ها شده است.

دولت منصور هادی هفته گذشته ادعا کرد که با ورود بعضی نفتکش ها برای انتقال سوخت به بندر الحدیده در دریای سرخ که تحت کنترل نیروهای انصارالله است موافقت نموده است.

در این پیوند، خبرگزاری رویترز دلیل اقدام اخیر دولت منصور هادی مبنی بر موافقت با ورود نفتکش ها به بندر الحدیده را موافقت مشروط انصارالله با پیشنهاد عربستان برای آتش بس دانست و اضافه نمود: این اقدام پس از آن صورت گرفت که حوثی ها (انصارالله) که بیشتر مراکز مهم شهری را تحت کنترل خود دارند، گفتند که آنها با پیشنهاد عربستان برای آتش بس موافقت نخواهند کرد مگر اینکه نیروهای ائتلاف به فرماندهی عربستان محاصره هوایی و دریایی را به طور کامل بردارد.

نیروهای ائتلاف مدعی هستند که محاصره هوایی و دریایی یمن به منظور جلوگیری از قاچاق اسلحه اجرا شده است.

در همین حال محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن روز گذشته (سه شنبه) در مصاحبه با شبکه روسیه الیوم با اشاره به اینکه انصارالله هیچ ابتکار کتبی و رسمی از عربستان سعودی دریافت ننموده است، تاکید نمود که در صورت دریافت چنین ابتکاری، آن را آنالیز و پاسخ خواهد داد.

وی اضافه نمود: اگر عربستان سعودی برای این ابتکار جدی است، اجازه دهید تصمیمات واقع بینانه ای اتخاذ کند و این کار را بدون مبادله طرف بشردوستانه با هیچ طرف دیگری نه نظامی و نه چیز دیگری شروع کند.

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با بیان اینکه سعودی ها افکار عمومی را گمراه می نمایند، اضافه نمود: در حالی که قوانین بین المللی اجازه نمی دهد از محاصره به عنوان سلاح استفاده گردد اما آنها این کار را انجام می دهند و جامعه دنیای به جای جرم دانستن محاصره توسط آنها، ابتکاری را که هنوز رسما دریافت ننموده ایم تحسین کرد.

وی با بیان اینکه یمن از بدترین بحران انسانی در دنیا رنج می برد و جامعه دنیای شاهد آن است، اضافه نمود: آنها ما را با واردات نفت، دارو و سایر مواد به یمن معاوضه می نمایند و آیا این تحقیر نیست؟.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال 1394 با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی تجاوز خود به کشور یمن را شروع کرد اما پس از گذشت تقریبا پنج سال از این تجاوز وحشیانه، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

تجاوز وحشیانه نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی اکنون وارد هفتمین سال شده است و مقاومت مردم یمن باعث شده تا نیروهای مسلح و کمیته های مردمی این کشور با راهنمایی انصارالله به پیروزی های سیاسی و نظامی ارزشمندی دست یابد و متجاوزان را در اندیشه راهکارهایی از جمله ارائه پیشنهادها و ابتکارات صلح برای خارج شدن از باتلاق جنگ یمن فرو برده است.

در طی این سال ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها را زنان و بچه ها تشکیل می دهند بر اثر حملات هوایی جنگنده های سعودی جان خود را از دست داده اند. ،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 28922

به "وعده ولیعهد سعودی برای یاری به دولت فراری یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده ولیعهد سعودی برای یاری به دولت فراری یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید