وقتی پول سریال ندارند، تکلیف تله تئاتر معین است!

به گزارش شیوا مارکت، ایوب آقاخانی ـ نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر ـ درباره دغدغه هایش مبنی بر بازگشت تله تئاتر به تلویزیون گفت و اینکه درباره بازگشت این حوزه هنر به تلویزیون هنوز تضارب آرا وجود دارد.

وقتی پول سریال ندارند، تکلیف تله تئاتر معین است!

آقاخانی در گفت وگویی با خبرنگاران درباره خالی بودن جای تله تئاتر در تلویزیون، با اعتقاد بر اینکه هنوز بین مسوولان تلویزیون برای بودن تله تئاتر تضارب آرا وجود دارد، اظهار کرد: فکر نمی کنم این پروژه اساسا به فرجام روشنی رسیده باشد و بعید می دانم که کار جدی نیز بر روی آن اجرا شده باشد. فکر می کنم بخش زیادی از این ماجرا به شرایط اقتصادی برمی گردد. زمانی که بسیاری از سریال های تلویزیون با این بحران ها روبرو هستند، بدیهی است که تله تئاترها هم به دنبال همین ماجراها دچار گرفتاری شوند. خیلی بعید می دانم اتفاق جدیدی درباره بازگشت تله تئاتر افتاده باشد.

این نمایشنامه نویس سپس درباره اینکه برغم تاکید خود مدیران تلویزیون مبنی بر لزوم ساخت برنامه هایی مشابه نود در موضوعات دیگر، چرا تلویزیون تاکنون نتوانسته است به چنین ساختاری در حوزه های تئاتر و سینما برسد؟ اظهار کرد: صداوسیما می تواند سطح سلیقه مخاطب را بالا ببرد اما در ابتدا باید دید دغدغه مدیران صداوسیما با بقیه یکی است یا نه؛ از طرفی گاهی اوقات آنها این باور را ندارند که فرهنگ سازی و سلیقه سازی به وسیله تله تئاتر می تواند انجام گردد. آنها گاهی فکر می نمایند سریال های تلویزیون در این زمینه موثر است. کما اینکه من می دانم در مورد خاصیت تله تئاتر، بین مدیران تلویزیون تضارب آرا وجود دارد و همه به یک باور و نتیجه واحد و مشترک درباره وجود تله تئاتر نرسیده اند.

آقاخانی در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران با بیان اینکه تضارب آرا در بودن یا نبودن تله تئاتر، حکایتی است که فراتر از تصمیم گیری در سطح مدیران شبکه چهار سیماست، در عین حال اظهار کرد: من حتی این حکایت را در بدنه شبکه چهار که منطقا باید محفل این نوع برنامه ها باشد، از چندین سال قبل رصد نموده بودم. بدیهی است که وقتی مسئله کلان تر باشد و از شبکه چهار به کلیت تلویزیون تسری پیدا کند، اختلاف نظرها هم افزایش پیدا می نماید؛ بنابراین فکر می کنم یک سیاستگذاری کلان ضروری است که بحث تله تئاتر به عنوان دستورالعمل جدی وارد برنامه کاری فراوری و سیاستگذاری تلویزیون بگردد. در حال حاضر بودن یا نبودن تله تئاتر در حد زمزمه های تک مدیری و اتفاقاتی از این موارد را می توانید بشنوید و خیلی فراگیر نیست.

وی که سال هاست برای رادیو مجموعه نمایشی می نویسد، درباره وضعیت نمایش های رادیویی نیز اظهار کرد: من در رادیو پیوسته کار می کنم اما اخیرا نمایشی با عنوان جایگزین حبس را کار کردم که در ارتباط با مسائل حقوقی بود و در واقع به فرهنگ جایگزین کردن مجازات حبس با چیزهای سازنده تر در بدنه اجتماع می پرداخت. این مجموعه ای موضوعاتی را در ارتباط با بالا بردن فرهنگ در زمینه مسائل حقوقی بیان می کرد که امیدوارم نمایش های رادیو به این طرف هم سوق پیدا نمایند.

آقاخانی ادامه داد: متاسفانه رادیو مدتی در خدمت مناسبت ها بود. امیدوارم این فاصله کمتر گردد. هر چند مدیران ما این انتقاد را باور ندارند و حتما باید خودشان به این نتیجه برسند که این بحران بزرگی است و زمینه تعامل فراهم نیست یا اگر هست زبان گویایی در این زمینه وجود ندارد.

این نمایش نامه نویس در سرانجام با بیان اینکه برای رسانه فراگیر رادیو و تلویزیون آرزوی تفکری گشاده تر و نتایجی بهتر دارد، ادامه داد: می دانم همکاران ما و مدیران سازمان صدا و سیما کوشش خودشان را برای جلب رضایت مخاطب می نمایند و در این شکی نیست اما امیدوارم میان ضرورت هایی که در سیاست گذاری وجود دارد، سلایق مخاطبان به میانگین های گشاده تری برسند و سمت متوسط معقول تری را متوجه قرار دهند تا در این ضیق اقتصاد و بنیه مالی نتایجی که می گیرند نتایج مطلوبی برای همه باشد. ما نباید فراموش کنیم که ما و تصمیم گیرندگان رادیو و تلویزیون کشور در یک جبهه هستیم فقط گاهی میزان اختلاف سلیقه ها در خروجی آثار تاثیر منفی می گذارد و در نتیجه به دور شدن مخاطب از برنامه های خودمان و نزدیک شدن هر چه بیشتر برنامه های غیر، دامن می زنیم.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2349

به "وقتی پول سریال ندارند، تکلیف تله تئاتر معین است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی پول سریال ندارند، تکلیف تله تئاتر معین است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید