پرهام مقصودلو نابغه شطرنج دنیا از رمز های کیش و مات می گوید

به گزارش شیوا مارکت، روزنامه شهروند - بهناز مقدسی: درخشش نوجوان ایرانی در مسابقات شطرنج دنیا تمام نگاه ها را به سمت او جلب نموده است. پرهام مقصودلو با 18 سال سن آنقدر در مسابقات دنیای شرکت نموده و مقام به دست آورده که تعداد شان از سن دورقمی اش بیشتر شده اند. او به خوبی می داند در چند ثانیه چطور مهره هایش را حرکت دهد تا حریفش روی صفحه شطرنج کیش و مات گردد. مهره مورد علاقه پرهام در شطرنج اسب است و می گوید فوت و فن استفاده از اسب را در اولین مسابقه خارجی که شرکت نموده از یک خارجی شنیده است و از همان موقع هم به نصیحت او گوش داده.

پرهام مقصودلو نابغه شطرنج دنیا از رمز های کیش و مات می گوید

اما واقعیت این است که نبوغ و تمرین های منظم پرهام باعث رسیدنش به صندلی نفر اول دنیا در رده سنی خودش، شده. نام او در مسابقات قهرمانی جوانان دنیا در ترکیه با 9 پیروزی، یک تساوی و یک شکست به عنوان قهرمانان سر و صدای زیادی به پا کرد و باعث شد تا خیلی از قهرمانان دنیا مثل گری کاسپاروف هم زبان به تمجید عملکرد او بگشایند. این گفت و گو به بهانه راه طولانی و مسئولیت بزرگی است که حالا بعد از بردهای پیاپیش نگاه دنیا را متوجه خودش نموده تا بدانیم روزگار یک شطرنج باز دنیا چطور می گذرد.

از چه سنی شطرنج باز شدی؟

حدودا 9سالم بود که نخستین بار با پدرم در خانه شطرنج بازی کردیم. نخستین باری که پدرم حرکت مهره های شطرنج را به من یاد داد، از این بازی خوشم آمد و بعد از چند بار بازی کردن احساس کردم که این ورزش را خیلی دوست دارم، به همین علت همان موقع در کلاس های شطرنج ثبت نام کردم.

شنیده ام از همان ابتدا آن قدر خودت را خوب نشان دادی که کارت به مقام آوردن در مسابقات کشید. درست است؟

بله. نخستین بار تقریبا 3 ماه گذشته بود که در مسابقات شهرستان مقام نخست را کسب و بعد به مسابقات استانی راه پیدا کردم که در آن هم اول شدم و به مسابقات کشوری رسیدم.

نخستین مسابقه دنیای که در آن شرکت کردی چه مسابقه ای بود؟

مسابقات شطرنج نوجوانان در اسلوونی بود. آن زمان من 11 سالم بود.

تعداد مسابقاتی که در آنها شرکت کردی و مقام آوردی از تعداد سال های سنت خیلی بیشتر است، بنابراین تو بیشتر وقت و زندگی ات را صرف شطرنج کردی. با این همه شلوغی چطور مدرسه می رفتی و درس می خواندی؟

من مجبور بودم بیشتر در خانه درس بخوانم و کمتر به مدرسه می رفتم. درواقع چون سالی چند بار به مسابقات اعزام می شدم، وقتی برمی گشتم معلم به خانه مان می آمد و خصوصی درس می خواندم، تا خودم را به درس های مدرسه ام هم برسانم.

روزی چند ساعت برای شطرنج وقت می گذاری؟

بستگی به شرایط دارد، برخی وقت ها ممکن است روزی 15ساعت هم شطرنج بازی کنم و تمرین هایم مرتب باشد. کمترین حد آن که باید برای شطرنج وقت بگذارم، روزی 8 ساعت است.

تنهایی درس خواندن سخت نبود؟ منظورم دور بودن از حال وهوای مدرسه و همکلاسی هایت است.

سخت بود، اما معلم های خوبی داشتم و من را به کلاس و درس می رساندند. البته در همه دوران تحصیل با همکلاسی هایم هم در ارتباط بودم و از آنها برای درس ها یاری می گرفتم.

سال جاری در کنکور شرکت کردی؟

نه شرکت نکردم.

چرا؟

مسابقه داشتم و نتوانستم در کنکور شرکت کنم.

یک شطرنج باز می خواهد در چه رشته دانشگاهی درس بخواند؟

من در دبیرستان تجربی خوانده ام، ولی هنوز تصمیم نگرفتم که چه رشته ای را برای دانشگاهم انتخاب کنم.

یک مهارت مهمی که تو در کنار شطرنج و درس خواندنت در این سن و سال کسب کردی، تسلطت به زبان انگلیسی است. با این همه درگیری چطور به فکر زبان آموزی افتادی؟

وقتی به مسابقات دنیای اعزام می شدم، به خصوص کشورهای اروپایی یا جاهایی که انگلیسی زبان بودند، خودبه خود زبانم تقویت می شد. من از همان کودکی کلاس های کانون زبان می رفتم، چون می دانستم برای شرکت در مسابقات دنیای، هم برای مکاتبات و هم برای مصاحبه ها احتیاج است به زبان انگلیسی تسلط داشته باشم.

در شطرنج به تو لقب فیل بزرگ را داده اند؟

راستش من نمی دانم این لقب از کجا آمده و اصلا هم برایم خوشایند نیست.

شاید با مهره فیل در شطرنج بهتر بازی می کنی و به این علت این لقب را به تو داده اند.

اتفاقا مهره مورد علاقه من در شطرنج اسب است.

مهره اسب چه ویژگی دارد که بین همه مهره های شطرنج بیشتر دوستش داری؟

چون در نخستین مسابقات دنیای که شرکت کردم، یک آقای خارجی به من گفت هر موقع می خواهی ببری، باید یکی از اسب هایت را نگه داری. این باعث شد من ذهنیت خیلی مثبتی نسبت به این مهره داشته باشم.

یعنی اگر اسب را در بازی شطرنج نگه داری، واقعا در بُرد تاثیرگذار است؟

بله، واقعا مهره مهمی است و خیلی وقت ها در لحظات آخر بازی می توانیم با حرکت اسب حریف را مات کنیم.

تو عنوان جوان ترین استاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران را به خود اختصاص داده ای و در رده سنی خودت در دنیا هم نفر اول هستی. نفر بعد از تو چه کسی است؟

بعد از من یک آمریکایی است که تقریبا هم سن و سال هم هستیم، اما درجه اش یک مقدار از من پایین تر است.

تا به حال با هم بازی نموده اید؟

دو بار با هم بازی کردیم که هر دو بار هم من را برده است! البته نخستین باری که با هم بازی کردیم، برمی گردد به همان مسابقات دنیای اسلوونی که من در 11 سالگی در آن شرکت نموده بودم و هنوز در این سطحی که الان به آن رسیده ام، نبودم.

با دختر ها هم شطرنج بازی می کنید؟

در مسابقات آزاد می گردد با دخترها هم شطرنج بازی کرد.

فکر می کنی بین بازی خانم های شطرنج باز با آقایان شطرنج باز فرقی وجود دارد؟

بله، سطح بازی شطرنج در آقایان بالاتر از خانم هاست. بالاترین ریتینگ مربوط به یک خانم شطرنج باز چینی است که فکر می کنم ریتینگش2656 است، ولی بالاترین ریتینگ در آقایان 2840 است که خب این ریتینگ ها فاصله زیادی با هم دارند.

جوایز مسابقات ایران برای خارجی ها به صرفه نیست

از کشورهای خارجی پیشنهاد بازی در تیم هایشان را داری؟

بله، تابه حال در لیگ ترکیه بازی نموده ام، الان هم از لیگ فرانسه پیشنهاد بازی دارم. از لیگ آلمان نیز پیشنهاد دارم، اما پولی که بابتش می دادند خیلی کم بود، برای همین قرارداد نبستم.

خودت دوست داری در کدام لیگ بازی کنی؟

طبیعتا دوست دارم در لیگ های حرفه ای مثل بوندس لیگا بازی کنم، ولی پیشنهادی که می دهند خیلی صرف نمی کند.

مگر چقدر است؟

مثلا بازی ای 150 دلار، ولی روالش این است که هفته ای دو بازی انجام می دهی و برای همین دو بازی باید یک هفته به آلمان سفر کنی که هزینه این سفر از پولی که در مسابقات به دست می آوری خیلی بیشتر می گردد، برای همین به صرفه نیست.

در ایران وضع شطرنج چطور است؟

راستش تابه حال که وضع شطرنج از لحاظ مربی خوب نبوده است، البته الان از کمیته المپیک و وزارت ورزش قولش را گرفته ایم که برای مربی اقدام نمایند.

تو در طول سال در مسابقات زیادی شرکت می کنی، هزینه سفرهایت را فدراسیون می پردازد یا به طور شخصی باید پرداخت کنی؟

هزینه سفرهای ملی به عهده فدراسیون است، ولی وقتی به صورت آزاد در مسابقات شرکت می کنم، خودم باید هزینه اش را بپردازم و این خیلی به امثال من فشار می آورد.

از مسابقات بین المللی که در ایران انجام می گردد، چقدر استقبال می گردد؟

قبلا در مسابقات ایران بازیکنان خارجی زیاد شرکت می کردند، اما الان نه! چون به هرحال پولی که آنها به ریال می گیرند، نسبت به دلاری که احتیاج دارند، خیلی کمتر است. درواقع بالا رفتن قیمت دلار باعث شده به مسابقات شطرنج هم ضربه بخورد و این اتفاق خوبی نیست.

جایزه مسابقات برای ایرانی ها خوب است یا این که نسبت به این گرانی ها مقدار جایزه هم چندان دندانگیر نیست؟

برای ایرانی ها هنوز خوب است. مثلا در یک مسابقه جایزه نفر اول 10 میلیون تومان است. خب این مقدار شاید برای ما هنوز پول خوبی باشد، اما برای یک خارجی این پول حدودا 800 دلار می گردد که برایش صرف نمی کند. اما قبلا این 10 میلیون حدودا 3، 4 هزار دلار می شد، برای همین شطرنج بازان خارجی هم در مسابقات داخل ایران شرکت می کردند، ولی الان اگر همین شطرنج باز خارجی در مسابقات کشورهای دیگر شرکت کند، جایزه نفر اول 10 هزار یورو یا 15 هزار دلار است، به همین دلیل است که از مسابقات بین المللی داخل ایران خیلی کمتر استقبال می گردد.

در بازی های سطح بالا 5، 4 کیلو وزن از دست می دهم

ظاهرا ورزش شطرنج در سطح بالا باعث می گردد شطرنج باز فسفر زیادی بسوزاند و آب بدنش را از دست بدهد، به تعبیری به اندازه چندین ساعت ورزش کردن و دویدن باعث کاهش وزن می گردد. بیشترین وزنی که در مسابقات از دست می دهی چقدر است؟

در مسابقاتی که خیلی طولانی باشد و مثلا بیشتر از 6، 5 ساعت طول بکشد، واقعا خیلی به ما فشار می آید. در مسابقاتی که در این سطح بالا برگزار می شوند، معمولا 5، 4 کیلو کم می کنم.

برای این همه فسفر و آبی که بدنت در مسابقات می سوزاند، رژیم خاص غذایی داری؟

بله، خیلی باید مراقب غذا خوردن مان باشیم و درواقع به خودمان برسیم تا انرژی داشته باشیم.

چه سبک غذایی داری؟

شیرینی و نشاسته باید در برنامه غذایی ام وجود داشته باشد، چون انرژی زا هستند. برای تامین فسفر هم ماهی زیاد می خورم.

آرامش و تمرکز داشتن در محیط زندگی چقدر برای یک شطرنج باز مهم است؟

خیلی مهم است و اگر یک لحظه آرامش از دست برود، واقعا نمی گردد نتیجه خوبی بگیریم.

در محیط زندگی تو آرامش برقرار است؟ منظورم این است که در شرایط اجتماعی الان گاهی فرازونشیب وجود دارد. برخورد تو با دنیای اطرافت چگونه است؟

به هرحال پدر و مادرم همواره از من حمایت نموده اند و چون شرایط تمرین های من را می دانند، در محیط خانه مان همواره آرامش نسبی برای من فراهم است. اما با همه اینها همواره کوشش کردم در محیط ها و موقعیت های مختلف قرار گیرم که اصطلاحا آبدیده شوم و خودم را به محیط های مختلف عادت دهم.

مثلا چه شرایطی؟

مثلا در محیطی که سروصدا زیاد است. در هوای گرم، هوای سرد. چون در گرگان زندگی می کنیم و اطراف ما جنگل است، به جنگل می رفتم و در هوای آزاد تمرین می کردم تا بتوانم در هر شرایطی تمرکز خودم را حفظ کنم.

برخی اوقات استاد بزرگان شطرنج به طور همزمان با چند بازیکن بازی می نمایند. با این کوششی که برای بالا بردن سطح تمرکزت انجام دادی، با بیشترین تعداد بازیکنی که همزمان بازی کردی چند نفر بودند؟

به این نوع بازی ها سیمولتانه می گویند. من با یک سری از دانشجوهای یکی از دانشگاه های گرگان این بازی را انجام دادم، همزمان با 160 نفر بازی کردم و همه را بردم.

بالاترین ریتینگت در مسابقات بین المللی چقدر است؟

بهترین رکوردم در مسابقات رسمی، رسیدن به ریتینگ 2859 بود.

ریتینگی که باعث شد از گری کاسپارف قهرمان شطرنج دنیا هم جلو بزنی و عده ای لقب کاسپارف ایرانی را هم به تو بدهند...

ریتینگ آقای کاسپارف 2852 است و ریتینگ من از او بالاتر بود، اما به هرحال هنوز خیلی فرصت دارم تا در سطح شطرنج بازان بزرگسالان دنیا به او برسم. مطمئن هستم که یک روز به این درجه می رسم و درنهایت به جای آن که من را با القاب دیگران پیوند بزنند، فقط ضروری است بگویند: پرهام مقصودلو.

شنیده ام که چند بار با احسان قائم مقامی، نخستین استاد بزرگ شطرنج ایران بازی و کیش وماتش نموده ای. بردن استاد بزرگ شطرنج چه حسی برایت داشت؟

ما چندین بار با هم بازی کردیم و راستش فقط نخستین بار که بردمش، احساس خوبی داشتم، چون آن زمان نسبت به الان سنم کمتر بود و باعث شد اعتمادبه نفسم بالاتر برود.

شطرنج بیشتر علم می خواهد یا هوش؟

به نظرم شطرنج بیشتر نبوغ لازم دارد و بعد کوشش.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6680

به "پرهام مقصودلو نابغه شطرنج دنیا از رمز های کیش و مات می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرهام مقصودلو نابغه شطرنج دنیا از رمز های کیش و مات می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید