پوسیدگی دندان دانش آموزان

به گزارش شیوا مارکت، 1) پس از صرف صبحانه و پیش از رفتن به مدرسه بهتر است مسواک زده شود (با خمیردندان حاوی فلوراید). اگر چه در آن موقعیت همه عجله دارند اما این کار پنج دقیقه بیشتر زمان نمی برد!

پوسیدگی دندان دانش آموزان

پوسیدگی دندان دانش آموزان

نویسنده:دکتر محمدرضا خامی*

رعایت موارد زیر کمک زیادی به پیشگیری از ایجاد پوسیدگی دندان در بچه ها در سال تحصیلی می کند:

1) پس از صرف صبحانه و پیش از رفتن به مدرسه بهتر است مسواک زده شود (با خمیردندان حاوی فلوراید). اگر چه در آن موقعیت همه عجله دارند اما این کار پنج دقیقه بیشتر زمان نمی برد!

2) اگر بچه ها از منزل خوراکی می برند (که بهتر است این طور باشد چرا که به این ترتیب کنترل بیشتری روی غذای کودک وجود دارد) این خوراکی بهتر است حاوی مواد غذایی طبیعی و فاقد قندهای پوسیدگی زا باشد. شیرینی، شکلات، کیک و بیسکوییت، ضمن اینکه ممکن است بر سلامت عمومی کودک تاثیر بگذارند و موجب چاقی شوند، ایجاد پوسیدگی هم می کنند. به خصوص اینکه بعضی از انواع شکلات و بیسکوییت و همین طور شیرینی هایی مانند گز و سوهان، چسبندگی زیادی دارند و پس از مصرف تا مدتی در داخل دهان می مانند و موجب اسیدی ماندن محیط دهان و تداوم فرایند پوسیدگی می شوند. یک جایگزین خوب، برای مثال ساندویچ نان و پنیر به همراه خیار یا گردو است. البته باید توجه داشت که بدن کودک به هر حال به قند و کربوهیدرات نیاز دارد اما می توان تا حد امکان قندهای غیرپوسیدگی زا مانند قند موجود در میوه ، خرما و کشمش را جایگزین قندهای پوسیدگی زا کرد. همچنین آبمیوه های آماده، به جز انواع کاملا طبیعی و بدون شکر افزوده، به طور معمول حاوی شکر هستند و ایجاد پوسیدگی می کنند.

3) به کودک باید توصیه کنیم که از بوفه مدرسه یا مغازه های بیرون، خوراکی های سالم (مانند خشکبار، در صورتی که نمک زیاد نداشته باشد) تهیه کند. می توان لیستی از خوراکی های سالم و غیرسالم در اختیار او قرار داد. البته بهتر این است که مدرسه نظارت کافی بر بوفه داشته باشد تا مواد غذایی که عرضه می شود سالم و بهداشتی باشد (وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش طرح هایی در این زمینه دارند).

4) اینکه انتظار داشته باشیم کودک هیچ گونه مواد پوسیدگی زا در طول روز مصرف نکند غیرواقع بینانه است؛ بنابراین باید به کودک توصیه کنیم که پس از خوردن هر خوراکی، اگر امکان مسواک زدن در مدرسه هست، مسواک بزند وگرنه حداقل با آب خالی دهان خود را بشوید. در این مورد هم بهتر است مدارس امکانات مسواک زدن بچه ها را فراهم کنند.

پی نوشت ها :

* متخصص دهان و دندان پزشکی اجتماعی

منبع:http://www.salamat.comمنبع: راسخون
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29621

به "پوسیدگی دندان دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوسیدگی دندان دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید