پیش بینی رکورد بالای CO2 در سال 2019

به گزارش شیوا مارکت، کارشناسان پیش بینی نموده اند که انباشت گاز کربن دی اکسید (CO2) در سال 2019 میلادی به رکورد بالایی می رسد.

پیش بینی رکورد بالای CO2 در سال 2019

به گزارش خبرنگاران، بنابر اعلام کارشناسان علوم جوی در سال 2019 انباشت گاز کربن دی اکسید در اتمسفر بیشترین افزایش را خواهد داشت.

هر ساله منابع طبیعی همچون جنگل ها مقدار قابل توجهی از گاز کربن دی اکسید فراوری شده توسط انسان را جذب می کنند. هرچند در سال هایی همچون امسال که هوای مناطق گرمسیری پاسیفیک خشک و گرم تر است درختان و گیاهان کمتر رشد می کنند و به مراتب میزان کمتری از این گاز را جذب می کنند. در نتیجه سال 2019 خیلی بیشتر از 2018 با میزان انباشت این گاز روبرو خواهد بود.

از سال 1958 مرکز تحقیقاتی در ماونا لوا در هاوائی به جمع آوری اطلاعات و نظارت بر ترکیب های شیمیایی اتمسفر پرداخته است. از اولین سال های ثبت این اطلاعات افزایش 30 درصدی انباشت گاز کربن دی اکسید در اتمسفر مشاهده شده که از انتشار سوخت های فسیلی و از بین رفتن جنگل ها ناشی می گردد.

به گفته کارشناسان این افزایش حتی ممکن است با عدم توانایی جنگل ها، دریاها و مناطق خشکی در جذب حدود نیمی از گازهای ناشی از فعالیت های بشر بیشتر گردد. هرچند، این توانایی در فصل های مختلف سال متفاوت است.

در فصل تابستان سطح گاز کربن دی اکسید موجود در اتمسفر کاهش پیدا می نماید زیرا درختان و گیاهان در حین فرایند رشد میزان بیشتری از کربن را جذب می کنند. در فصل زمستان و ریزش برگ ها، میزان کمتری از این گاز جذب می گردد و سطح گاز CO2 در جو زمین افزایش پیدا می نماید.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، هرچند زمانیکه دما نسبت به وضعیت نرمال گرم و خشک تر است رشد درختان و گیاهان کمتر شده و میزان کمتری از گاز کربن دی اکسید را جذب می کنند.

tour-canada.ir: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان 99 را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2965

به "پیش بینی رکورد بالای CO2 در سال 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی رکورد بالای CO2 در سال 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید