پیوند تئاتر علمی و تجربی در جشنواره کمال الملک

به گزارش شیوا مارکت، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر دانشجویی کمال الملک پنجشنبه گذشته در سالن اجتماعات دانشگاه هنر و معماری کمال الملک نوشهر برگزار گردید و برگزیدگان این جشنواره از بین 6 اثر نمایشی راه یافته به مرحله نهایی معرفی شدند.

پیوند تئاتر علمی و تجربی در جشنواره کمال الملک

به گزارش خبرنگاران، دانشگاه هنر و معماری کمال الملک نوشهر مدتی پیش فراخوان نخستین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی کمال الملک را منتشر کرد. پس از آن دانشجویان رشته تئاتر 4 دانشگاه آثارشان را برای شرکت در این جشنواره فرستادند و در نهایت با نظر هیات انتخاب، 6 نمایش به بخش نهایی جشنواره راه یافتند. هیات داوران بخش نهایی متشکل از رفیق نصرتی مدرس و منتقد تئاتر، میلاد نیک آبادی رئیس کانون تئاتر دانشگاهی ایران در مرکز هنرهای نمایشی و یوسف بافیری استاد دانشگاه، 6 اثر راه یافته به مرحله نهایی را داوری کردند. آتش تقی پور هنرمند پیشکسوت و باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون نیز ناظر داوران جشنواره بود.

بانوی آئویی نوشته میشیما یوکیو به کارگردانی سمیرا یوسفی، جان مک آفی نوشته جاشوا دیویس به کارگردانی میلاد کاظمی، اژدهاک نوشته بهرام بیضایی به کارگردانی مهدی عباسیان، قصه ماه پنهان نوشته بهرام بیضایی به کارگردانی هانیه جانبازی، پیش از صبحانه نوشته یوجین اونیل به کارگردانی فرید صیدانلو و سه زن بلندبالا نوشته ادوارد آلبی به کارگردانی کاوه سعیدی 6 اثری بودند که از بین 22 اثر فرستاده شده به دبیرخانه جشنواره برای شرکت در بخش نهایی معرفی شدند.

  • علمی سازی تئاتر مازندران

دبیر نخستین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی کمال الملک گفت: این مرکز آموزش عالی پارسال نیز یک دوره رپرتوار نمایشی با اجرای نمایش های دانشجویان تئاتر همین دانشگاه برگزار کرد که در آن آثار مربوط به واحدهای عملی دانشجویان اجرا شد. پیش از آن نیز با توجه به فعالیت رشته سینما در این دانشگاه، جشنواره فیلم دانشجویی را برگزار نموده بودیم.

میثم زندی اظهار کرد: با توجه به این که این مرکز در 2 مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته تئاتر با گرایش کارگردانی فعال است و 100 دانشجو نیز دارد، فراوریات دانشجویان به شکلی بود که می توانست فضای رقابتی ایجاد کند. این فضای رقابتی از طرفی در ارتقای سطح کیفی کار دانشجویان تاثیرگذار است و از سوی دیگر با توجه به این که آثار دانشجویان پایه و مبنای علمی دارد، می تواند نگاه متفاوتی نسبت به فضای تجربی تئاتر ارائه کند.

رئیس سابق انجمن هنرهای نمایشی مازندران با تاکید بر ضرورت علمی شدن فعالیت های هنری در جامعه و به ویژه جامعه تئاتر مازندران اظهار کرد: برگزاری این قبیل جشنواره های دانشجویی می تواند بین جامعه هنری و فضای دانشگاهی تعامل ایجاد کند و با همراهی جریان ها و تشکل ها و جنبش های هنری خروجی این پیوند و تعامل را می توان برای ارائه آثار کیفی تر در اختیار جامعه قرار داد. بر همین اساس معتقدم که علمی تر دنبال کردن تئاتر مازندران یک احتیاج جدی است. در انجمن نمایش هم کمبود آن را حس می کردیم، به همین دلیل دائم به برگزاری دوره های آموزشی در زمینه های مختلف هنر تئاتر تاکید داشتیم.

وی اضافه نمود: تاثیر فضای علمی دانشگاه بر فضای تئاتر تجربی به رشد و بالندگی تئاتر شهرستان و استان یاری می نماید؛ چراکه حاصل ایده های 2 حوزه به ایجاد جریانی مستحکم و قوی در تئاتر می انجامد. در این جشنواره کوشش شد تا انتخاب نمایشنامه ها و روند اجرای جشنواره به گونه ای باشد که هم روی مخاطب بیرونی تاثیر بگذارد و هم با تماشای این آثار توسط هنرمندان فضای گفتمان و تعاملی بین دانشگاه و حوزه تجربی تئاتر اتفاق بیفتد.

  • اجرای آثار راه یافته به بخش نهایی

این مسئول بیان نمود: اگر متناسب با ظرفیت های دانشگاهی به کیفیت آثار جشنواره نگاه کنیم، به نظرم سطح کیفی خوبی داشتند. هر کدام از کارگردان ها متناسب با سطح توانشان اثری فراوری نموده بودند. بعضی آثار در حوزه های مختلف طراحی، بازی، دراماتورژی و کارگردانی نوآوری هایی داشتند. بعضی از این آثار می توانند فضای یک گفت وگوی علمی را رقم بزنند. زندی از برنامه ریزی برای اجرای عمومی آثار راه یافته به بخش نهایی اطلاع داد و گفت: شورای نظارت و ارزشیابی شهرستان 6 نمایش مرحله نهایی را بازبینی کرد و هر 6 نمایش مجوز اجرای عمومی گرفتند. قرار است هر نمایش یک هفته تا 10 روز در مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نوشهر روی صحنه برود.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7981

به "پیوند تئاتر علمی و تجربی در جشنواره کمال الملک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیوند تئاتر علمی و تجربی در جشنواره کمال الملک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید