چرا نوجوانان به پوشیدن لباسهای عجیب و غریب علاقه دارند؟

به گزارش شیوا مارکت، تهران (پانا) - عضوشورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به طبیعی بودن گرایش نوجوانان به مد و آرایش اظهار کرد: والدین نباید اصرا داشته باشند که هر چه را که آن ها می پسندند، نوجوان نیز بپسندد.

چرا نوجوانان به پوشیدن لباسهای عجیب و غریب علاقه دارند؟

به گزارش ایسنا، والدین باید نوجوان را در انتخاب لباس آزاد بگذارند و هدایت اش نمایند. گاهی ممکن است او در انتخاب اشتباه کند و در اشتباه خود اصرار هم داشته باشد؛ اما تجربه ای که از آن اشتباه به دست می آورد، تأثیرش بیشتر از نصیحت والدین در این زمینه است. فریبرز درتاج، همزمان با روز نوجوان و با بیان اینکه توجه به مد و اهمیت دادن به لباس و آرایش از ویژگی های مهم رفتاری دوره نوجوانی به شمار می رود، اظهار کرد: در این دوره، نوجوان به ظاهر خود توجه بیش از حد نشان می دهد. همچنین مُد و پیروی از آن، از شیوه های بالندگی نوجوانان به شمار میرود.

رییس انجمن روانشناسی تربیتی ایران اضافه نمود: نوجوانان به پوشیدن لباس هایی علاقه مند هستند که در میان همسالان خود محبوبیت دارد یا ممکن است از الگوهایی مانند یک هنرپیشه یا یکی از افراد سرشناس جامعه خود یا کشورهای دیگر، پیروی نمایند و حتی با تغییر مد، علاقه اش نیز نسبت به مد پیشین تغییر کند.

این هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است که دلایل گوناگونی می تواند منجر به توجه بیش از اندازه نوجوان به سر و وضعش و علاقه به پوشیدن لباس های عجیب و غریب گردد. گاهی این گونه رفتارها از ویژگی خودمحوری نوجوان نشأت می گیرد که در این سن بشدت ظاهر می گردد.

وی ادامه داد: نوجوانان در این سن تفکر و توجهشان به خودشان معطوف می گردد، در خصوص تغییرات سریع ظاهری خود مطلعی پیدا می نمایند و احساس می نمایند که همواره توسط دیگران مورد قضاوت هستند همچنین در خصوص نحوه افکار و قضاوت دیگران درباره خود حساس و نگرانند. به همین دلیل نوجوانان نسبت به ظاهر، نوع پوشش، رفتار اجتماعی و موفقیتها و شکست های اجتماعی بیش از حد حساسیت پیدا مینمایند.

جستجوی هویت از راه گرایش به مُد

به گفته درتاج، یکی دیگر از دلایل مدگرایی نوجوانان، آن است که از این طریق نوجوانان نشان می دهند چه کسی هستند و می خواهند اینگونه دیده شوند چراکه پوشاک و مدل لباس برای هر فردی نوعی علامت هویتی تلقی می گردد. بر اساس نظریه اریکسون، یکی از مشخصه های دوره نوجوانی جستجوی هویت شخصی است. از این رو آنچه نوجوان می پوشد می تواند بخش بزرگی از هویت او باشد.

وی با بیان اینکه برای نوجوانان پوشش و مدل های مو می تواند بیانگر ارتباط با سبکی خاص یا جوامعی خاص باشد و یا نشان دهنده بینش آن ها نسبت به دنیا است، اضافه نمود: وابستگی و تأثیرپذیری از گروه همسالان نیز از جمله عواملی است که باعث پیروی نوجوان از مُد و توجه او به ظاهرش می گردد، چراکه وسیله ای برای هماهنگی با همسالان و مورد قبول آنان واقع شدن به شمار می رود. همچنین پیروی از مُد و پوشیدن لباس های ناهمگون می تواند نوعی واکنش ستیزه جویانه نوجوانان نسبت به مسائل و موضوعاتی باشد که در جامعه می گذرد و آنها با این مسائل مخالفند و به این ترتیب، ناخشنودی خود را نشان مییدهند.

عضوشورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره گفت: نوجوانان می آموزند طرز لباس پوشیدن نقش مهمی در روابط اجتماعی و این که از سوی دیگران چگونه مورد ارزیابی قرار می گیرند، ایفا می نماید. همچنین لباسی که نوجوانان برای پوشیدن انتخاب مینمایند می تواند راهی باشد برای اینکه از والدین خود مستقل شوند.

زمان تصمیم گیری برای نوجوان گذشته است

به گفته درتاج، برای والدین مهم است تا برای آنچه که نوجوانانشان در مدرسه یا محیط بیرون می پوشند، مرزبندی و محدودیت قائل شوند اما والدین نیز باید بدانند که زمانی که آنها می توانستند لباسهای فرزند خود را برای آنها انتخاب نمایند، گذشته است.

رییس انجمن روانشناسی تربیتی ایران ادامه داد: والدین وقتی به طبیعی بودن این گونه واکنش های نوجوان مطلع شوند، صبوری لازم برای تغییرات را کسب می نمایند و در مقابل چنین رفتارهایی، برخوردهای مناسبی خواهند داشت. والدین و اطرافیان نوجوان برای در پیش دریافت رفتار منطقی و درست در این مورد، پیش از هر چیز باید کوشش نمایند تا درباره مد اطلاعاتی به دست آورند. هدف این است که با به دست آوردن این مطلعی، به یاد روزگار جوانی و میزان توقع خود از والدینشان بیفتند و در رفتار خود با فرزندشان صبر بیشتری به خرج دهند.

انتقاد مستقیم از سلیقه نوجوان و لجبازی او

این روانشناس معتقد است که و الدین باید به نوجوان اجازه دهند برای انتخاب لباس، نظر خود را بدهد، هر چند ممکن است در انتخاب های اولیه اش دچار اشتباه گردد، اما به تدریج می آموزد که باید با در نظر دریافت تمام جوانب اجتماعی، خانوادگی و مانند آنها برای خود لباس تهیه کند. اگر سلیقه او مورد پسند والدین و اطرافیان نیست او را مسخره ننمایند یا مستقیم او را به باد انتقاد نگیرند. این گونه رفتارها و روش های تند، مستقیم و کنترل گرایانه باعث می گردد که نوجوان حالت تدافعی و لجبازی به خود بگیرد.

وی در انتها توصیه کرد: بهتر است والدین در این دوره بحرانی با نوجوانشان مدارا نمایند و نظرتشان را با اجبار به او تحمیل ننمایند و بدانند که اغلب رفتار و اعمال او به این دلیل است که می خواهد مورد توجه و تأیید دیگران قرار گیرد و کانون توجه باشد؛ بنابراین، آرامش خود را حفظ نمایند، چراکه اینگونه به او یاری می نمایند دردها و مشکلاتش را آسان تر حل نماید و این دوران را با کمترین آسیب پشت سر بگذارد.

تایلند: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24593

به "چرا نوجوانان به پوشیدن لباسهای عجیب و غریب علاقه دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نوجوانان به پوشیدن لباسهای عجیب و غریب علاقه دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید