کاهش اضطراب با تغییر باکتری های روده!

به گزارش شیوا مارکت، آنالیز 21 مطالعه مختلف نشان داده است که مهاجرت به یک رژیم غذایی بدون پروبیوتیک ممکن است در تغییر میکروبیوم روده بیشتر از یک رژیم غذایی پروبیوتیک منجر به بهبود سلامت روان گردد.

کاهش اضطراب با تغییر باکتری های روده!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، هنوز روزهای اولیه در زمینه تحقیقات میکروبیوم روده است و مجموعه ای از تحقیقات آغاز به دریافت ارتباطات قانع نماینده بین جمعیت باکتری های روده و سلامت روان انسان نموده اند.

موضوع ارتباط باکتری های روده انسان با سلامت روانی چیزی است که بسیاری از سوالات بدون جواب در خصوص آن وجود دارد. به عنوان مثال آیا می توان اختلالات اضطرابی را به سادگی با تغییر میکروبیوم شخص درمان کرد؟ و اگر چنین است، بهترین راه برای تغییر باکتری های روده چیست؟ تغییر رژیم غذایی روزانه یا مصرف پروبیوتیک ها؟

یک گروه از محققان چینی طی یک فراتحلیل شامل آنالیز 21 مقاله منتشر شده و بیش از 1500 مورد کوشش کردند به بعضی از این سوالات پاسخ دهند. حدود دو سوم از مطالعات، به آنالیز اثرات پروبیوتیک ها بر روی میکروبیوم روده پرداخته بود، در حالی که هفت مطالعه دیگر مداخلات میکروبیوم غیر پروبیوتیک مانند تغییرات غذایی یا مکمل های غیر پروبیوتیک را مورد آنالیز قرار داده بود. تمام 21 مطالعه شامل نوعی از سنجش برای اندازه گیری علائم اضطراب بود.

نتایج جالب توجهی به دست آمد که نشان داد تنها 36 درصد از آزمایشات پروبیوتیک پیروز به کاهش علائم اضطراب شده اند، در حالی که 86 درصد از مداخلات غیر پروبیوتیک مؤثر واقع شده بودند. بنابراین محققان نتیجه گرفتند: اگرچه که ما می توانیم میکروبیوم روده را به دو روش تنظیم کنیم، اما مداخله غیر پروبیوتیک به طور قابل توجهی بهتر از مداخله پروبیوتیک است.

این مطالعه سه دلیل ممکن را در خصوص اینکه چرا مداخلات میکروبیوم غیر پروبیوتیکی مؤثرتر از مداخلات پروبیوتیک است فرض کرد. اولاً از آنجایی که باکتری های روده ای عمدتاً توسط مواد غذایی که ما می خوریم سوخت رسانی می شوند، روشن است که رژیم غذایی اساساً می تواند رشد جمعیت های باکتری را تنظیم کند.

در مرحله دوم محققان یادآور می شوند که در 14 مطالعه پروبیوتیکی انواع مختلفی از گونه های باکتری مورد استفاده قرار گرفته که منجر به اثرات مختلف میکروبیوم شده است.

فرض نهایی نیز این است که مدت کوتاه یک تا دو ماهه در اکثریت مطالعات ممکن است برای تغییر مستقیم باکتری های پروبیوتیک به طور قابل توجهی کوتاه باشد.

این فرامطالعه غافلگیر نماینده است اما در درجه اول به علت عدم تجانس در مطالعات، نتیجه گیری آن به هیچ وجه قطعی نیست. نه تنها تمام مطالعات مورد آنالیز طراحی تحقیقاتی متفاوتی داشتند، بلکه حتی معیارهای اندازه گیری سازگاری نیز نداشتند. به عنوان مثال، در حالیکه تمام مطالعات شامل بعضی از معیارهای اضطراب خود گزارش شده بودند، در بیش از 6 مطالعه مقیاس های مختلف مورد استفاده قرار گرفته بود که حصول یک معیار تعیین از بهبود اضطراب را در تمام مطالعات غیرممکن می کرد.

در کنار این مشکل، یک مشکل دیگر افراد آنالیز شده بود بطوریکه در این مطالعات هم افراد بیمار حضور داشتند و هم افراد سالم. بیماری های التهابی، چاقی و فیبرومیالژیا (سندرم درد اسکلتی-عضلانی) همه موارد مزمن مرتبط با علائم اضطراب در مطالعات است، اما تعیین نیست که آیا اضطراب یک بیمار مبتلا به این بیماری ها با اضطراب یک فرد سالم مقایسه گردد یا نه.

با این وجود محققان به طور منطقی به تمام محدودیت های ذاتی این فراتحلیل اعتراف می نمایند و به روشنی می گویند که مطالعات مداخله ای بالینی مرتبط تر باید با مقیاس های ارزیابی اضطراب واحد و روش های آماری مناسب برای روشن شدن رابطه بین میکروبیوم روده و بهبود علائم اضطراب انجام گردد.

به رغم احتیاج به کار بالینی بیشتر برای روشن شدن بعضی از این مسائل، تحقیقاتی در خصوص اثربخشی و منافع مکمل های پروبیوتیک نیز در حال اجرا است. یافته های اخیر نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند در روده رشد نمایند و منجر به تأثیر منفی بر میزبان شوند. پایان می توانند با رشد بی رویه در روده از کنترل خارج شوند و موجب ورم و انسداد مغزی شوند. این نشان می دهد که تغییر ساده در رژیم غذایی ممکن است امن ترین و مؤثرترین راه برای پرورش یک میکروبیوم سالم باشد.

پروبیوتیک

فلور روده انسان حاوی انواع مختلفی از باکتری ها است. بسیاری از این باکتری ها برای گوارش بهینه غذا مفید هستند. دسته ای از این باکتری ها که به باکتری های پروبیوتیک معروف هستند، علاوه بر یاری به گوارش، مولکول های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین ها و آنتی بیوتیک های مختلف را فراوری می نمایند که برای بدن مفید می باشد.

منبع باکتری های پروبیوتیک لبنیات و میوه ها هستند. اداره غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد(FAD) و سازمان بهداشت جهانی(WHO) پروبیوتیک را این گونه تعریف می نمایند: پروبیوتیک ها میکرو ارگانیسم های زنده ای هستند که مصرف کافی آنها سبب نمایان شدن اثرات سلامت بخش در بدن میزبان می گردد.

بر این اساس باکتری های پروبیوتیک موجود در محصولات خوراکی نه تنها باید دارای تعیینه های عملکردی و سودمند برای سلامتی انسان باشند بلکه از قابلیت ماندگاری در دستگاه گوارش هم برخوردار باشند. این ویژگی ها شامل رشد و بقای ارگانیسم ها در روند فراوری محصول، نگهداری و پس از مصرف حین انتقال از معده به روده است.

پروبیوتیک ها بر تعادل باکتری های مفید و مضر روده تأثیر می گذارند و این تعادل را به نفع افزایش جمعیت باکتری های مفید تغییر می دهند، در حقیقت پروبیوتیک ها از همین طریق اثرات سلامت بخش خود را در بدن انسان القا می نمایند.

دوز پروبیوتیک مصرف شده عامل مهمی است که بر تراکم میکروارگانیسم های موجود در بخش های مختلف دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. پروبیوتیک ها همچنین قادرند اختلالات میکروبوتای روده، پس از درمان آنتی بیوتیکی را به حداقل برسانند.

این فراتحلیل در مجله General Psychiatry منتشر شده است.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6182

به "کاهش اضطراب با تغییر باکتری های روده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش اضطراب با تغییر باکتری های روده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید