کرونا و جنگ یمن رویای های بن سلمان را نابود کرد

به گزارش شیوا مارکت، محمد بن سلمان با برنامه ای رویایی پا به میدان نهاد. عربستان می بایست مستقل از پترودلار (دلارهای نفتی) به مرکز های تک تبدیل می شد. سقوط بهای نفت، جنگ یمن و کرونا برنامه او را به چالش کشیدند. عربستان حال با کسری بودجه روبرو است.

کرونا و جنگ یمن رویای های بن سلمان را نابود کرد

دویچه وله نوشته است: از آرزوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان آغاز کنیم. او بر آن بود تا عربستان را به مرکزی برای فن آوری های پیشرفته جهان بدل کند، کشوری باز و مستقل از دلارهای نفتی. محمد بن سلمان در آوریل سال 2016 با چنین برنامه ای بر روی صحنه حضور یافت. برنامه ای که با عنوان کارزار 2030 شهرتی جهانی یافت.

او بر آن بود، کشور سنت زده و عقب مانده عربستان را تا سال 2030 به چنین کشوری تبدیل کند. چهار سال پس از آن، واقعیت های زمینی لرزه ای به جان برنامه های رویایی محمد بن سلمان انداختند.

سایت تاگس اشپیگل وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان با انتشار گزارشی به شکاف عمیق بین آرزو و رویای محمد بن سلمان با واقعیت های روز پرداخته است. شکافی که عملا تحقق آن برنامه و رویا را به چالش کشیده است.

سقوط بهای نفت خام، شیوع بیماری کرونا و تداوم جنگ یمن از شکوه و عظمت آرزوهای محمد بین سلمان 34 ساله کاسته اند و اکنون او به جای بهره دریافت از امکانات اقتصادی، با کسری بودجه برخاسته از بحران های سیاسی و اقتصادی روبه رو است.

شهر صنعتی نیوم

یکی از ارکان کارزار عربستان 2030 ایجاد شهر های تک نیوم در این کشور بود. شهری که قرار بود با سرمایه ای بالغ بر 500 میلیارد دلار احداث شود. هزینه ایجاد این شهر، می بایست از طریق حضور شرکت نفتی آرامکو در بازار سهام تامین می شد.

برای تامین اقتصادی این شهر، محمد بن سلمان به صدور نفت با بهای بشکه ای معادل 85 دلار نیاز داشت. حال بهای نفت در سایه بحران برخاسته از شیوع بیماری کرونا به کمتر از 20 دلار برای هر بشکه سقوط کرده است. سهام آرامکو در چنین شرایطی جذابیت چندانی برای سرمایه گذاران ندارد.

عربستان نه تنها پیروز به تامین چنین بودجه ای نشده است، بلکه اکنون با کسری بودجه روبه رو است. وزیر دارایی عربستان حتی گفته است که این کشور برای تامین نیازهای اقتصادی خود باید وامی بالغ بر 58 میلیارد دلار بگیرد.

در انتظار اصلاحات

حدود 60 درصد از جمعیت عربستان را افرادی تشکیل می دهند که کمتر از 30 سال سن دارند. گروهی که مدت هاست در انتظار رفرم ها و تحقق وعده های بن سلمان مانده اند.

دولت اما برای برآورده ساختن انتظارات آن ها نیاز به رشد اقتصادی و کسب درآمد کلان دارد. این در حالی است که نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری 2،3 درصد کاهش می یابد. همین موضوع امکانات دولت را برای تامین خواست های این قشر از جامعه کاهش می دهد.

قتل جمال خاشقجی

نقش محمد بن سلمان در ماجرای قتل خبرنگار واشنگتن پست، جمال خاشقجی نیز بر باورپذیری مردم جهان نسبت به برنامه های محمد بن سلمان تاثیری منفی بر جای نهاده است.

گرچه حق رانندگی برای زنان به رسمیت شناخته شده است و گرچه سینماها در عربستان پس از سال ها تعطیلی کار خود را آغاز کرده اند، اما این گشایش همراه با اعمال محدودیت ها و فشارهای سیاسی اجرا شده است.

خبرنگار تاگس اشپیگل از همراهی و همزمانی سرکوب و لیبرالیسم در سیاست های محمد بن سلمان سخن گفته است. او می نویسد که محمد بن سلمان از یک سو خواستار گشایش جامعه است و از سوی دیگر، هر آنچه را که بخواهد از اقتدار و اتوکراسی او بکاهد، برنمی تابد.

جنگ یمن و تحولات خاورمیانه

از سوی دیگر، برنامه و سیاست محمد بن سلمان در ارتباط با تثبیت قدرت عربستان در منطقه، تداوم و طولانی شدن جنگ در یمن علیه حوثی ها را در محاسبه خود نداشت.

نه تنها جنگ یمن ادامه یافت، نه تنها بسیاری از متحدان عربستان، گام به گام از ائتلاف نظامی به رهبری این کشور در جنگ یمن پا پس کشیدند، بلکه حتی سیاست های منطقه ای محمد بن سلمان نیز نتایج مورد نظر او را به بار نیاورد.

از آن جمله می توان به سیاست عربستان در قبال قطر اشاره کرد. تلاش های عربستان برای به زانو درآوردن قطر عملا ناکام ماند و قطر توانست پیله انزوای تحمیلی عربستان را بشکند و به عنوان یکی از قدرت های منطقه ای قد علم کند.،ایسنا

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19728

به "کرونا و جنگ یمن رویای های بن سلمان را نابود کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و جنگ یمن رویای های بن سلمان را نابود کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید