کشف راز درمان سرطان پوست

به گزارش شیوا مارکت، خبرگزاری خبرنگاران-سرطان پوست یکی از خطرناک ترین و رایج ترین نوع سرطان است که فناوری در درمان آن کمک چشمگیری کرده است.

کشف راز درمان سرطان پوست

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، سرطان پوست یکی از خطرناک ترین انواع سرطان محسوب می شود. سرطان پوست رشد غیرطبیعی سلول های پوست است. افرادی که بیش تر در معرض نور خورشید قرار می گیرند، بیش تر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. این نوع سرطان زمانی رخ می دهد که سلول های پوست به صورت کنترل نشده و نامنظم رشد و تکثیر کند. عدم تشخیص به موقع آن موجب می شود تا سلول های سرطانی به بافت های مجاور یا سایر نواحی بدن سرایت کند؛ بنابراین فناوری برای پیش بینی سرطان پوست راه حل هایی ارائه می دهد.

سلول های تازه پوست زمانی تشکیل می شود که سلول ها پیر، مرده و یا آسیب دیده شوند. زمانی که این فرآیند به طور کامل رخ ندهد و در آن اختلال ایجاد شود، رشد غیرطبیعی سلول ها اتفاق می افتد. در نتیجه رشد سریع سلول ها امکان دارد سلول های غیرطبیعی باشند. سرطان پوست انواع مختلف دارد. یکی از مرگبارترین نوع سرطان پوست سرطان سلول مرکل است. این نوع سرطان از انواع نادر و تهاجمی است و افراد در این نوع از سرطان نسبت به انواع دیگر سرطان ها بیش تر می میرند.

سرطان پوست بازال تهدیدکننده حیات نیست

یکی از شایع ترین انواع سرطان پوست نوع بازال یا سلول های پایه و سنگفرشی هستند. این نوع از سرطان بیش تر در مناطقی رخ می دهد که بدن بیش ترین تماس با نور خورشید را نیز دارد. این نوع از سرطان بیش تر در ناحیه سر و گردن رخ می دهد. سرطان پوست بازال نسبت به انواع دیگر کم تر توسعه پیدا می کند و تقریبا می توان گفت که تهدیدکننده حیات نیست. اگر سرطان پوست به موقع درمان نشود امکان دارد به تمام نقاط بدن سرایت و توسعه پیدا کند.

ملانوم ها از انواع دیگر سرطان پوست است. این نوع از سرطان بسیار خطرناک است و امکان دارد در هر ناحیه ای از بدن رخ دهد. این نوع از سرطان از سلول هایی ایجاد می شود که پوست بدن انسان رنگ می دهد. این سلول ها به عنوان ملانوسیت شناخته می شود. خال های ایجادشده از طریق ملانوسیت ها منجر به سلول های سرطانی می شود. در مردان این خال ها بیش تر در ناحیه قفسه سینه و پشت ایجاد می شود. در زنان بیش تر روی ساق پا ایجاد می شود.

با این که ملانوم از خطرناک ترین نوع سرطان پوست محسوب می شود، اما اگر به موقع شناسایی شود به راحتی قابل درمان است. یکی از مهم ترین فاکتورها در درمان سرطان پوست زمان به موقع تشخیص آن است، زیرا اگر درمان نشود و به تمام بدن سرایت کند دیگر سخت می توان آن را درمان کرد؛ بنابراین دانشمندان درتلاشند تا بتوانند خطر ابتلا به سرطان پوست را قبل از وقوع پیش بینی کنند و در این زمینه به نتایج امیدوارکننده ای رسیدند.

کشف راز درمان سرطان پوست/ فناوری به کمک درمان سخت ترین بیماری ها می آید

پیش بینی سرطان پوست با آزمایش تازه

دانشمندان با استفاده از آزمایش تازه می توانند خطر توسعه ملانوم را نیز مقدار گیری کنند. در این آزمایش سطح چندین پروتئین مقدار گیری شده و همین امر به پزشکان کمک می کند تا سریعا در مرحله اولیه بیماری آن را نیز پیش بینی می کند. پروتئین های موجود در سلول های پوست مانند ملات ها و آجرها عمل می کند که برای یکپارچه سازی لایه پوست بسیار ضروری است. زمانی که این پروتئین ها از بین بروند و در نهایت شکاف هایی ایجاد شده که موجب توسعه سرطان پوست و زخم شدن پوست می شود.

روش های درمانی سرطان پوست بسته به مقدار، نوع، عمق و محل ضایعات فرق دارد. سرطان های پوست ابتدایی محدود به سطح پوست است و امکان دارد با بیوپسی برطرف شود و دیگر نیاز به درمان های پیشرفته نداشته باشد.

یکی دیگر از روش های درمان سرطان پوست انجماد است. پزشکان می توانند با انجماد از طریق مایع نیتروژن ضایعات پوستی را در سطح اولیه پوست از بین ببرند. در بعضی از مواقع پزشکان از جراحی استفاده می کنند. جراحی پوست نیز بسته به شدت سرطان از طریق پزشک انتخاب می شود. برای مثال، جراحی اکسیزیونال برای درمان هر نوع پوستی استفاده می شود و پزشک در این روش بافت سرطانی و اطراف پوست سالم را نیز برش می دهد. نوع دیگر جراحی موهس نام دارد. این روش برای سرطان های پوست پیشرفته و گسترده استفاده می شود.

پزشک در روش درمانی کرایوتراپی با استفاده از دستگاه لایه های سرطانی را نیز می تراشد و نوعی سوزن الکتریکی سلول های سرطانی به جای مانده را از بین می برد. این روش های ساده و سریع اغلب در درمان سلول های سرطان بازال یا سلول های سنگفرشی استفاده می شود، اما در مراحل پیشرفته بیماری پزشکان می توانند از پرتودرمانی استفاده کنند.

پرتو درمانی از پرتوهای انرژی پرقدرت مانند اشعه ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. شیمی درمانی نیز از دیگر روش های پیشنهادی برای سرطان پوست پیشرفته است. در شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. بعضی از سرطان های پوست محدود به لایه بالایی پوست هستند و پزشکان برای این نوع از سرطان روی پوست کرم ها یا لوسیون های ضدسرطان اعمال می کنند.

درمان فوتودینامیک نوعی درمان ترکیبی است که از نور لیزر و دارو استفاده می کند. داروهایی که سلول های سرطانی را به نور حساس می کند موجب از بین رفتن سلول های سرطانی پوست می شود. نوع دیگری از درمان از طریق سیستم ایمنی بدن انجام می شود و این درمان به نام درمان بیولوژیکی شناخته می شود. در این روش از سیستم ایمنی بدن برای نابودی سلول های سرطانی استفاده می شود.

دانشمندان ایرانی نیز در درمان این بیماری پیشرفت های بسکمک کردند و پیروز به طراحی و ساخت دستگاه درموسکوپ شده اند. پزشکان با استفاده از این دستگاه می توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز شناسایی کنند. این ابزار پزشکی زائده های پوستی را شناسایی کرده و سرطانی بودن یا نبودن آن را نیز معین می کنند. دانشمندان در درمان این بیماری پیشرفت های چشمگیری داشتند و با وجود این پیشرفت ها دیگر برای درمان این بیماری جای نگرانی نیست.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29855

به "کشف راز درمان سرطان پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راز درمان سرطان پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید