کشف سلول های موثر در پانکراتیت

به گزارش شیوا مارکت، مطالعات جدید نشان می دهد نوعی سلول به نام تافت نقش مهمی در مقابله با التهاب ناشی از عارضه پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) دارند.

کشف سلول های موثر در پانکراتیت

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، به التهاب لوزالمعده پانکراتیت گفته می گردد. در صورتی که شدت و علایم بیماری خفیف باشد، ممکن است بدون درمان برطرف گردد؛ ولی در بعضی موارد با علایمی همراه است که می تواند زندگی بیمار را تهدید کند.

پس از بروز پانکراتیت نوعی سلول موجود در پانکراس موسوم به سلول های آکینار، در جریان یک فرایند پیچیده تبدیل به نوع دیگری از سلول ها موسوم به سلول های تافت می شوند و تعداد زیادی از این سلول ها در یک نقطه تجمع می نمایند.

محققان انستیتوی مطالعات زیست شناسی سالک در انگلیس با مطالعه روی موش ها دریافتند سلول های تافت نقش قابل توجهی در ایمنی دارند. بر اساس این تحقیقات، سلول های تافت قادرند مستقیما با التهاب مقابله نمایند. همچنین این سلول ها موجب تحریک واکنش ایمنی بدن در برابر پانکراتیت می شوند.

محققان امیدوارند با درک صحیح مراحل اولیه پانکراتیت بتوانند استراتژی های جدی را برای تشخیص و درمان این بیماری و سرطان پانکراس شناسایی نمایند.

پانکراس (لوزالمعده) غده پهن و درازی است که در بخش فوقانی شکم قرار گرفته است. غده پانکراس هم برون ریز و هم درون ریز است؛ یعنی ترشحات آن هم مستقیما وارد جریان خون می شوند و هم برای هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات، وارد روده می شوند. غذا به محض ورود به روده کوچک، توسط آنزیم های ترشح شده از پانکراس و اسید معده، هضم می گردد.

آنزیم های پانکراس با وجود هضم چربی و کربوهیدرات، هیچ آسیبی به پرز و دیواره روده وارد نمی نمایند. بخش اعظم هضم چربی، پروتئین و نشاسته، به عهده آنزیم های ترشح شده از پانکراس است.

یکی دیگر از مهمترین وظایف پانکراس، فراوری انسولین است که سبب کاهش قند خون و فراوری انرژی از آن می گردد.

پانکراتیت یا همان التهاب پانکراس می تواند به دو صورت حاد یا مزمن بروز کند. در صورتی که شدت و علایم بیماری خفیف باشد، ممکن است بدون درمان برطرف گردد ولی در بعضی موارد با علایمی همراه است که می تواند زندگی بیمار را تهدید کند.

مهمترین علایم پانکراتیت حاد عبارتند از :

- درد در ناحیه بالای شکم

- دردی که در ناحیه شکم احساس می گردد و به قسمت پشت سرایت می نماید

- احساس درد در ناحیه شکم که پس از صرف غذا شدیدتر می گردد

- تب

- حالت تهوع

- افزایش ضربان قلب

- استفراغ

شکم درد، کاهش بی دلیل وزن و مدفوع چرب از مهمترین علایم پانکراتیت مزمن هستند.

مهمترین علل پانکراتیت

این عارضه زمانی رخ می دهد که آنزیم های گوارشی در حالی که هنوز در پانکراس هستند، فعال می مانند و با تحریک سلول های پانکراس منجر به التهاب می شوند.

با تکرار پانکراتیت حاد، این عارضه به نوع مزمن تبدیل می گردد. این بیماری می تواند باعث بروز بافت زخم در لوزالمعده و اختلال در عملکرد این عضو حساس گردد.

آسیب لوزالمعده آغاز دیابت و مسائل گوارشی و هضم است. مصرف الکل مهمترین دلیل بروز پانکراتیت است.

سنگ کلیه، جراحی شکم، استعمال دخانیات، فیبروز سیستیک، مصرف بعضی داروها، سابقه خانوادگی پانکراتیت، سطوح بالای تری گلیسیرید، سنگ کیسه سفرا، عفونت، جراحت در ناحیه شکم، سطح بالای کلسیم خون و سرطان پانکراس از مهمترین علل این عارضه هستند.

پانکراتیت می تواند عوارض جانبی جدی به همراه داشته باشد که عبارتند از:

- عفونت

پانکراتیت مزمن می تواند پانکراس را مستعد ابتلا به انواع عفونت ها و باکتری کند. عفونت پانکراتیت بسیار جدی است و باید بافت عفونی توسط جراح برداشته گردد.

- نارسایی کلیه

این عارضه با دیالیز قابل درمان است.

- مسائل تنفسی

پانکراتیت حاد با تغییرات شیمیایی بدن بر عملکرد ریه تاثیرگذار است و باعث کاهش شدید سطح اکسیژن خون می گردد.

- دیابت

آسیب سلول های فراورینماینده انسولین در پانکراس عامل بروز دیابت است.

- سوء تغذیه

پانکراتیت با کاهش فراوری آنزیم های گوارشی باعث بروز سوء تغذیه و کاهش شدید وزن می گردد. اسهال از دیگر علایم این عارضه است.

- سرطان پانکراس

التهاب مزمن ناشی از پانکراتیت یک عامل خطر برای بروز سرطان است.

روش های تشخیص

معمولا تشخیص این عارضه با آزمایش خون، آزمایش مدفوع، سی تی اسکن و ام آر آی انجام می گردد.

درمان

معمولا درمان این عارضه در حالت های خفیف با رژیم غذایی بسیار سبک و یا اجتناب از مصرف غذا به مدت چند روز تحت نظر پزشک است.

سرم های مختلف نیز می تواند توسط پزشک تجویز گردد، سپس با توجه به نوع و علت بیماری، روش هایی از قبیل جراحی و تجویز داروهای مختلف صورت می گیرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Frontiers in Physiology منتشر شده است.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19314

به "کشف سلول های موثر در پانکراتیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سلول های موثر در پانکراتیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید