کشورهایی با بیشترین بی توجهی به قتل خبرنگاران

به گزارش شیوا مارکت، کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در جدیدترین گزارش خود فهرستی از کشورهایی با ضعیف ترین روند در تعقیب قضایی علل مرگ خبرنگاران را منتشر نموده است.

کشورهایی با بیشترین بی توجهی به قتل خبرنگاران

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فرانس 24، طبق گزارش کمیته حفاظت از روزنامه نگاران (CPJ)، وقتی بحث تعقیب قضایی قتل و علت مرگ خبرنگاران مطرح می گردد، کشور سومالی برای پنجمین سال متوالی به عنوان ضعیف ترین کشور در بحث پیگرد قانونی مرگ یک خبرنگار شناخته می گردد.

طبق تحقیقات این کمیته درباره مرگ خبرنگاران در 10 سال اخیر، بیش از 200 پرونده مرگ خبرنگاران و اهالی رسانه در 13 کشور همچنان بلاتکلیف باقی مانده است. این کمیته برای رده بندی، از نسبت تعداد پرونده های قتل خبرنگاران به جمعیت کل کشور استفاده نموده است و به این ترتیب سومالی با 25 پرونده بلاتکلیف قتل خبرنگاران و 15 میلیون جمعیت در رأس فهرست ارائه شده قرار می گیرد.

سوریه و عراق نیز به ترتیب در صندلی دوم و سوم این فهرست قرار می گیرند. در این بین کشور فیلیپین با 41 پرونده بلاتکلیف قتل خبرنگاران و مکزیک با 30 پرونده به عنوان کشورهایی با بیشترین تعداد پرونده نامشخص قتل خبرنگاران معرفی شده اند.

در بخشی از گزارش این کمیته آمده است: در دهه گذشته گروه های مسلح نظامی همچون الشباب، بوکو حرام و داعش با وجود معافیت از مجازات، خبرنگاران را مورد هدف حملات خود قرار داده اند. با این حال گروه های جنایتکار همیشه به عنوان تهدید بزرگی برای روزنامه نگاران محسوب می شوند و در حالی که از عدالت می گریزند تعداد بسیار زیادی از روزنامه نگاران را به قتل می رسانند. مکزیک که تاکنون به عنوان ناامن ترین کشور برای روزنامه نگاران شناخته می گردد، از سال 2008 تاکنون هر ساله وخامت بیشتری را در تعقیب قضایی قتل و علت مرگ روزنامه نگاران تجربه می نماید.

سودان جنوبی، افغانستان، پاکستان، برزیل، بنگلادش، روسیه، نیجریه و هند در کنار سومالی، روسیه، عراق، فیلیپین و مکزیک به عنوان کشورهایی با ضعیف ترین روند تعقیب قضایی قتل و علت مرگ خبرنگاران معرفی شدند.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12964

به "کشورهایی با بیشترین بی توجهی به قتل خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهایی با بیشترین بی توجهی به قتل خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید