گزارش اختصاصی خبرنگاران از قرارداد 25 ساله همکاری ایران و چین در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: ویرایش نهایی پیش نویس سند برنامه همکاری های جامع 25 ساله ایران و چین که به قرارداد 25 ساله شهرت دارد با یک جمله شروع می گردد؛ دو تمدن کهن آسیایی!

گزارش اختصاصی خبرنگاران از قرارداد 25 ساله همکاری ایران و چین در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

روابط دیپلماتیک ایران و چین در عصر جدید از سال 1917 میلادی شروع شد. اما تاریخچه روابط دو کشور به پیش از شروع عصر جدید و به زمانی بازمی گردد که جاده ابریشم شرق و غرب را به یکدیگر متصل می کرد و بازرگانان و کاروان هایی از چین به ایران می رسیدند و به آسیای صغیر و از آنجا به اروپا می رفتند.

شاید قدیمی ترین آثار به جای مانده از چینی ها در ایران به همین جاده بازگردد. درست زمانی که شاه عباس صفوی سفارش ساخت چینی های آبی را به هنرمندان صنایع دستی چین داد تا آن ها را در چینی خانه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی جد عظیم خود به نمایش بگذارد و حالا عظیمترین مجموعه چینی آبی ساخت چین در دست ایرانیان است و بدین ترتیب تاریخ روابط هنری و تجاری دو کشور از پیش از 1917 شروع شده بود.

چین در عصر جدید به قدرت اقتصادی عظیمی تبدیل شد که در حال تسخیر دنیا است. سال 2013 بود که شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین پیشنهاد احیای جاده ابریشم جدید را با عنوان یک کمربند یک راه به سران کشورهای واقع در جاده ابریشم ارایه کرد. از آن پس تا به امروز احیای جاده ابریشم در دستور کار چین قرار گرفته است و در این راستا کشورهای واقع در راستا این راه مهم باستانی را به همکاری در پروژه یک کمربند بک راه کشانده است.

ایران نیز برهمین اساس در حال امضای قرارداد همکاری جامع 25 ساله با چین است که در بخشی از آن همکاری های میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی نیز گنجانده شده است.

حضور 25 ساله چین در میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی ایران

براساس آنچه در متن پیش نویس نهایی قرارداد همکاری جامع 25 ساله ایران و چین واقع شده است بخش هایی از بندهای این سند همکاری که با هدف حضور بیشتر چین در ایران و منتفع شدن ایران از این حضور در حال امضاء است، به موضوع بازسازی آثار تاریخی و توسعه جهانگردی و رونق صنایع دستی نیز اشاره شده است که در برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت عملیاتی بین دو کشور باید اجرایی شوند.

قرارداد 25 ساله همکاری ایران و چین در بند دوم این سند افزایش میزان اثرگذاری در حوزه اقتصادی، فناوری و جهانگردی را از ماموریت های این سند همکاری اعلام نموده و در ضمیمه نخست این سند نیز در بخش اهداف اساسی همکاری های 25 ساله ایران و چین توسعه سرمایه گذاری در بخش خدمات و جهانگردی را مورد تاکید قرار گرفته است.

در همین ضمیمه ذکر شده است که توسعه همکاری های جهانگردی از جمله تشویق سرمایه گذاری و توسعه منابع و زیرساخت های جهانگردی از جمله اهداف اساسی است.

در بخش عناوین اصلی همکاری های همکاری 25 ساله ایران و چین و در ضمیمه دوم این سند بر مشارکت در ساخت شهرهای جهانگردی در بخش توسعه سواحل مکران نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

بند ه سند همکاری 25 ساله ایران و چین در بخش همکاری های اقتصادی، اقتصادی و تجاری نیز بر همکاری مشترک در زمینه جهانگردی و میراث فرهنگی براساس مفاد ضمائم سند، تاکید دارد.

سند جامع همکاری ایران و چین که در ماهیت خود کوشش برای احیای جاده ابریشم جدید است، در ضمیمه سوم خود بخشی با عنوان اقدامات اجرایی کوتاه مدت دارد که در بند چهارم آن بر موضوعاتی همچون همکاری در صنعت جهانگردی با تمرکز بر توسعه زیرساخت ها، تسهیل جذب جهانگرد از دو کشور، توسعه محصولات و خدمات جهانگردی، پیشبرد همکاری ها در زمینه میراث فرهنگی و صنایع دستی، برگزاری منظم جشنواره ها و نمایشگاه های فرهنگی دو کشور با بهره گیری از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد و تقویت انجمن های دوستی چین و ایران تاکید شده است.

از بازسازی بناها و بافت های تاریخی تا همکاری های باستان شناسی در سند 25 ساله

اما در بخش اقدامات اجرایی میان و بلندمدت سند همکاری های جامع ایران و چین بر بازسازی و احیای بناها و بافت های تاریخی ایران و همکاری های در زمینه تحقیقات باستان شناسی مشترک میان دو کشور تاکید شده است. در همین بخش که شامل اقدامات اجرایی میان و بلندمدت است آمده است: مشارکت و سرمایه گذاری در صنعت جهانگردی و توسعه جهانگردی در راستا جاده ابریشم، تقویت تبادلات و همکاری های تحقیقاتی آموزشی، برگزاری رویدادها و فروش در زمینه صنایع دستی، جهانگردی دریایی و حمل ونقل دریایی، تقویت همکاری ها در زمینه حفظ آثار فرهنگی، نمایشگاه آثار فرهنگی، مدیریت موزه ها، تبادلات دانشگاهی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات، برگزاری دوره های آموزشی و کارگاهی برای حفاظت میراث فرهنگی آسیایی از جمله اقدامات اجرایی در سند 25 ساله همکاری های ایران و چین است.

سکوت وزارت میراث فرهنگی

پیش نویس نهایی سند همکاری جامع ایران و چین که به مدت 25 سال اجازه حضور چین در ایران را داده است، در 18 صفحه و سه ضمیمه از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده است و عصر امروز محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد که همین پیش نویس عینا توسط مقامات جمهوری خلق چین تدوین شده است. گفته می گردد این قرارداد 250 میلیارد دلار ارزش دارد که بخشی از آن در حوزه همکاری های مشترک ایران و چین در سه بخش میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی است.

لازم به ذکر است، برغم آن که بخش هایی از این سند بر توسعه روابط و همکاری های عملیاتی ایران و چین در حوزه میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی تاکید دارد، وزارت میراث فرهنگی و شخص وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی تا به امروز هیچ اظهارنظری درخصوص مفاد مندرج در سند همکاری 25 ساله ایران و چین نداشته است.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: صدای میراث
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21679

به "گزارش اختصاصی خبرنگاران از قرارداد 25 ساله همکاری ایران و چین در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش اختصاصی خبرنگاران از قرارداد 25 ساله همکاری ایران و چین در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید