یک مسئول:پروژه بومگردی هنگام مجوزهای لازم را دارد، نگرانی در مورد لاک پشت ها مطرح نیست

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران/هرمزگان در ساحل جزیره هنگام دوگانه لاک پشت پوزه عقابی و سبز تخم گذاری می نمایند که فصل تخم گذاری لاک پشت ها از اواسط اسفند پارسال آغازشده و تا اواسط اردیبهشت ادامه دارد. لاک پشت های پوزه عقابی یکی از چهار گونه لاک پشت های موجود در خلیج فارس و جزء هفت گونه از لاک پشت های دریایی شناخته شده در آب های دنیا است. لاک پشت پوزه عقابی از گونه های در خطر انقراض است که در سواحل جزیره های قشم و هنگام تخم گذاری می نماید؛ حال مدتی است فعالین زیست محیطی منطقه نسبت به در خطر قرار دریافت زیستگاه لاک پشت ها با توحه به راه اندازی پروژه بومگردی جزیره هنگام ابراز نگرانی می نمایند.

یک مسئول:پروژه بومگردی هنگام مجوزهای لازم را دارد، نگرانی در مورد لاک پشت ها مطرح نیست

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم در گفت وگو با خبرنگاران گفت: پروژه بومگردی ساحل غیل جزیره هنگام مجوزهای لازم را از محیط زیست منطقه آزاد قشم دریافت نموده و آنالیز های زیست محیطی لازم در آن انجام شده است، نگرانی در مورد لاک پشت ها در این منطقه مطرح نیست.

سید محمد هاشم داخته اظهار کرد: تصاویر منتشرشده در فضای مجازی در مورد ساخت سازه های بوم گردی در سواحل تخم گذاری لاک پشت ها مربوط به روستای غیل واقع در جزیره هنگام بوده که به نظر می رسد مسائل مطرح شده تنشی محلی بوده و مسائل زیست محیطی در میان نیست.

وی اضافه نمود: قسمت هایی از ساحل این روستا، بخش های اصلی تخم گذاری لاک پشت های دریایی هستند که حفاظت آن بر عهده سازمان منطقه آزاد قشم با همراهی تیمی از دانشگاه باهنر کرمان و با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی در ایران است.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: مطابق قانون سرمایه گذار می تواند حریم دریا را اجاره نموده و اقدام به ساخت سازه های سبک کند، در بخشی از ساحل روستای غیل جزیره هنگام که پروژه بومگردی در آن در حال اجراست به صورت معمول تخم گذاری لاک پشت ها را نداریم و از سواحل اصلی تخم گذاری لاک پشت های دریایی محسوب نمی گردد و سال جاری برحسب اتفاق تعدادی لاک پشت برای تخم گذاری به این ساحل آمدند.

داخته توضیح داد: سرمایه گذار، بخش بالادست این پروژه گردشگری را که خارج از حریم دریاست خریداری و داخل حریم دریا را اجاره نموده است، بحث مطرح شده نیز تنشی محلی برای تخریب شخصیت سرمایه گذار است.

وی با بیان اینکه حضور لاک پشت حتماً منجر به تخم گذاری و لانه گذاری نمی گردد، اعلام نمود: با سرمایه گذار این طرح، برنامه مشترکی نیز برای حفاظت از ساحل اختصاص داده ایم تا تمامی پروتکل های حفاظت از لاک پشت ها شامل کنترل جمعیت، نور و صدا در این منطقه رعایت گردد.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم با تأکید بر اینکه این پروژه مجوزهای لازم را از محیط زیست منطقه آزاد قشم دریافت نموده و آنالیز های زیست محیطی لازم در آن انجام شده است، گفت: در صحبتی که با رئیس اداره دریایی حفاظت محیط زیست دریایی استان هرمزگان داشتیم نیز نگرانی در مورد لاک پشت ها در این منطقه مطرح نیست.

داخته بیان کرد: مهم است که بدانیم وقتی در مورد حفاظت از منطقه تخم گذاری لاک پشت های دریایی صحبت می کنیم، خطر چیست و آیا قابل مدیریت دارد یا خیر. مهم ترین نکته برای حفاظت ساحل ایجاد امنیت ساحل ازلحاظ جمعیت انسانی و غیرانسانی و همچنین رعایت نور و صدا در فصل تخم گذاری است. تمامی توضیحات لازم نیز به تیم حفاظت مستقر در ساحل و سرمایه گذار داده شده است.

معاون فنی حفاظت محیط زیست هرمزگان نیز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به آنالیز های اولیه انجام شده قبل از بازدید، موقعیت تصاویر منتشرشده در فضای مجازی در مورد ساخت سازه های بوم گردی در سواحل تخم گذاری لاک پشت ها در روستا غیل جزیره هنگام است و مجوزهای آن از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان صادر نشده است.

میثم قاسمی توضیح داد: احتمالاً مجوزهای صادرشده از سوی سازمان منطقه آزاد بوده و همکاران ما در حال آنالیز بیشتر در این زمینه هستند.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18960

به "یک مسئول:پروژه بومگردی هنگام مجوزهای لازم را دارد، نگرانی در مورد لاک پشت ها مطرح نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک مسئول:پروژه بومگردی هنگام مجوزهای لازم را دارد، نگرانی در مورد لاک پشت ها مطرح نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید