4 دلیل روشن نشدن تلویزیون توشیبا و نحوه تعمیر آن

به گزارش شیوا مارکت، تلویزیون در چند دهه اخیر به عنوان یکی از وسایل ضروری در خانه شناخته می گردد اما این وسیله هم مانند بسیاری از وسایل برقی دیگر خراب شده و ممکن است مسائل گوناگونی برای آن به وجود بیاید که یا با تعمیر درست می گردد یا این که باید تلویزیون خود را تعویض کنید. توشیبا یکی از مارک های چینی است که به فراوری وسایل برقی آشپزخانه، لوازم خانگی و … می پردازد. روشن نشدن تلویزیون در این مارک هم یکی از عیوب آن است؛ البته برای تعمیر، شما باید ابتدا دلیل روشن نشدن تلویزیون توشیبا را بیابید.

4 دلیل روشن نشدن تلویزیون توشیبا و نحوه تعمیر آن

فرض کنید شما یک طرف دار پر و پاقرص فوتبال بوده و در حال تماشای بازی تیم محبوب تان هستید. در لحظه نهایی و زمانی که تیم تان قصد حمله دارد و می خواهد گل بزند، تلویزیون تان به صورت ناگهانی خاموش گردد؛ بدون این که خودتان دکمه پاور را فشرده باشید. یکی از بد ترین لحظه های عمر تان می تواند همین لحظه باشد. بد تر از آن این است که دیگر نتوانید آن را روشن کنید. در این شرایط تا نتوانید علت مشکل را پیدا کنید، نمی توانید دوباره به تماشای برنامه محبوب خود بپردازید.

ما اینجا هستیم که علل مختلف بروز این مشکل را بررسی کنیم تا شما بتوانید هرچه سریع تر تلویزیون خود را درست نموده و این معضل را برطرف کنید.

علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون توشیبا

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون می تواند علت های مختلفی داشته باشد؛ برای این که بتوانید تلویزیون خود را به خوبی همچون روز اول سالم کنید، ضروری است ابتدا علت روشن نشدن تلویزیون توشیبا را یافته و سپس به تعمیر تلویزیون بپردازید. بیشترین عامل تاثیر گذار در به وجود آمدن این مشکل مربوط به نوع برند تلویزیون می گردد که در ادامه این معضل را به طور کلی بررسی نموده و عوامل موثر در خاموش شدن ناگهانی تلویزیون را بررسی می کنیم.

1. کابل HDMI نامرغوب و تقلبی؛ علت روشن نشدن تلویزیون توشیبا

علت روشن نشدن تلویزیون می تواند وصل بودن کابل HDMI تقبلی به آن باشد. درست است که این کابل ها در بازار با قیمت بسیار پایین و به ظاهر مناسب به فروش می رسند، اما همین کابل می تواند عامل اصلی ایجاد خرابی در مین برد تلویزیون گردد. اگر یک کابل تقلبی و مقرون به صرفه را خریداری کردید، باید منتظر هزینه های بعدی که چندین برابر بیشتر از قبل است، باشید. وقتی کابل HDMI تلویزیون شما بی کیفیت و تقلبی باشد، می تواند به راحتی اتصالی نموده و تلویزیون را بسوزاند.

علت روشن نشدن تلویزیون توشیبا در این بخش بسیار واضح است؛ اگر قصد دارید کابل اورجینال و اصل را بخرید، بهتر است به نمایندگی شرکت توشیبا بروید.

مطلب پیشنهادی: آموزش تعمیر برد تغذیه تلویزیون

2. وجود عیب و خرابی مین برد تلویزیون

برای این که بتوانید این بخش از تلویزیون توشیبا را مورد بررسی قرار دهید، ضروری است ابتدا با طرز کار آن آشنا شوید. مین برد یکی از بخش های اصلی تلویزیون است که وظیفه ارسال تصویر و صدا به پنل تلویزیون را بر عهده دارد. یک علل روشن نشدن تلویزیون توشیبا می تواند وجود خرابی در این بخش باشد. وقتی با این معضل رو به رو شدید، بهتر است همان ابتدا قسمت مین برد را بررسی کنید. وجود اشکال در این قسمت به این شکل است که قسمت پاور روشن بوده اما هیچ تصویری از تلویزیون نمایش داده نمی گردد.

3. خراب شدن و از کار افتادن پاور

از کار افتادن پاور هم می تواند علت روشن نشدن تلویزیون توشیبا باشد. وقتی برد پاور نتواند ولتاژ مورداحتیاج تلویزیون را به آن برساند و خراب شده باشد، تلویزیون به صورت ناگهانی خاموش شده و دیگر روشن نمی گردد. هر کدام از بخش های تلویزیون وظیفه ای را بر عهده دارند و اگر هر کدام از این بخش ها دچار خرابی و عیب گردد، دستگاه نمی توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند. ممکن است خراب یا نیم سوز شدن پاور به علت نوسانات موجود در برق ساختمان باشد.

بعضی از افراد علت روشن نشدن تلویزیون را وجود عیب در این قسمت می دانند اما باز هم از همین پاور نیم سوز شده استفاده می نمایند. وقتی یک دفعه مشاهده کردید که این اتفاق اتفاق افتاده است، باید هرچه سریع تر فرایند عیب یابی را آغاز نموده و مشکل را حل کنید.

برای تعمیر تلویزیون در منزل از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

4. تعمیر خرابی مانیتور تلویزیون توشیبا

مانیتور در واقع وظیفه نمایش تصویر روی برد تلویزیون را بر عهده دارد. این بخش خود دارای قسمت های گوناگونی است که وجود عیب در هر بخش می تواند علت روشن نشدن تلویزیون توشیبا باشد. می توان از کلید پاور، ترانزیستو، پنل و پاور به عنوان بخش های مختلف مانیتور نام برد. وقتی تلویزیون شما به ناگهان خاموش شده اما صدای برنامه را می شنوید، باید بدانید که مشکل از پنل مانیتور است. اگر در خازن یا کلید پاور اشکالی به وجود بیاید، منبع تغذیه مانیتور خراب شده و سبب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون توشیبا می گردد.

هنگامی که منبع تغذیه دستگاه مشکل داشته باشد، می تواند به آسانی تمامی بخش های مانیتور را معیوب کند. ترانزیستور به این بخش بسیار حساس است و اگر مشکل بسیار کوچکی در تغذیه تلویزیون به وجود بیاید، احتمال این که ترانزیستور خراب گردد، بسیار زیاد خواهد شد.

خرابی بک لایت تلویزیون توشیبا؛ علت روشن نشدن تلویزیون توشیبا

مانیتور در تلویزیون بخش هایی را روشن نموده و بک لایت با لامپ های خود آن ها را قابل تماشا می نماید. بک لایت (BACK LIGHT) نور زمینه تلویزیون را به وسیله لامپ های خود ایجاد می نماید. وقتی وظیفه و طرز کار بک لایت را بدانید می توانید به راحتی بفهمید که وجود عیب در بخش کوچکی از آن می تواند علت روشن نشدن تلویزیون شما باشد. برای تعمیر بک لایت تلویزیون توشیبا، احتیاج است که ابتدا محل دقیق مشکل را بیابید و سپس به تعویض لامپ های آن بخش بپردازید.

زمانی که نور کل بخش دارای خرابی را اصلاح کردید، زمان آن است که با استفاده از ابزارهای مخصوص و استاندارد، بک لایت را بسنجید و از صحت کامل عملکرد آن اطمینان حاصل کنید.

ریست فکتوری تلویزیون توشیبا و روشن شدن دوباره آن

معمولاً بیشتر افراد به علت داشتن موبایل با ریست فکتوری یا بازگشت به تنظیمات کارخانه آشنایی دارند. از آنجایی که ممکن است علت روشن نشدن تلویزیون توشیبا، وجود ویروس در آن باشد، با استفاده از این روش می توانید آن ها را از بین ببرید. برای این که این کار را از ابتدا تا پایان به درستی انجام دهید و دوباره تلویزیون خود را مانند روز اول کنید، بهتر است این بخش را به خوبی مطالعه نموده و به فکر بسپارید:

 • در کنترل تلویزیون دکمه MENU را پیدا نموده و آن را فشار دهید.
 • قسمت MENU SETUP را انتخاب نموده و آن را باز کنید.
 • از میان بخش های مختلف، INSTALLATION را انتخاب نموده و سپس دکمه ENTER را فشار دهید.
 • در این بخش نماد های نوی از INSTALLATION برای شما ظاهر می گردد.
 • از میان نماد های نو، SYSTEM STATUS MENU را انتخاب نموده و آن را باز کنید.
 • پس از باز کردن بخش قبل، SYSTEM INFOTMATION را انتخاب نموده و بعد دکمه ENTER را فشار دهید.
 • برای این که بتوانید راحت تر در منوی تلویزیون حرکت کنید، دکمه های فلش پایین و بالا را از دکمه تلویزیون انتخاب نموده تا بتوانید به آسانی علت مشکل را برطرف کنید.
 • در این زمان باید کلمه YES را یافته و با فشار دادن ENTER آن را انتخاب کنید.
 • اگر دستگاه شما دارای پین کد تنظیم شده است، تلویزیون در این مرحله آن را از شما می خواهد.
 • پس از وارد کردن پین کد، دکمه DONE را انتخاب نموده و آن را ENTER کنید.
 • بعد از انجام این فرآیند، تلویزیون پس از چند ثانیه خاموش می گردد.
 • حال نوبت این است که سیم برق را از تلویزیون جدا نموده و پس از چند دقیقه دوباره آن را وصل کنید تا تلویزیون تان دوباره تنظیم گردد.
 • اگر می خواهید فقط علت مشکل را بیابید و آن را برطرف کنید و قصد ندارید که تلویزیون تان مجدداً تنظیم گردد، باید گزینه خیر را در 5 مرحله قبل انتخاب کنید.

تعمیر مشکل روشن نشدن تلویزیون

برای این که بتوانید علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون توشیبا را بفهمید، ابتدا باید علت بروز مشکل را جویا شوید؛ این دو مقوله ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. وجود عیب در هر بخش از تلویزیون می تواند علت روشن نشدن آن باشد. بعد از این که متوجه شدید علت روشن نشدن تلویزیونتان چیست، می توانید برای تعمیر یا تعویض قسمت دارای اختلال اقدام کنید یا با یک سرویس کار ماهر تماس گرفته و بخواهید که این کار را برای تان انجام دهد. با یک مثال می توانید اهمیت این موضوع را به خوبی درک کنید.

چنان چه مشکل خاموش شدن ناگهانی و روشن نشدن تلویزیون از بخش مین برد آن باشد، یا باید آن را تعمیر کنید یا این که به تعویض کل مین برد بپردازید. سی .پی .یو یکی از بخش های مین برد است که احتمال خرابی در آن هم زیاد است. اگر عیب کار از این قسمت بود، باید آن را تعمیر یا تعویض کنید. در این جا نکته ای وجود دارد که توجه شما را به خود جلب می نماید؛ اغلب تعویض یا تعمیر سی .پی .یو به تنهایی نمی تواند مشکل را حل نماید و برای حل مشکل باید مین برد را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: تعمیر فلت تلویزیون

در نهایت

با این وجود که تمامی کمپانی ها روز به روز در حال کوشش برای بهتر شدن هستند، باز هم مردم با مسائلی در استفاده از محصولات یا خدمات آن ها روبرو می شوند. یکی از این معضلات، خاموش شدن ناگهانی تلویزیون است. تلویزیون توشیبا یکی از محصولات پر قدرت این کمپلانی است ما این مشکل برای این تلویزیون هم ممکن است به وجود بیاید. علت روشن نشدن تلویزیون Toshiba بسیار گوناگون بوده و شما برای برطرف هر کدام از این مسائل باید ابتدا منشا بروز مشکل اصلی را شناسایی کنید. در این مقاله به بررسی این دلایل پرداختیم و نکات مهم برای برطرف هر کدام را در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که از مطالعه این مقاله بهره برده باشید.

منبع: آچاره
انتشار: 6 شهریور 1401 بروزرسانی: 6 شهریور 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29949

به "4 دلیل روشن نشدن تلویزیون توشیبا و نحوه تعمیر آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 دلیل روشن نشدن تلویزیون توشیبا و نحوه تعمیر آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید