570میلیون دلار با تکمیل سبد داروهای زیستی به خزانه کشور برمی شود

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، نام ایران در میان کشورهای سازنده و فراوریکننده داروهای زیستی به ثبت رسیده است. داروهایی که در روزهای اوج تحریم ها و فقط با تکیه بر داشته های علمی خودمان فراوری شدند. در حال حاضر حدود 50 داروی ارزبر زیستی در لیست دارویی کشور ثبت شده که تا به امروز 22 قلم از آنها بومی سازی شده است.

570میلیون دلار با تکمیل سبد داروهای زیستی به خزانه کشور برمی شود

بر اساس اعلام ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری واردات داروهای زیستی سالانه حدود 1 میلیارد دلار، ارزبری به اقتصاد کشور تحمیل می نماید. اما داروهای زیستی در کشور تاثیر زیادی در کاهش ارزبری کشور دارد. اگر داروهای باقی مانده در این لیست هم در کشور فراوری شود حدود 570 میلیون دلار دیگر به خزانه کشور بازمی شود.

در حال حاضر تعداد داروهای زیست فناوری موجود در بازار جهانی 146 قلم است و از این تعداد، 22 دارو در بازار ایران موجود است که تعدادی از این داروها، داروی منوکلونال آنتی بادی و تعدادی داروی نوترکیب هستند.

کسب نیم درصد از بازار جهانی زیستی توسط ایران

در حال حاضر با در نظر دریافت میزان صادرات و برطرف احتیاجهای بازار داخل، زیست فناوری ایران بین0.4 تا 0.5 درصد از حجم بازار جهانی زیست فناوری را در اختیار دارد. این در حالی است که مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری چند سالی است که بر ضرورت کسب 3 درصد از بازار جهانی زیستی توسط ایران تاکید دارد. عددی که حدود 20 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی به دنبال دارد.

بر اساس گزارش اخیر شاخص جهانی نوآوری در سال 2019، بخش عمده احتیاج بازار دارویی ایران توسط شرکت های داخلی تأمین می شود و 70 درصد از بازار داخلی 4.5 میلیارد دلاری دارو، در اختیار شرکت های داخلی است.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21171

به "570میلیون دلار با تکمیل سبد داروهای زیستی به خزانه کشور برمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "570میلیون دلار با تکمیل سبد داروهای زیستی به خزانه کشور برمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید