6 مرکز دانشگاهی و درمانی کشور به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی مجهز شد

به گزارش شیوا مارکت، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی برای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی از تجهیز 6 مرکز دانشگاهی و درمانی به سیستم ها و تجهیزات پیشرفته در حوزه های شناختی حمایت کرد.

6 مرکز دانشگاهی و درمانی کشور به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی مجهز شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد حسین مقامی مسئول کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی اعلام کرد: ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی برای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی از تجهیز 6 مرکز دانشگاهی و درمانی به سیستم ها و تجهیزات پیشرفته در حوزه های شناختی حمایت کرد. این اقدام در راستای تمرکز بر تربیت و آموزش نیروی انسانی متخصص و همچنین تجهیز آزمایشگاه ها و آماده سازی ابزارها و زیرساخت های مورد احتیاج حوزه علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی انجام می گردد و به عنوان یک اولویت در راهبرد ستاد صندلی ویژه ای دارد.

مقامی ادامه داد: ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی می کوشد با فراهم آوردن زمینه های حمایتی، فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی گسترده تری را برای دانشجویان، اساتید و متخصصان در حوزه های علوم شناختی را مهیا کند و گامی عملی در امر تربیت کارشناسان آزمایشگاهی در حوزه های علوم شناختی برداشته گردد.

وی همچنین اعلام کرد: با حمایت های ستاد در سال گذشته 6 مرکز درمانی و دانشگاهی به دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته از جمله سیستم ثبت فعالیت های الکتریکی مغز (الکتروانسفالوگرام) 64 کاناله مجهز شدند.

به گفته مقامی، در راستای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و استفاده از ظرفیت و پتانسیل های بالقوه در سطح مراکز علمی و تخصصی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی آزمایشگاه مشترک علوم شناختی دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی این استان ایجاد و به بعضی از تجهیزات و فناوری های پیشرفته از جمله به دستگاه رهگیر چشمی مجهز شد. سیستم رهگیر چشمی وسیله ای برای معین موقعیت چشم و حرکات آن است و در تحقیقات بر روی سیستم بینایی در آزمایشگاه های علوم اعصاب و روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی همچنین ابراز کرد: با حمایت های ستاد آزمایشگاه مشترک علوم شناختی این دو مرکز آموزش عالی سال گذشته به دستگاه های ثبت سیگنال های عصبی، تحریک الکتریکی فراجمجمه ای و نیز دستگاه ثبت فعالیت های مغزی مجهز شد.

مقامی با اشاره به فعالیت های ستاد برای توسعه علوم شناختی گفت: ستاد در این رهگذر کوشش می نماید از یک سو سیاست تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات درحوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد و از سوی دیگر دانش علوم شناختی در مراکز علمی و دانشگاهی توسعه و گسترش یابد.

وی سایر اقدامات ستاد در این حوزه را برشمرد و گفت: با حمایت ستاد آزمایشگاه عصب شناختی بیمارستان تخصصی روانپزشکی روزبه تهران و دانشگاه خوارزمی نیز به دستگاه الکتروانسفالوگرام 64 کاناله (ثبت فعالیت های الکتریکی مغز) و آزمایشگاه روانشناسی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز به دستگاه های رهگیر چشمی و تحریک الکتریکی فراجمجمه ای مجهز شدند و با هدف ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی یکدستگاه الکتروانسفالوگرام 64 کاناله (ثبت فعالیت های الکتریکی مغز) برای تجهیز آزمایشگاه شناختی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در اختیار این نهاد علمی - آموزشی نهاده شد.

بر اساس این گزارش، یاری به ارتقای امنیت ملی کشورمان با استفاده از علوم و فناوری های شناختی در عرصه های ملی و بین المللی، یکی از اولویت های جدی ستاد محسوب می گردد و به واسطه حمایت های این ستاد بسیاری از تجهیزات و امکانات مورد احتیاج طرح های تحقیقاتی و علمی در داخل کشور ساخته و تامین می گردد و کوشش های وسیع با هدف کاهش وابستگی ها و صرفه جویی های ارزی در این زمینه همچنان ادامه دارد. به اعتقاد مدیران ارشد ستاد علوم شناختی توان مندی در تامین زیرساخت ها و ابزارهای مورد احتیاج ارائه کنندگان خدمات شناختی یکی از الزامات موفقیت برنامه های توسعه و تعالی ارائه خدمات شناختی در کشور محسوب می گردد.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4748

به "6 مرکز دانشگاهی و درمانی کشور به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی مجهز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 مرکز دانشگاهی و درمانی کشور به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی مجهز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید