600 هکتار از مراتع حوزه سد آزاد در مریوان قرق شد

به گزارش شیوا مارکت، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان گفت: 600 هکتار از مراتع روستاهای اسلام دشت، ده بنیاد، دره هرد و گوریچه در حوزه سد آزاد در این شهرستان که از نظر پوشش گیاهی جزو مراتع فقیر محسوب می شوند، قرق و حفاظت شد.

600 هکتار از مراتع حوزه سد آزاد در مریوان قرق شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، شاهرخ محمودی اظهار کرد: برای تجمیع تمام فعالیت های واحدهای مختلف اداره منابع طبیعی در یک حوزه و همچنین صرفه جویی در زمان و نیروی متخصص ناظر بر پروژه ها، عملیات قرق و حفاظت همگام با اجرای سایر عملیات و پروژه های آبخیزداری و کپه کاری در این حوزه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اجرای عملیات قرق باعث ایجاد امنیت زیستی برای اهالی و دامداران منطقه است، افزود: دامداران و مجریان طرح های مرتعداری باید همکاری لازم را در امر قرق مراتع مذکور انجام داده و به مدت یکسال از ورود دام به مناطق احیایی جلوگیری نمایند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان یادآور شد: با توجه به شرایط آب و هوایی سال های اخیر، قرق به عنوان یکی از عملیات های اصلاحی مهم در بحث احیای مراتع مطرح است که باعث فراوری علوفه، حفاظت خاک و بهبود پوشش گیاهی سطح مراتع می گردد.

محمودی افزود: شرکت هوار گستر زریبار به عنوان پیمانکار پروژه، تابلوی مشخصات پروژه را در ابتدای حوزه سد آزاد نصب نموده و بنر اطلاعیه قرق را بر روی دیوار مساجد روستاها نیز برای اطلاع عموم الصاق نموده است.

از مساحت 2 میلیون و 937 هزار هکتاری استان کردستان، بیش از 374 هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از 50 هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، فراوری محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکو توریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

شهرستان مریوان با جمعیت بیش از 150 هزار نفری در فاصله 120 کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14830

به "600 هکتار از مراتع حوزه سد آزاد در مریوان قرق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "600 هکتار از مراتع حوزه سد آزاد در مریوان قرق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید