80 درصد اقتصاد تربت حیدریه وابسته به حوزه کشاورزی است

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران/خراسان رضوی مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت: 80 درصد اقتصاد تربت حیدریه وابسته به حوزه کشاورزی و مشاغل مرتبط با آن است.

80 درصد اقتصاد تربت حیدریه وابسته به حوزه کشاورزی است

محمدرضا عباس پور در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: تربت حیدریه با دارا بودن 15 هزار هکتار اراضی باغی و 21 هزار هکتار اراضی کشاورزی با 23 هزار نفر بهره بردار یکی از قطب های فراوری محصولات کشاورزی به ویژه زعفران، پسته، سیب زمینی و چغندرقند در استان محسوب می گردد.

وی ادامه داد: هشت هزار و 800 هکتار از این اراضی زیر کشت زعفران است که میانگین فراوری آن چهار کیلو زعفران در هر هکتار بوده و سالانه 40 تن زعفران برداشت می گردد. سال جاری از شروع طرح خرید حمایتی زعفران تاکنون پنج تن از این محصول تایید شده است.

وی اعلام کرد: همچنین 2 هزار هکتار زیر کشت پسته است که سالانه 400 تن پسته خشک شامل 80 درصد پسته سفید، 10 درصد احمدآقایی و 10 درصد از ارقام دیگر برداشت می گردد.

در ادامه مسئول زراعت جهاد کشاورزی تربت حیدریه نیز به خبرنگاران گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و کمبود آب، کشاورزان این منطقه با آموزش های لازم به سمت محصولات باغی و گلخانه ای سوق داده شده اند.

عبدالحمید حسنی اظهار کرد: محصولات کم آب طلب مانند سیب زمینی، جو، هندوانه بذری، زعفران و پسته در راستای مصرف بهینه آب و جلوگیری از هدر رفت این سرمایه ملی کاشته می شوند و جایگزین محصولات پرآب طلب شده اند.

وی با اشاره به اقدامات موثر در این زمینه اضافه نمود: توسعه آبیاری تحت فشار، ترویج آبیاری قطره ای، توسعه استخرهای ذخیره آب و لوله گذاری و توسعه کشاورزی حفاظتی از مهم ترین اقداماتی بوده که در این زمینه انجام شده است.

حسنی اعلام کرد: آبیاری به شیوه سنتی، اجرای عملیات کشاورزی با روش های قدیمی و کاشت محصولات با احتیاج آبی بالا باعث هدر رفت آب شده که در سال های اخیر با حمایت دولت و وزارت جهاد کشاورزی برای کشاورزانی که برای اجرای شبکه نوین آبیاری و افزایش بهره وری آب اقدام نمایند، سیاست های تشویقی و یارانه، در نظر گرفته شده است.

kurdeblog.ir: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14290

به "80 درصد اقتصاد تربت حیدریه وابسته به حوزه کشاورزی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد اقتصاد تربت حیدریه وابسته به حوزه کشاورزی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید