99؛ سال جهش در بازار سازی محصولات دانش بنیان است

به گزارش شیوا مارکت، شرکت های دانش بنیان بیش از هر چیز به بازارهای رو به رشد برای محصولات خود نیاز دارند. برنامه ریزی ویژه برای بازارسازی محصولات دانش بنیان برای کمک به رفع نیازمندی های صنایع کشور، از جمله طرح های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای سال 1399 است.

99؛ سال جهش در بازار سازی محصولات دانش بنیان است

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت های دانش بنیان بیش از هر چیز به بازارهای رو به رشد برای محصولات خود نیاز دارند. برنامه ریزی ویژه برای بازارسازی محصولات دانش بنیان برای کمک به رفع نیازمندی های صنایع کشور، از جمله طرح های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای سال 1399 است.

از جمله مهمترین وظایفی که بر عهده مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان قرار گرفته است، ارزیابی و شناسایی شرکت های دانش بنیان در سطح کشور است. ارائه حمایت های مورد نیاز شرکت های دانش بنیان، نیز محور دیگر فعالیت های این مرکز را در بر می گیرد. این مرکز ماهیانه چند صد شرکت دانش بنیان را که به صورت الکترونیکی و غیر حضوری تشکیل پرونده داده اند، مورد بررسی و غربالگری اولیه قرار می دهد.

معیارهای اولیه

شرکت های دانش بنیان از حیث مالکیت و احراز تعلق آن به بخش خصوصی، نوع و سطح فناوری محصولات تولیدی و از لحاظ بومی بودن دانش فنی در داخل شرکت مورد بررسی و پایش قرار می گیرند. در صورتی که شرکتی از نظر این سه معیار اولیه مورد تایید قرار گیرد، به عنوان شرکت دانش بنیان شناسایی می شود و در سایت این مرکز درج می شود. همچنین شرکت دانش بنیان تایید شده، به نهادهای حمایتی و صندوق های همکار با معاونت علمی و فناوری، جهت اخذ تسهیلات و معافیت ها معرفی می شود.

به روزرسانی پروتکل ها

بر اساس دستورالعمل ها معیارها و پروتکل های ارزیابی متناسب با مقتضیات جدید، به روز رسانی شود. به عنوان مثال، کالایی که چند سال قبل به عنوان یک محصول دانش بنیان شناسایی می شد، ممکن است امروز به یک فناوری معمول و در دسترس همه تبدیل شده و دیگر لبه فناوری محسوب نشود و به عنوان یک محصول دانش بنیان تلقی نشود. این رصد و پایش مداوم، کمک می کند که شرکت های دارای فناوری برتر، از سایر شرکت ها متمایز شوند.

بررسی دوره ای شرکت ها

پرونده شرکت ها به صورت دوره ای، مورد بازبینی مجدد قرار می گیرد. در واقع تاییدیه اولیه، موقت محسوب می شود و در ارزیابی جدید، هم محصولات قدیمی شرکت از نظر سطح فناوری مورد بازبینی قرار می گیرد و هم تولیدات جدید آنها مورد بررسی قرار می گیرد. در فرایند های تایید و ارزیابی نیز، با هدف تمرکز زدایی و کاهش بار اجرایی این مرکز، فرایندهای اجرایی ارزیابی به کارگزاران مورد وثوق سپرده شده است و نتایج ارزیابی ها، در سرانجام به تایید کارگروه های تخصصی در حوزه های مختلف مانند فناوری اطلاعات، الکترونیک، مواد و تجهیزات پیشرفته می رسد.

قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان

بر اساس قانون، حمایت های ویژه ای برای تسهیل امور شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده که با همکاری دستگاه ها و نهادهای مختلف در حال انجام است و در سال 1398 این حمایت ها به شکل گسترده تر و متنوع تری به شرکت های دانش بنیان ارائه شد.

این مسئله باعث شکل گیری همکاری های مختلفی با دستگاه های ذیربط شده است. به عنوان مثال همکاری با دستگاهای متولی در زمینه ارائه معافیت های مالیاتی، گمرکی و معافیت حق بیمه قراردادهای دانش بنیان شکل گرفته است. تسهیلات ویژه ای که ستاد کل نیروهای مسلح در زمینه خدمت نظام وظیفه به منابع انسانی فعال در شرکت های دانش بنیان عرضه می کند، و همکاری با صندوق توسعه ملی در زمینه گسترش خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان نمونه ای از این همکاری ها است. همچنین همکاری با برخی شهرداری ها، در زمینه استقرار دفاتر شرکت ها و همکاری با صدا و سیما در زمینه فعالیت های ترویجی، دیگر نمونه های قابل ذکر در این زمینه است.

ارائه بیش از 50 عنوان مشاوره رایگان و خدمات تخصصی کسب و کار

ارائه بیش از 50 عنوان مشاوره رایگان و تخصصی به شرکت های دانش بنیان از جمله دیگر خدمات ارائه شده به شرکت های دانش بنیان است. این خدمات مشاوره در حوزه های گسترده ای از جمله، بیمه، مالیات، بازاریابی، حقوقی و عقد قراردادها و عرضه می شود. برگزاری نشست های آموزشی در سطح کشور و عرضه خدمات توانمندسازی نظیر خدمات بازاریابی، حسابداری، طراحی صنعتی محصولات دانش بنیان، ارزشگذاری دانش فنی، صدور بیمه نامه مسئولیت کالا برای پوشش ریسک بکارگیری محصوولات دانش بنیان و جبران خسارت های احتمالی ناشی از آن، آسیب شناسی و ارتقای منابع انسانی شرکت ها، حمایت از تهیه تکنیکال فایل برای شرکت های حوزه تجهیزات پزشکی، نمونه های دیگری از این نوع حمایت ها است.

حمایت از صادرات محصولات دانش بنیان

بسته ویژه ای برای حمایت از صادرات محصولات دانش بنیان طراحی و اجرا شده است که بر این اساس شرکت های دانش بنیان می توانند برای صادرات محصولات خود، از خدمات مختلف نظیر حضور در نمایشگاههای معتبر بین المللی، ثبت پتنت در بازارهای صادراتی، انجام تحقیقات بازارهای بین المللی استفاده کنند.

رفع نیازمندی های صنایع

در حال حاضر یک بانک اطلاعاتی جامع و دقیق از توانمندی های شرکت های دانش بنیان وجود دارد که عدم شکل گیری آن پیش از این ، یک خلأ جدی محسوب می شد. بر اساس این اطلاعات، متناسب با نیازمندی های موجود در صنایع مختلف، توانمندی ها و ظرفیت های موجود در میان شرکت های دانش بنیان به صنایع معرفی می شود. کمک به اتصال میان این دو بخش، علاوه بر کمک به رفع نیازهای کشور، به ایجاد بازار برای محصولات دانش بنیان نیز کمک می کند. در همین زمینه، سازوکارهای قانونی برای عقد قرارداد و حمایت از ساخت بار اول محصولات دانش بنیان در زمینه های راهبردی موردنیاز دستگاههای مشمول برگزاری قانون مناقصات نیز ایجاد شده است.

توسعه فعالیت ها در سال 1399

با توجه به اهم تمهیدات انجام گرفته در سال قبل، این فعالیت ها در سال 1399 نیز پیگیری خواهد شد. به طور خاص در سال 1399، بازارسازی برای محصولات دانش بنیان و رفع نیازمندی های صنایع کشور و پاسخ به نیازهای فناورانه صنایع بزرگ، یکی از محورهای فعالیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خواهد بود که برای آن برنامه ریزی ویژه ای اجرا شده است.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18438

به "99؛ سال جهش در بازار سازی محصولات دانش بنیان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "99؛ سال جهش در بازار سازی محصولات دانش بنیان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید