شروع انتخابات ریاست جمهوری اوکراین

به گزارش شیوا مارکت، حوزه های رای گیری امروز (یکشنبه) در اوکراین شروع به کار کردند و مردم برای حضور در دور نخست این انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق های رای رفتند. شهروندان اوکراینی می توانند از ساعت هشت صبح به وقت محلی تا ساعت 20 آرای خود را در صندوق های رای بیندازند.

شروع انتخابات ریاست جمهوری اوکراین

در صورتیکه هیچ یک از کاندیداها نتوانند در دور نخست این انتخابات ریاست جمهوری آرای کافی را بیاورند، دور بعدی این انتخابات 21 آوریل امسال میلادی برگزار می گردد.

همانطور که بسیاری از کارشناسان پیش بینی می نمایند، دور دوم این انتخابات احتمال دارد.

با وجود آنکه 39 کاندیدا در این انتخابات با یکدیگر رقابت می نمایند و این تعداد در تاریخ اوکراین یک رکورد محسوب می گردد اما رقابت اصلی بین سه کاندیدا شامل ولودومیر زلنسکی، پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری کنونی و یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق و رهبر حزب سرزمین پدری است.

زلنسکی که تجربه سیاسی ندارد، خود را کسی می داند که در بحبوحه درخواست های مردمی برای تغییر در کشور، سیاستمداران در اوکراین را به چالش می کشد.

پوروشنکو نیز که به عنوان یک کاندیدای مستقل در این انتخابات حضور پیدا می نماید، خودش را تنها کاندیدایی می داند که می تواند در مقابل روسیه مقاومت کند و اوکراین را به سمت عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو سوق دهد.

تیموشنکو نیز که برای سومین بار است در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین حضور پیدا می نماید، بر مقابله با فساد تمرکز دارد و وعده داده تا قیمت گاز را برای مردم به نصف برساند.

نتیجه این انتخابات در حالی توسط 25 تا 30 درصد از جمعیت اوکراینی تعیین می گردد که هنوز هم مطمئن نیستند از چه کسی حمایت نمایند.

همانند انتخابات گذشته، کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین حوزه های رأی گیری را در جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوهانسک باز نمی نماید. براساس گفته های این کمیسیون، حق رأی دادن ساکنان محلی که هفت تا 10 میلیون نفر جمعیت دارد، محدود نمی گردد و آنها می توانند آرای خود را در کی یف به صندوق های رأی بیندازند.

در کنار میلیون ها تن از سکنه دونباس جنگ زده، قریب به سه میلیون اوکراینی ساکن روسیه نیز نمی توانند رأی بدهند چون کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین حوزه های رأی گیری خود را در روسیه بسته است.

همچنین برای نخستین بار است که ناظران روس از نظارت بر انتخابات اوکراین منع شده اند.

یک هفته پیش از انتخابات، نظرسنجی مؤسسه بین المللی کی یف در امور جامعه شناسی اعلام نمود که زلنسکی می تواند 32 درصد آرا را به دست بیاورد. همچنین در این نظرسنجی تعیین شد که این کمدین اوکراینی که هیچ سابقه ای در امر سیاست ندارد، در رأس واقع شده است و پس از آن پوروشنکو با 17 درصد و تیموشنکو با 12.5 درصد قرار گرفته اند.

همچنین یوری بویکو، رهبر حزب پلتفورم اپوزیسیون برای زندگی تنها 10 درصد آرا را به خود اختصاص می دهد.،ایسنا

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4618

به "شروع انتخابات ریاست جمهوری اوکراین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع انتخابات ریاست جمهوری اوکراین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید