آلودگی میکروبی 97 درصد دستگاه های خودپرداز

به گزارش شیوا مارکت، خبرگزاری خبرنگاران- در آنالیز های یک پژوهش تعیین شد که تقریبا همه دستگاه های خودپرداز آلوده به باکتری هستند و این باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک های مختلف مقاومت قابل توجهی دارند.

آلودگی میکروبی 97 درصد دستگاه های خودپرداز

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، طیف وسیعی از باکتری ها و ویروس ها، به وسیله تماس با سطوح آلوده انتقال می یابند. عوامل بیماری زا می توانند به وسیله یک فرد واسط به سطوح دستگاه های عمومی مثل تلفن های همگانی، دستگاه های خودپرداز، سطوح مختلف داخل مترو و اتوبوس، منتقل شوند.

دستگاه های خودپرداز از جمله وسایل عمومی هستند که افراد مختلف به طور روزمره از آن ها استفاده می نمایند و تماس دست های کاربران با صفحه کلید آن ها، اجتناب ناپذیر است. مطالعات مختلف در سراسر دنیا حاکی از این است که روی سطوح تمام صفحه کلید های مورد مطالعه حداقل یک گونه باکتری پاتوژن وجود دارد.

مسئله ای دیگری که باوجود حضور میکروارگانیسم ها در سطوح عمومی وجود دارد، افزایش باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک و دارای مقاومت های چندگانه دارویی در سراسر دنیاست. عفونت با باکتری های مقاوم به دارو، سبب افزایش شکست در درمان و افزایش شدت بیماری ها می گردد.

انجام پژوهش در مورد آلودگی سطوح عمومی در کشور های مختلف اهمیت زیادی دارد. چرا که به دلیل تفاوت های فرهنگی و اجتماعی، نمی توان نتایج آن را تعمیم داد. در ایران تحقیقات در مورد آلودگی دستگاه های خودپرداز بسیار کم است. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران، شرایط آلودگی باکتریایی صفحه کلید دستگاه های خودپرداز شهر ساری را مورد آنالیز قرار دادند و الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری های آن را شناسایی کردند. در انجام این مطالعه علیرضا زارع و حمیدرضا گلی؛ پژوهشگران میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، به همراه همکارانشان، مشارکت داشتند.

برای انجام این پژوهش در طول مدت سه ماه (تیر تا شهریور 1398) از همه دستگاه های خودپرداز مناطق پرجمعیت شهر ساری نمونه برداری انجام شد. پس از انتقال نمونه ها به آزمایشگاه، از نظر وجود نوع باکتری آنالیز شدند.

در این مطالعه، از 200 نمونه جمع آوری شده در 194 نمونه آلودگی میکروبی مشاهده شد و فقط در سه درصد نمونه ها آلودگی میکروبی وجود نداشت. در نمونه های آلوده، 302 میکروارگانیسم از هشت نوع باکتری به دست آمد که 70 مورد مربوط به کلبسلا پنومونیه، 61 مورد استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، 55 مورد سودوموناس آئروژینوزا، 48 مورد پروتئوس میرابیلیس، 41 مورد اشرشیا کولای، 14 مورد استافیلوکوکوس اورئوس، 10 مورد باسیلوس سوبتلیس و سه مورد باسیلوس سرئوس بودند.

آنالیز الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری های این مطالعه حاکی از افزایش قابل توجه میزان مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک هایی مثل آمپی سیلین، کوتریموکسازول، تتراسایکلین و همچنین افزایش نسبی مقاومت در برابر آنتی بیوتیک های سفتازیدیم و سیپروفلوکساسین بود. یکی از دلایل موثر در ایجاد این سطح بالای مقاومت، خود درمانی و مصرف خودسرانه این گروه آنتی بیوتیکی به دلیل ارزانی و دسترسی ساده آن هاست.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ به دلیل استفاده روزانه تعداد زیادی از مردم از دستگاه های خودپرداز، وجود هر گونه آلودگی در آن ها سلامت عمومی جامعه را به مخاطره انداخته و به عنوان کانون آلودگی برای افراد به ویژه افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، عمل می نماید.

این محققان با توجه به اثر اسپری ضدعفونی نماینده در کاهش آلودگی این سطوح، پیشنهاد می نمایند: می توان با ضدعفونی این صفحه کلید ها با اسپری الکل 70 درصد توسط بانک مربوطه و یا نصب محلول های ضدعفونی نماینده دست در کنار این دستگاه ها و استفاده کاربران از آن ها، میزان آلودگی را کاهش داد. همچنین می توان با انجام برنامه های کنترلی بهداشتی نظیر نصب پلاکار های بهداشتی در کنار دستگاه ها یا پخش برنامه های آموزشی از رسانه ملی به کنترل آلودگی ها و ارتقای سلامت عمومی جامعه یاری کرد.

نتایج به دست آمده از این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری های جداشده از صفحه کلید دستگاه های خودپرداز شهر ساری در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران، منتشر شده است.

سافاری رو: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25423

به "آلودگی میکروبی 97 درصد دستگاه های خودپرداز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی میکروبی 97 درصد دستگاه های خودپرداز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید