آلودگی هوا شفاف اندیشی را مختل می نماید

به گزارش شیوا مارکت، نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که افزایش آلاینده دی اکسیدکربن در هوا، عملکرد شناختی و قوه شفاف اندیشی را دچار اختلال نموده و تا سال 2100 میلادی قدرت تصمیم گیری را در افراد به نصف کاهش می دهد.

آلودگی هوا شفاف اندیشی را مختل می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، به استناد یافته های یک مطالعه جدید، قوه تفکر ممکن است انتها به یکی از قربانیان تغییرات اقلیمی تبدیل گردد. این تحقیقات نشان می دهد که افزایش آلاینده CO2 در هوا به زودی ظرفیت تفکر انسان را کاهش خواهد داد.

دانشمندان برای آزمایش فرضیه خود، تاثیر افزایش سطوح دی اکسید کربن در هوا را در یک کلاس درس و با احتساب تعداد متوسط دانش آموزان، اندازه کلاس و میزان تهویه طبیعی مورد آنالیز قرار دادند.

در این تحقیق از دو مدل آب و هوایی مختلف استفاده شد. یکی مدلی که بر مبنای کاهش سطح CO2 طراحی شده بود و دیگری مدلی بر اساس اوضاعی که ادامه انتشار گازهای گلخانه ای رقم خواهد زد.

در مدلی که انتشار گازهای گلخانه ای کنترل شده بود، قدرت تصمیم گیری دانش آموزان کلاس تا 25 درصد و در مدلی که انتشار کربن بدون مداخله ادامه پیدا می کرد، این ظرفیت تا 50 درصد کاهش پیدا کرد.

یافته های اخیر در راستای مطالعات قبلی است که نشان داد چگونه آلودگی هوا در محیط داخلی و تهویه ضعیف می تواند در عملکرد ذهنی افراد اختلال ایجاد کند. سال گذشته پژوهشی با همین مضمون از طرف کالج لندن منتشر شد.

گزارشی از این مطالعه در اتحادیه سالانه ژئوفیزیک آمریکا ارائه و در مجله GeoHealth منتشر شده است.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14759

به "آلودگی هوا شفاف اندیشی را مختل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا شفاف اندیشی را مختل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید