آژانس انرژی اتمی عبور ذخائر اورانیوم ایران از 300 کیلوگرم را تأیید کرد

به گزارش شیوا مارکت، آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه عبور ذخائر اورانیوم 3.67 درصدی ایران از سقف 300 کیلوگرم معین شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تأیید کرد.

آژانس انرژی اتمی عبور ذخائر اورانیوم ایران از 300 کیلوگرم را تأیید کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه (1 جولای/10 تیرماه) عبور ذخائر اورانیوم 3.67 درصدی ایران از سقف 300 کیلوگرم معین شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تأیید کرد.

یک سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای که رویترز آن را گزارش نموده گفت: یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به اعضای شورای حکام اطلاع داده آژانس، عبور کل ذخائر اورانیوم ایران [از سقف مشخص شده در برجام] را تأیید می نماید.

پیش از این، یک منبع مطلع در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران بیان کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران از 300 کیلوگرم عبور نموده است.

این منبع به خبرنگاران گفت: امروز (دوشنبه) بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از توزین روز چهارشنبه هفته گذشته، مجددا وزن فراوری مواد غنی شده ایران را اندازه گیری کردند و ذخایر ایران از سقف 300 کیلوگرم عبور نموده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ساعاتی بعدتر این خبر را تأیید کرد و اضافه کرد: این موضوع را قبلا اعلام نموده بودیم و لذا براساس آنچه که اعلام نموده ایم خیلی شفاف گفته ایم که چه کار می کنیم و براساس آن نیز عمل می کنیم و این را از حقوق خود در چارچوب برجام می دانیم.

عبور ایران از سقف های مجاز اورانیوم 3.67 درصد 64 روز بعد از ضرب الاجلی انجام می گردد که شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای باقی مانده در توافق هسته ای برای عمل به تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی صادر کرد.

در آن بیانیه که روز 18 اردیبهشت ماه در سالروز خروج آمریکا از برجام صادر شد اعلام شده بود اقدام ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام انجام خواهد شد.

ایران در بند هفت توافق هسته ای برجام متعهد شده بود طی مدت 15 سال، ذخائر اورانیوم خود را در حد 300 کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا 3.67 درصد یا معادل آن در سایر اشکال شیمیایی محدود کند.

دولت آمریکا 18 اردیبهشت ماه سال گذشته از توافق هسته ای خارج شد و به فاصله 90 و 180 روز بعد از آن تمامی تحریم های متوقف شده ذیل این توافق را علیه ایران احیا کرد.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام وعده دادند با تضمین منافع مالی ایران زمینه های ادامه پایبندی ایران به این توافق را فراهم آورند. مقام های ایران می گویند این کشورها علی رغم ایستادگی های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا هیچ اقدام عملی برای محقق کردن این وعده ها صورت نداده اند.

جمهوری اسلامی ایران می گوید اقدام برای کاستن از تعهدات برجامی با استناد به بندهای 26 و 36 این توافق اجرا شده و به معنای خروج از این توافق نیست.

کشورهای طرف برجام در بند 26 متعهد شده اند از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم هایی که اجرای آنها را وفق این برجام لغو نموده است خودداری کنند. در این بند همچنین آمده است: ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت کوشش خود را برای دوام این برجام و پیشگیری از ایجاد تداخل در تحقق متمتع شدن ایران از لغو تحریم های معین شده در پیوست دو به عمل خواهد آورد.

در بند 37 هم آمده است: ایران بیان داشته است که چنانچه تحریم ها جزئا یا کلا مجددا اعمال شوند، ایران این امر را به منزله زمینه ای برای توقف کلی یا جزئی تعهدات خود وفق این برجام قلمداد خواهد کرد.

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7362

به "آژانس انرژی اتمی عبور ذخائر اورانیوم ایران از 300 کیلوگرم را تأیید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس انرژی اتمی عبور ذخائر اورانیوم ایران از 300 کیلوگرم را تأیید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید